Рубрики
МЕНЮ
Николай Лисицын
Якщо США після першої відмови президента США Володимира Зеленського повернуться до теми угоди щодо українських корисних копалин, то президент Дональда Трампа має реальний інтерес до співпраці. А якщо ні, то це був просто несерйозний епізод у стилі "не прокотило". Про це пише 17 лютого портал "Коментарі" із посиланням на інвестиційного банкіра Сергія Фурсу.
Трамп закинув вудочку Зеленському щодо корисних копалин під девізом "а раптом прокотить?", припускає Фурса. Фото: Голос Америки
Експерт зазначає, що драфт домовленості, яку міністр фінансів США Скотт Бессент привіз Зеленському щодо українських рідкісноземельних копалин, уже втік у публічну площину. Це дозволяє говорити про "дива" американської пропозиції. По-перше, за оцінкою Фурси, Трамп хоче стягнути з України неіснуючі борги. По-друге, цей документ ні до чого не зобов'язує Штати не лише у військовому, а й економічному відношенні.
Фурса припускає, що угода зі США, яка має сприяти приходу американських інвесторів в Україну, теоретично для країни цікава.
"По-перше, це інвестиції. Якщо раптом американські інвестори прийдуть. Це гроші до бюджету. Це створення робочих місць. Це зменшення ролі олігархів в українській економіці. Ну, принаймні українських олігархів. Це набагато більші лобістські потужності України у разі потенційних майбутніх загострень у Росії імперських комплексів. Тобто в теорії для нас це дуже цікаво".
Чому ж Україна від імені Зеленського відмовила американцям? Нюанс, за оцінкою Фурси, у тому, що США пропонують Україні створити Фонд, куди прямуватимуть доходи від ренти, яку зараз отримає держава, і який матиме "право першої ночі" у разі розробки будь-яких нових корисних копалин. І цей Фонд займатиметься реконструкцією України.
"Але США при цьому нікому нічого не винні, нічого не дають. Тобто немає угоди, що ми разом з вами створюємо Фонд і видобуємо щось, оплачуючи при цьому американську підтримку. Ні. Ідея в тому, що США вже допомогли Україні, а тепер Україна віддає борг . Але в нас немає боргів від США". ет експерт.
Він нагадує, що при адміністрації президента США Джо Байдена Україна отримала, справді отримала, значну підтримку від США. У критичний момент. Це була запорука виживання.
"Ця допомога не така масштабна, як європейська, що може бути новиною для Трампа, але вона була критично важливою. Але це була допомога у вигляді грантів. США самі ухвалили рішення про гранти. І Україна не має боргу перед США", — заявив Фурса.
За його словами, предметом Фонду з позиції України можуть бути лише майбутні операції. Цю ідею країна і запропонувала США, просто в офісі Трампа її дуже творчо переосмислили. І її просто так цей договір пропонували укласти під юрисдикцією Нью-Йоркського суду, а не як міжнародну угоду.
"І, звичайно, що в цьому договорі немає нічого про американські війська для охорони українських надр", — наголошує Фурса.
Експерт, крім того, вважає "дивною" раптову велику зацікавленість США, тому що особливого інтересу з боку їхніх компаній до українських надр ніколи не було. І цей фонд, суто теоретично, може бути інструментом контролю українських надр, які й не добуватимуться, але й не потраплять до американських конкурентів, припускає Фурса. Якщо такий контроль нічого не вартий, то "велика спокуса його мати", вказує він.
"І ми бачимо з останніх виступів американських чиновників, що цими конкурентами можуть бути і європейці. І якщо США не планують інвестувати на підтримку України, то для них це може бути цікава безкоштовна опція", — додав Фурса.
Він вважає, що "якщо люди Трампа повернуться і продовжать розмову", то Україна зрозуміє, що вони дійсно мають інтерес. Якщо ж ні, то це класичний варіант "Не прокотило".
Як писали "Коментарі", 12 лютого під час візиту до Києва міністр фінансів США Скотт Бессент подав проект угоди про економічне партнерство. У документі йшлося про українські природні ресурси. Президент України Володимир Зеленський наголошував на тому, що таку угоду країни можуть підписати під час Мюнхенської конференції з безпеки, яка триває з 14 по 16 лютого (чутки, що президент відмовився підписувати документ, з'явилися відразу після зустрічі з Бессентом).
14 лютого в українській делегації в Мюнхені повідомили, що Україна доопрацювала проект угоди про партнерство і передала його американській стороні з ймовірною перспективою, що вона може бути розглянута та підписана на зустрічі Зеленського з віце-президентом США Джей Ді Венсом. Згодом про таке підписання не повідомлялося.
"Коментарі" повідомляли, що Зеленський назвав Путіна брехуном і попередив про звички глави Кремля американського президента Дональда Трампа. Український лідер розкрив, що у 2019 році під час єдиної особистої зустрічі з главою Кремля домовився про припинення вогню та обмін полоненими. Але щодо першого Путін обдурив, а полонених вдалося обміняти не всіх. Тому "щирому" бажанню Путіна "закінчити війну" вірити не можна, переконаний Зеленський. Президент України заявив, що піде на переговори з Путіним (і більше ні з ким із росіян) лише після підготовки спільного плану миру з Трампом та Європою і лише для того, щоб цією зустріччю закінчити війну.
Новини