Тисяча гривень від Зеленського: головні проблеми на шляху вакцинувати всю Україну

За словами глави держави, з 19 грудня через додаток "Дія" повністю вакциновані громадяни можуть одержати одну тисячу гривень.

Тисяча за вакцинацію, яку запропонував виплачувати президент України Володимир Зеленський, продовжує залишатися топтемою у країні. Пропозиція обростає різними міфами, хто і як отримуватиме – до ладу поки не зрозуміло.

Стимулювання вакцинації, безумовно, правильний хід, про що виданню "Коментарі" вже говорили експерти. Але й проблемних моментів у поки що "сирій" ініціативі, офіційного оформлення якої наразі немає – вистачає. Про них "Коментарі" й поговорили з експертами.

Гроші слід витрачати, щоб стимулювати вакцинацію ризикових категорій, людей похилого віку

Заступник голови правління Всеукраїнського лікарського товариства Костянтин Надутий акцентує, що основне питання, що виникає під час витрачання бюджетних коштів (а на стимулювання вакцинації мають намір направити близько 3 млрд грн з фонду підтримки підприємництва, які постраждали від COVID-19, наголосивши на тому, що витрачати отриману т. "Вовину тисячу" можна буде лише на певні напрямки) – мета. Чого ми хочемо досягти.

"Це бажання роздати людям гроші, підтримавши їх? Чи освоїти бюджетні кошти в особистих цілях? Стимулювати вакцинацію? Зменшити навантаження на стаціонар? Зменшити кількість смертей від ковіду? Гроші ніби закладені, але ж це бюджетні кошти, тобто – гроші кожного з нас. І хотілося б, щоб їх витрачали на реальні, нам зрозумілі та досяжні цілі", – наголошує Костянтин Надутий.

За його словами, проблема в тому, що в Україні багато людей помирають від ковіду. Смертність вища, ніж в інших країнах. І основна група ризику, основний відсоток померлих – це люди пенсійного віку – 50+, 60+. Саме вони формують левову частку перевантаження стаціонару та смертей. Саме вони – здебільшого тяжко хворі та померлі.

"Чи є у цьому заході з роздачею 1000 грн завдання зменшити смертність від ковіду та зменшити навантаження на стаціонар? Якщо так – потрібно зусилля концентрувати саме на цю групу. І платити саме пенсіонерами, які й так у нас фінансово малозабезпечені, – пояснює Костянтин Надутий. – Акцентувати також на тому, що ми платимо людям, які не перехворіли. Якщо людина перехворіла, сенс вакцинації слід визначати після відповідного обстеження. Кожного, хто перехворів, вакцинувати точно не треба. У нас імунний прошарок сформований вже переважно за рахунок перехворілих. І гроші слід витрачати, щоби стимулювати вакцинацію ризикових категорій, людей похилого віку. Працездатне населення ми підштовхували до вакцинування методом батога, негативними стимулами – заборона проїзду, недопуск на роботу для невакцинованих. А з вакцинацією людей похилого віку у нас – повний провал".

Все знову ляже на плечі платників податків, думки яких про це ніхто не спитав

Засновник міжнародного глянцю Бізнес WOMAN та міжнародного клубу BUSINESSWOMAN Club Ганна Крисюк зізналася, що новина про стимулювання тисяч людей заради вакцинування її здивувала.

"Я розумію, що має бути правильна мотивація. Але де мотивація для людей, які перехворіли та мають антитіла? Чому для них на законодавчому рівні не зробити якісь доступності як для вакцинованих? Питання й у тому, чи є на такі проєкти кошти? Все знову ляже на плечі платників податків, думки яких про це ніхто не запитав", – наголошує бізнесвумен.

На її думку, на подібні ініціативи влада не має ні чіткої аргументації, ні виразної калькуляції. І це турбує.

"За якими критеріями видаватимуть ці кошти? Чому саме з таких? Звідки візьмуть гроші? Скільки? На який період розраховано програму? Хто це контролюватиме? Якщо той самий орган, який все це ініціював – це абсурд", – резюмує Ганна Крисюк.
Раніше "Коментарі" писали, що у МОЗ розповіли, які наслідки чекають на лікарів у разі відмови від вакцинації.