Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук вважає, що через зменшення чисельності населення України постане питання про скорочення кількості народних депутатів з 450 до 300. Чи слушна це пропозиція? На скільки за 5-бальною шкалою можна оцінити роботу нинішнього складу парламенту під час війни? Видання "Коментарі" з цими питаннями звернулося до експертів.

Верховная Рада Укрїни
Сама по собі чисельність напряму не впливає на ефективність роботи парламенту
Аналітик, кандидат політичних наук Олеся Яхно так прокоментувала ситуацію:
"Питання чисельності депутатів Верховної Ради, на мій погляд, залежить, перш за все, від формату політичної системи загалом. Можливо, чисельність депутатів (скорочення) прив’язується до зменшення кількості населення, виходячи з очевидно важких воєнних та поствоєнних років для суспільства, а також питання справедливості використання коштів, і з цієї точки зору є певний сенс. Але сама по собі чисельність напряму не впливає на ефективність роботи парламенту. Ефективність залежить від багатьох інших складових – відкритості, контролю гілок влади і так далі. У ситуації з Україною, поза сумнівом, була ще й питання безпеки та ефективності місцевої влади".
Щодо оцінки діяльності парламентарів, аналітик зауважила, що доволі складно давати оцінку у конкретних балах, бо у нас воєнний стан, значна частина роботи відбувається у закритому режимі, робота комітетів зокрема.
"Скажу так – на першому етапі Верховна Рада відіграла свою значиму роль, коли усі важливі рішення потребували голосування парламенту. Що стосується ситуації на зараз, можна прогнозувати необхідність великої роботи як щодо нашої інтеграції до Євросоюзу, так і щодо пріоритетів відбудови зруйнованої інфраструктури, у разі досягнення перемирʼя", – підсумувала Олеся Яхно.
Заява Руслана Стефанчука є нічим іншим, як популізмом
Глава платформи Єдиний координаційний центр, політолог Олег Саакян вважає, що заява Руслана Стефанчука є нічим іншим, як популізмом, переведенням уваги з дійсно важливих тем на другорядну, оскільки зміни кількості депутатів – це не про якість, це виключно про кількість. Причому в майбутньому, причому майбутнього складу парламенту.
"І таким чином заграють з нелюбов'ю і запитом на відповідальність нинішнього політикуму перед очами суспільства. Саме розмова про зменшення кількості депутатів є найкращою оцінкою з уст самого Стефанчука своєї ж і колег роботи з нинішнього скликання парламенту. Якби ця робота була на задовільному рівні, то зараз би не поставало би питання в суспільстві певної такої сатисфакції і, відповідно, Стефанчук не загравав би з темою зменшення кількості депутатів. Як на мене така ініціатива, якщо говорити про неї по суті, є достатньо деструктивною. Оскільки дійсно кількість депутатів зазвичай пов'язана з двома факторами: кількістю населення і територіями та їх доступністю. В нашому ж випадку, якщо ми говоримо про громадян України, а тим паче зараз, розсипаних по світу, то навіть в межах України населення, яке залишається достатньо для того, щоб говорити про 400-400+ депутатів", – зазначив співрозмовник порталу "Коментарі".
Олег Саакян додає, якщо говорити про логістичну доступність то, на жаль, вона в нас залишається на низькому рівні, а в умовах війни без авіасполучення стала ще гіршою.
"Тому менша кількість депутатів, у випадку, якщо депутат дійсно працює, це менша змога його виборців отримати від нього послуги і його діяльність, бо він рідше з'являтиметься на окрузі, бо округи будуть більші і, відповідно, одним депутатом буде представлена значно більша кількість населення і ще більша територіально розсереджена. Тому, з точку зору політичної науки, говорити про обґрунтованість зменшення кількості депутатів – доволі сумнівна ініціатива, а, тим паче, зводити це виключно до кількості населення. Перш за все, це про відображення позиції населення і можливість мати контакт з депутатом, а це, перш за все, про логістичну доступність", – зауважив експерт.
Резюмуючи Олег Саакян зазначив, що за п’ятибальною шкалою оцінювання поставив би нинішній Верховній Раді – 3 бали.
Читайте також на порталі "Коментарі" — абсурд по-українськи: Верховна Рада може створити легальний механізм для корупційних схем.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.