Головна Новини Політика зовнішня політика Реванш популістів в Італії: як відставка Маріо Драгі вплине на Україну
commentss НОВИНИ Всі новини

Реванш популістів в Італії: як відставка Маріо Драгі вплине на Україну

Драгі хотів піти у відставку ще в середині липня, але президент Італії Серджо Матарелла переконав його винести законопроект та вотум довіри прем'єр-міністру на голосування у парламенті

25 липня 2022, 18:40
Поділіться публікацією:

Минулого тижня пішов у відставку прем'єр-міністр Італії Маріо Драгі через розбіжності в уряді національної єдності, яку він очолював із лютого 2021 року. Прем'єр послідовно підтримував надання Україні летальної зброї, політику посилення антиросійських санкцій у ЄС. Міністр закордонних справ Луїджі Ді Майо, який залишив лави "Руху п'яти зірок", вважає, що відставка Драгі вигідна Росії, оскільки відбудеться зрив поставок озброєнь з Італії для України. Позачергові парламентські вибори в Італії відбудуться 25 вересня 2022 року. Коментарі розбиралися, як відставка прем'єр-міністра Маріо Драгі вплине на відносини України та Італії та наскільки обґрунтовано побоювання Ді Майо.

Реванш популістів в Італії: як відставка Маріо Драгі вплине на Україну

Маріо Драгі. Фото: Reuters

Чому Маріо Драгі пішов у відставку?

Маріо Драгі довелося піти через ігнорування партіями "Рух п'яти зірок" екс-прем'єра Джузеппе Конте, "Ліга" колишнього міністра внутрішніх справ Маттео Сальвіні, "Сильна Італія" колишнього глави уряду Сільвіо Берлусконі голосування про вотум довіри прем'єр-міністру спрямованому на пом'якшення наслідків інфляції для добробуту громадян.

З червня по липень 2022 року інфляція в Італії зросла з 6,8% до 8%, що спричинило різке подорожчання енергоносіїв, продуктів харчування, послуг у сфері транспорту та рекреації. Щоб пом'якшити негативні наслідки зростання інфляції для населення, було розроблено законопроект, що передбачає виділення 26 млрд євро на індексацію зарплат, пенсій, підтримку прожиткового рівня громадян.

Однак у популістській партії "Рух п'яти зірок" визнали пропонований пакет допомоги недостатнім для підтримки на плаву домогосподарств та бізнесу. Драгі хотів піти у відставку ще в середині липня, але президент Італії Серджо Матарелла переконав його винести законопроект та вотум довіри прем'єр-міністру на голосування у парламенті. У результаті через незговірливість популістів, 74-річному Драгі вирішив піти.

Чим Драгі не потрапив популістам?

Європейські популісти критикують Драги за діяльність під час керівництва Європейським Центробанком. Член німецької партії "Ліві" Мартін Ширдеван ставить під сумнів прозорість діяльності Маріо Драгі на посаді прем'єр-міністра Італії. На думку політика, під керівництвом Драгі Європейський Центробанк вимагав від уряду Алексіса Ціпраса у Греції впровадження жорстких заходів економії з метою скорочення держборгу, який становив 150% ВВП. Ширдеван підкреслив, що сьогодні Італія перебуває в аналогічній ситуації, але ЄС поводиться по-іншому, з огляду на знаходження своєї людини при владі. За інформацією групи "Ліві в Європарламенті" (GUE/NGL) Італія мала отримати 200 млрд євро з фонду реконструкції ЄС протягом кількох років.

Хоч би що говорили злі мови, але більш ніж половина італійців задоволені діяльністю Драгі на посаді прем'єр-міністра. У зв'язку з останніми подіями в країні відбулися мітинги із закликами до Драги не йти у відставку. Підтримку прем'єру висловили 2 тис. мерів, 250 найвпливовіших бізнесменів. Колишній глава Європейського Центробанку Драгі заробив репутацію людини угодного ЄС і за часів правління їй вдалося покращити інвестиційний клімат в Італії, провести реформи, націлені на врегулювання негативних економічних наслідків коронавірусної пандемії. Компетентний фінансист Драгі сприймався інвесторами та єврочиновниками як гарантія стабільности 3-ї економіки ЄС. Уряд національної єдності таки створювався для врегулювання кризових явищ в економіці Італії, які становлять загрозу для єврозони. Держборг Італії перевищує 150% ВВП (2,5 трлн євро).

На думку співробітника аналітичного "Центру Європи" Франса Барвела, прем'єр Драгі пішов у відставку не через зниження рівня підтримки у суспільстві, а внаслідок маневрів політичних фракцій. Співголова консалтингової фірми Teneo Вольфганго Пікколі вважає, що "Рух п'яти зірок" блокував голосування не через суттєві розбіжності з главою уряду, а через процеси всередині самої партії. У серпні 2021 року лідером "Руху п'яти зірок" було обрано Джузеппе Конте. У самому русі стався розкол. У червні 2022 року Ді Майо, який раніше керував цією політичною силою, звинуватив Конте у підриві зусиль Італії щодо підтримки України, залишив партію разом із чвертю депутатів та заснував нову фракцію на підтримку Драги. Однак, Конте вдалося здобути гору в цьому протистоянні.

