Візит Блінкена до Києва: хто і як намагався заробити політичні бали
Експерти виділили найяскравіші моменти, пов'язані з українськими політиками в ракурсі візиту держсекретаря США Ентоні Блінкена в Україну
Відбувся візит держсекретаря США Ентоні Блінкена до Києва. "Коментарі" дізналися в експертів, який післясмак він залишив, які найяскравіші моменти, пов'язані з українськими політиками в ракурсі візиту держсекретаря США, а також - хто і як намагався заробити політичні бали.
"Зеленський явно нервував на спільній пресконференції з Блінкеном"
Експерт програми "Міжнародна і внутрішня політика" аналітичного центру Український інститут майбутнього Ігор Тишкевич зазначає, що візит Блінкена носив характер демонстрації, попередження. В тому числі, це були спроби американської сторони отримати пояснення від керівництва України щодо логіки останніх політичний рішень.
"Акценти були зроблені на боротьбі з корупцією, на судовій реформі та корпоративному управлінні. Для США явно не зрозумілі були рішення в частині зміни правління в держкорпораціях, включно з "Нафтогазом". Вони очікували почути від нашої влади аргументи в стилі "ми робили те-то, тому що…".
Говорити про отримані або втрачені політичні бали можна буде, виходячи з того, що сказала українська влада в сенсі "тому що". Зеленський явно нервував на спільній пресконференції з Блінкеном. Застереження в стилі "американці дуже добре ознайомлені з ситуацією в Україні. У цьому є плюси і мінуси" демонструють, що розмова була досить жорсткою", - вважає Ігор Тишкевич.
Він звертає увагу, що українські еліти 6 травня вкотре продемонстрували небажання вибудовувати потужні інститути, спілкуватися інституційно.
"З американською делегацією була розмова в Офісі президента, була спроба гри в досить "дубовий" піар з боку Петра Порошенка, який намагався видати робочий сніданок представників Держдепу з керівництвом фракцій українського парламенту за особисту зустріч з американцями. Українські еліти не виступили під час візиту Блінкена єдиним фронтом, державою ... Кожен намагався перетягнути ковдру на себе", - підкреслює експерт.
Прокоментував він і фокусування уваги деяких ЗМІ на тому, чи братиме участь у переговорах голова Офісу президента Андрій Єрмак. За деякими даними, американці його не особливо шанують. Але на переговорах він був.
"Якщо ми говоримо про систему держуправління в країні, то важливо розуміти, що є держслужбовці: голова МЗС, керівництво держкорпорацій, президент, прем'єр. За родом служби вони, а не пан Єрмак, повинні приймати рішення. Недарма американська сторона говорила про інституційність. Це, в тому числі, стосується заяв і прийняття рішень з боку людей за посадою, а не за близькістю. На жаль, у нас і раніше не розуміли різниці між посадою і близькістю до тіла. Не розуміють цього, схоже, і нині", - резюмує Ігор Тишкевич.
"У процесі прийому високого гостя щось пішло не так для Банкової"
Главред інформагентства "Укрпресс Інфо", політексперт Олексій Воронцов вважає, що Блінкен спантеличив українського президента Володимира Зеленського і засмутив президента РФ Володимира Путіна.
"Американська місія державного секретаря США Ентоні Блінкена в Україні напередодні 9 травня, яка мала певний порядок, у такому вигляді цілком влаштовувала Зеленського. Наприклад, "паркетна" пресуха для ручних медіа та низка інших заходів. Однак у процесі прийому високого гостя щось пішло не так для Банкової. Наприклад, закрита зустріч американської делегації на чолі з держсекретарем із лідерами парламентських фракцій і спікером Разумковим. Є відомості, що вона була організована дипломатичною командою Петра Порошенка. Це, думаю, здивувало і точно не порадувало Зеленського. Закрита зустріч відбулася навіть без перекладачів, говорили тільки англійською. Тому лідер ОПЗЖ Бойко і подібні йому діячі поняття не мали, про що йдеться", - зазначає Олексій Воронцов.
На його думку, другим важливим моментом стало спілкування Блінкена з предстоятелем Православної церкви України (ПЦУ) Єпіфанієм.
"Це сигнал, що Америка підтримує Україну не тільки в територіальній цілісності, але і в духовному виборі, - пояснює Олексій Воронцов. - Головна ж мета всіх зустрічей (а вони були насичені і різноманітні) - показати американським союзникам реальний стан справ в Україні, як то кажуть, без гриму. Несподівана зустріч Блінкена з Порошенком, схоже, вибила з колії Зеленського. Подейкують, що він навіть спеціально залучив голову Офісу президента - Єрмака - на зустріч із американцями, хоча вони прагнули говорити без керівника ОП".
Олексій Воронцов підкреслює, що держсекретар США чітко дав зрозуміти: внутрішня корупція і агресія Росії - це два основних ворога України, які США готові допомогти перемогти. Зокрема, Блінкен повідомив, що Штати розглянуть запит України про надання нам нового озброєння. Цим він явно засмутив Путіна. Як і зустріччю з предстоятелем ПЦУ.
Раніше повідомлялося про підсумки візиту Блінкена в Україну.