Радники лідерів країн нормандського формату можуть наступного тижня зустрітися у Парижі. Інформацію, яку раніше розповсюдили російські ЗМІ, підтвердив голова Офісу президента Андрій Єрмак, не уточнюючи місце зустрічі. Які очікування від нових переговорів щодо Донбасу? Які є надії та побоювання? Видання "Коментарі" з цими питаннями звернулося до експертів.
Прапор. Фото з відкритих джерел
Україна має робити все, щоб посадити Росію за стіл переговорів із рештою підписантів Будапештського меморандуму
Голова правління Центру стратегічних досліджень Павло Жовніренко наголошує, що нормандська четвірка (Україна, Росія, Німеччина, Франція) давно перетворилася на "російську трійку" + Україна.
"Поведінка Німеччини та Франції й раніше не вселяла довіри, і тепер не стало краще. Франція просто пасивно спостерігає за тим, що відбувається. А Німеччина взагалі створює разом з агресором спільні проекти, що б'ють по Україні (той самий "Північний потік-2"), а також заважає надавати допомогу Україні – жертві агресії. Мало того, що сама Німеччина не дає нам озброєння, вона ще й забороняє робити це іншим країнам. Тій же Естонії – експортувати німецькі гаубиці в Україну. Плюс – заборона літакам Великобританії зі зброєю та військовим обладнання на борту пролітати над територією Німеччини… З огляду на все сказане, сподівань на позитивний результат переговорів у такому форматі не було і немає", – пояснює Павло Жовніренко.
Водночас, зазначає він, бачимо, що реальну допомогу Україні надають країни, які не залучені до нормандського формату.
"Мова про США та Велику Британію, які є гарантами Будапештського меморандуму, – каже Павло Жовніренко. – І саме у цьому форматі потрібно проводити переговори з РФ – четвертим підписантом Будапештського меморандуму. І Україна має робити все, щоб переконати США та Велику Британію посадити Росію за стіл переговорів саме у цьому форматі. У форматі тих держав, які надали гарантії безпеки Україні в обмін на нашу відмову від ядерного арсеналу. Гарантій, які були відкинуті Росією, яка розтоптала меморандум. У цьому юридично цей документ діє. І ґрунтуючись на цьому, нам слід проводити переговорний процес саме у такому форматі".
Наступні переговори радників – це просто демонстрація продовження діалогу та прихильності до нормандського формату
Будь-яких нових рішень після цієї зустрічі не буде. У цьому переконана аналітик Українського незалежного центру політичних досліджень, представник Національної платформи для діалогу про мир і безпечну реінтеграцію Юлія Тищенко.
"Наступні переговори радників – це просто демонстрація продовження діалогу та прихильності до нормандського формату. Зазначу, що зустріч відбувається на тлі проєктів постанов у Держдумі про
визнання ОРДЛО з боку РФ. Таким чином офіційна Москва також показує прихильність до Мінських домовленостей попри всі заяви й ажіотаж", – пояснює Юлія Тищенко.
Крім того, зустріч – певна частина спільних треків у сфері безпеки та загроз на фоні ескалації на українсько-російському кордоні, вважає аналітик. І спроба (принаймні демонстрація такої спроби) реанімації нормандського формату.
"Зустріч радників глав держав України, Росії, Німеччини та Франції швидше має дипломатичні сенси. Але реального рішення на цьому етапі очікувати не доводиться", – каже Юлія Тищенко.
Читайте також на порталі "Коментарі" – Німеччина хоче перезавантажити нормандський формат.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.