Рубрики
МЕНЮ
Таисия Ерохина
Протягом року Держприкордонслужбою України було зафіксовано 39 порушень на морі з боку берегової охорони Російської Федерації. Глава ДПСУ Сергій Дейнеко заявив, що триває робота зі збору доказової бази агресивних дій РФ на море. "Коментарі" дізналися в експертів, як саме проявляється ця агресія і що можна (потрібно) їй протиставити.
Морська охорона України. Фото: МВС
Доктор юридичних наук, експостпред президента України в АР Крим Борис Бабін пояснює, що агресивні дії РФ на море проявляються в зупинках і перевірках торгових суден, що йдуть в порти України або з них.
"Це відбувається, в основному, в акваторії Азовського моря — при підході до Керченської протоки, — говорить він. — Також РФ здійснює провокації у вигляді захоплень на акваторії рибалок, в тому числі з їх подальшим утриманням на тимчасово окупованих територіях. За такими ситуаціями тільки особисто я представляю інтереси в цілому десяти рибалок в судових процесах, які зараз йдуть на материковій Україні, за якими до цього також йшли непрості процеси їх звільнення з полону".
Борис Бабін з жалем відзначає, що держава відмовляється платити жертвам російських піратів у погонах будь-які компенсації — і як або взагалі сприяти у відновленні їхніх прав.
"А чиновники наших держорганів, такі як Мінреінтеграціі та Держрибагенство в цих судових справах займають, м'яко кажучи, не дуже державницьку позицію. Створюється враження, що інтереси агресора їм набагато ближче, ніж права його жертв. Це, наприклад, щоб не бути голослівним, справи 420/7376/20 і 420/8381/20 в Одеському окружному адміністративному суді", — підкреслює Борис Бабін.
Політолог, конфліктолог Богдан Петренко зізнався, що йому дивно чути заяви про 39 порушень береговою охороною РФ. Особливо враховуючи, що російські окупаційні війська вже 7 років перебувають в українських територіальних водах — в тому ж Криму.
"І коли ми робимо подібні заяви, то у мене завжди виникає ряд питань, — зазначає Богдан Петренко. — Як ведеться підрахунок подібних порушень? Чи зникає факт порушення, якщо російська берегова охорона переходить з "територіальних вод Херсонської області" в "територіальні води АР Крим"? Чи не є подібні заяви початком неформальної легалізації відмови України від окупованого Росією півострова?".
Експерт підкреслює, що протидія агресії на морі має відбуватися за кількома рівнями.
"Перший — це юридичний. Збір фактів і звернення до міжнародних судів про порушення норм, — пояснює Богдан Петренко. — Другий — військово-політичний — посилення українського флоту, активне залучення наших партнерів до навчань у Чорному морі. На жаль, мова сили — це єдина мова, яку сьогодні розуміє Кремль. Але водночас ми повинні формувати думку на Заході так, що вони б вважали вигідним для себе повернення Криму Україні. Третій рівень — це активізація боротьби за повернення Криму, в тому числі й об'єднання кейсів "Крим-Донбас" — для того, щоб і у наших західних партнерів, а іноді й у наших власних громадян не виникало сумнівів, що саме Росія є агресором і на півдні, і на Сході України".
Нагадаємо, Крим і Донбас "потрапили" під вплив Туреччини: хто і навіщо засвітив скандальну карту.
Новини