Рубрики
МЕНЮ
Черновалова Кристина
Г лобалізація давно зробила події у світі взаємопов'язаними, які впливають одна на одну в країнах, що знаходяться в різних куточках світу. Не оминула ця тенденція й Україну, для якої внаслідок масштабної війни з РФ міжнародна допомога стала в прямому значенні слова критично важливою.
Світ і Україна - перемога правих і глобальні тренди
Поворот від віри у перемогу до прагматизму – зміна позиції союзників України
Ключовою міжнародною подією, яка безпосередньо стосується України, експерти назвали "Коментарі" зміну ситуації з підтримкою ієрою союзників нашої країни у можливість військової перемоги ЗСУ.
Так, директор Українського інституту політики Руслана Бортника, громадська думка у країнах ключових партнерів України, наприклад, Італії та Німеччини змінилася у 2024-му році і підштовхує власні уряди тиснути на нашу країну та виступати ініціаторами мирних переговорів.
"Це може означати, що якщо нинішній обсяг допомоги і збережеться у 2025-му році, що вже сумнівно, то пізніше він точно почне знижуватися через злам всередині громадських думок та зміну політичних еліт. Тобто світ та західні союзники України зробили переоцінку україно-російської ситуації і більше не сподіваються на військову поразку Росії та перемогу україни як на це щиро сподівалися 2022-го та першої половини 2023-го під час українського контрнаступу", — наголошує експерт.
Політичний експерт Олег Постернак також зазначає, що 2024 рік у світі міг би стати часом отримання шансу на перебудову системи міжнародних відносин та безпеки, проте цього не сталося навіть на ідейному рівні. Той самий Захід поринув у важке стан повільного переусвідомлення значення військової опції, намагаючись вирішити, що робити далі.
2024-й рік – час виборів та перемоги "правих"
Рік, що минув, як підкреслив Олег Постернак, став роком виборів, оскільки в ході нього пройшли понад 70 виборчих кампаній, що змінили лідерський вигляд континентів. Почалося все з обрання президентом Аргентини Хав'єра Мілея, який став главою країни ще наприкінці 2023 року, тут і повторне переобрання Урсули фон дер Ляйєн головою Єврокомісії після виборів до Європарламенту, вважає експерт.
Але при цьому особливе значення мали вибори у країнах, які відіграють ключову роль у підтримці України.
Також помітними для України виборами стали дострокові парламентські вибори у Франції, які стали випробуванням влади президента Франції Еммануеля Макрона, а також зміна уряду у Великій Британії. Останнє стало наслідком приголомшливого успіху Лейбористської партії Кіра Стармера, які виграли вибори вперше за останні 14 років, і які результати цієї перемоги дуже швидко втратили через внутрішні випробування.
"Завершенням року стали доленосні для країни президентської кампанії в Молдові та референдуму про євроінтеграцію до шоку результатів першого туру президентських виборів у Румунії, які показали обсяги загрозливої виборчій системі маніпулювання думкою громадян", — наголошує співрозмовник "Коментарі".
Незважаючи на активне втручання Росії у вибори президента Молдови та референдум про вступ до ЄС, перемогу здобули прихильники інтеграції з Євросоюзом. Більше того, прем'єр-міністр Молдови Дорін Речан під час урядового засідання доручив розробити законодавчі ініціативи щодо націоналізації активів компанії "Молдовагаз ", частина якої контролюється російським "Газпромом" .
Перемога Дональда Трампа – не означає закінчення війни
Експерти сходяться на думці, що результати президентських виборів у США можуть стати для України ключовим підсумком 2024 року.
Так, за словами Руслана Бортника, зміна Джона Байдена на Дональда Трампа в президентському кріслі в США безсумнівно вплине на хід російсько-української війни, що вже очевидно. І це також до змін настроїв у самому американському суспільстві.
"Найголовнішою подією, безумовно, є повторна перемога Трампа на грандіозній виборчій кампанії початку ХХІ століття. Трамп став вінцем "правого повороту" в євроатлантичному світі та його політичний курс значним чином змінить світову систему, розбалансовану та фрагментовану", — робить висновок Олег Постернак.
Зазначимо, що незважаючи на термін інавгурації Дональда Трампа, що наближається, 20 січня, США не відмовилася від військової допомоги Україні і зовсім недавно було оголошено про новий великий пакет допомоги на 2,5 млрд дол. І ця сума вдвічі більша, ніж планувалося раніше .
Водночас очікування про припинення військової допомоги з боку США після інавгурації Дональда Трампа є безпідставними, вважає колишній міністр закордонних справ Володимир Огризко. За його словами, теоретично Трамп може припинити допомагати Україні, але це навряд чи станеться, бо крім Трампа є дуже адекватне ядро Республіканської партії, яке чудово розуміє, що означатиме перемога Росії.
"Трамп хоче, як і обіцяв, швидко закінчити війну. Але тепер він забув про 24 години та говорить про місяці, а якщо бути реалістами, то чимало місяців. Адже припинити війну, виходячи з того, що собі в голові намалював російський диктатор, неможливо за визначенням", — наголосив Огризко .
2025-го можливі зміни на Близькому Сході
Також Олег Постернак звертає увагу на тенденції, які можуть стати ключовими у 2025 році. Серед них – зростання впевненості Росії у своїх силах, оскільки їй вдалося вижити у лещатах західних санкцій.
"Китай перебуває у холоднокровному очікуванні своєї "хвилини слави" на тлі знесилення ключових конкурентів в особі США та Росії. Очікувано розрослося вогнище протиріч та конфліктності на Близькому Сході, що ознаменувалося успішною війною Ізраїлю проти Хезболли, розширенням активності хуситів та падінням режиму Асада в Сирії", — говорить про можливі тенденції у світі на майбутній 2025-й рік Олег Постернак.
"Коментарі" раніше писали, чому втрачена в грудні Сирія важлива для режиму Путіна і як країна-агресор постраждає від її втрати відразу на п'яти напрямках .
Новини