Рубрики
МЕНЮ
Ольга Чародий
Російський "Газпром" викупив 19 липня всі додаткові потужності української газотранспортної системи (ГТС) на серпень на тлі дефіциту газу в Європі. Що це означає? Як Україні максимально використати свою ГТС, яка, схоже, серйозно постраждає після запуску "Північного потоку-2"? Експерти оцінили для порталу "Коментарі".
ГТС (фото з відкритих джерел)
Директор енергетичних програм Центру світової економіки і міжнародних відносин НАНУ Валентин Землянський вважає, що нічого сенсаційного не відбулося.
А цифри свідчать про наступне: на лютий-квітень "Газпром" бронював додатково 14,2 мільйона кубометрів на добу; на травень-липень були заброньовані всі 15 мільйонів.
За словами експерта, українська влада чомусь продовжує вірити, що, продовжуючи політичну боротьбу з "Північним потоком-2", зможе забезпечити достатні обсяги завантаження української ГТС. Замість того, щоб розглянути варіанти збільшення завантаження шляхом прогнозованого зростання споживання газу в країнах ЄС, в першу чергу Польщі та Німеччини.
Гендиректор ТОВ "Нафтогазбудінформатика", голова експертної ради з питань газової промисловості та ринку природного газу Леонід Уніговський зазначає: "Якщо говорити про червні та липні, навіть про серпень, то "Газпром" замовив один і той же. За статистикою — все більш-менш рівно. Вони завантажують ті потужності, що за контрактом, потім викупили тверді (гарантовані) потужності, а ось додаткові, так звані не гарантована, тобто ті, що з технічної можливості оператора ГТС можна використовувати — поки не купують. Подивимося, що буде на наступному аукціоні за такими потужностями, який запланований на 27 липня. Поки говорити, що вони змінили свою стратегію поведінки, я б не став. Якщо щось куплять за додатковими потужностями, значить, поміняли ринкову поведінку".
Що стосується максимального використання нашої ГТС в ракурсі все більш ймовірного запуску "Північного потоку-2", то Леонід Уніговський думає, що через пару днів німці разом з американцями опублікують якісь домовленості по ПП-2. Виходячи з цього, зможемо визначати свою стратегію.
При цьому експерт звертає увагу на важливість таких кроків:
- інвентаризація складових елементів ГТС (щось можна буде використовувати в інших галузях, щось доведеться утилізувати, щось — консервувати на перспективу);
- використання газоперекачувальних агрегатів на компресорних станціях для виробництва електроенергії в пікові періоди;
- передача газорозподільних станцій в експлуатацію операторам газорозподільних механізмів;
- оптимізація маршрутів постачання природного газу споживачам;
- там, де доцільно, переклад газопостачання на LNG (Liquified Natural Gas — зріджений природний газ) і LPG (Liquified Petroleum Gas — скраплений газ, пропан-бутан);
- оптимізація режимів використання підземних газових сховищ з можливою передачею частини з них в оренду/концесію;
- участь у розвитку газового коридору Північ-Південь;
- актуалізація маршрутів поставок природного газу в Україну з Туреччини по газопроводах трансбалканського спрямування;
- реновація режимів постачання природного газу по ГТС України із заходу на схід;
- вивчення можливостей нових проєктів, а саме:
1) використання південного напрямку ГТС України як пневмоприводів для транспортування зернових у порти України;
2) транспортування суміші природного газу і водню через ГТС України в країни Євросоюзу.
Нагадаємо, польській антимонопольний регулятор UOKiK оштрафував "Газпром" на суму близько 7,6 мільярда доларів у справі "Північного потоку-2", а європейських партнерів проєкту — на загальну суму в 61 мільйон доларів, заявив голова UOKiK Томаш Хрустний на брифінгу у Варшаві.
Новини