Подвійну гру ведуть партії із правого табору. Лідери "Ліги" та "Сильної Італії" намагалися переконати Драгі погодитись на створення нової коаліції без участі "Руху п'яти зірок". За іронією долі, Сальвіні вже працював із Конте та Ді Майо у правлячій коаліції у 2018-2019 роках. Тоді Конте обіймав посаду прем'єр-міністра, Сальвіні очолював МВС, а Ді Майо – міністерство економічного розвитку. Політична криза, що спостерігається в Італії, — це відчайдушна спроба популістів і євроскептиків повернути владу.

Наскільки зміна влади в Італії є небезпечною для України?

Політичний порядок денний, який просувають лідери "Руху п'яти зірок", "Ліги" та "Сильної Італії" суперечить інтересам Києва. Сьогодні Конте, Сальвіні та Берлусконі виступають проти продовження постачання зброї для українських військових. Здебільшого Італія цікава Україні як постачальник американських 155-мм гаубиць, які стоять у неї на озброєнні у кількості понад 60 штук. До повномасштабного вторгнення Росії в Україну вони доводили неефективність антиросійських санкцій, виступали за зміцнення відносин РФ та ЄС.

На думку Джузеппе Конте, Італії не доцільно збільшувати витрати на оборону на фоні війни в Україні. Сільвіо Берлусконі вважає, що ЄС потрібно переконати Україну виконати умови Росії задля припинення війни: припинити військові дії, дотримуватися нейтралітету, визнати Крим російським, а ДНР та ЛНР – незалежними державами. Маттео Сальвіні припустився можливості накласти вето на продовження санкцій проти РФ в ЄС у 2018 році. Італійські популісти виходять з того, що значна кількість італійців не підтримує постачання зброї в Україну, відчуває теплі почуття до Росії. Італійський бізнес зацікавлений у доступі російський ринок. Італія закуповує до РФ 40% імпортованого газу.

Повернення до влади популістів в Італії зміцнить позиції євроскептиків, зацікавлених у зближенні з РФ та скасуванні санкцій. Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан аналогічно виступає проти постачання зброї в Україну, не бачить сенсу у санкціях та виступає за врегулювання збройного конфлікту шляхом переговорів між Росією та Україною.

Однак не варто бити на сполох: для повноцінного реваншу "Ліги" та "Сильної Італії" та "Руху п'яти зірок" їм не вистачає підтримки в суспільстві. "Ліга" та "Рух п'яти зірок" невдало виступили на місцевих виборах у 2022 році (перемогла "Демократична партія"). Сальвіні втратив лідерство серед італійських правих, яке партію підтримують 8% виборців.

У кращому разі, "Ліга" та "Сильна Італія" можуть розраховувати на роль молодших партнерів по коаліції опозиційної консервативної партії "Брати Італії" Джорджії Мелоні, яку підтримують 22-23% італійців. Сьогодні це найпопулярніша партія Італії. На думку глави соціологічного агентства YouTrend Лоренцо Прельяско, високою є ймовірність перемоги альянсу правоцентристів на чолі з Мелоні на дострокових парламентських виборах.

За партією "Брати Італії" закріпилася репутація дружніх Росії неофашистів та євроскептиків, що далеко від реальності. Мелоні підтримує постачання зброї в Україну і не збирається відмовлятися від цієї ініціативи, щоб не псувати відносин із Заходом, засуджує вторгнення Росії в Україну. Попри те, що "Брати Італії" критикують ЄС у тому вигляді, яким він є, виступають проти неконтрольованої міграції, вважають пріоритетним національне законодавство над європейським правом, вони виступають за зміцнення відносин із США та НАТО, а у своїх ідеологічних устремліннях близькі до Республіканської партії США, Консервативної партії Великобританії та ізраїльського "Лікуду". Ні про який неофашизм і зближення з Росією не може бути й мови.

Навіть якщо "Брати Італії" сформують коаліцію з "Лігою" та "Сильною Італією", то роль першої скрипки гратиме Мелоні та її команда, а не Сальвіні чи Берлусконі. Втім, партія "Ліга" не така вже й монолітна і не всі члени поділяють симпатії свого лідера до Росії. За інформацією старшого наукового співробітника Фонду Маршалла Даріо Крістіані, у фракціях Ліги достатньо прихильників євроатлантизму, які не підтримають зміну існуючого статус-кво.

Щодо "Руху п'яти зірок", то реванш цієї політичної сили можливий або в альянсі з "Демократичною партією", або у разі формування широкої лівоцентристської коаліції з малими партіями, що саме по собі є непростим завданням. Наприклад, експрем'єр-міністр та лідер партії "Віва" Маттео Ренці не бажає працювати з популістами.

Швидше за все, відносини України та Італії не зміняться істотно після відставки Маріо Драгі.



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини