Рубрики
МЕНЮ
Кириєнко Анна
Нещодавно Служба безпеки України викрила і заблокувала мережу ботоферм, які поширювали неправдиву інформацію про вакцинацію в Україні. У фейкових інформаційних повідомленнях здебільшого йшлося про шкоду від щеплень, препарату, яким вакцинують громадян, і побічні ефекти від нього.
Чому Кремль поширює фейки про вакцинацію в Україні. Колаж: Коментарі / Дмитро Романюк
В СБУ з'ясували, що ботоферма фінансувалася з території Російської Федерації. Чому Росії вигідно поширювати фейки про коронавірус в Україні? Як фейки про шкоду щеплень впливають на свідомість людей? Як протистояти неправдивій інформації? На всі ці питання відповів політолог, конфліктолог Богдан Петренко.
Експерт пояснює: "Завдання інформаційної війни РФ проти України — це не тільки насадження "русского мира". Це і руйнування всіх інших концепцій, які йому суперечать, — як євроінтеграційних, так і проукраїнських. Це і формування хаосу в системі цінностей, щоб в українців склалося враження, що єдиний вихід із хаосу — це "русский мир". З цією метою використовуються різні сфери, особливо ті, що "на слуху".
Так, на початку року РФ намагалася "осідлати" тему антитарифних протестів, зазначає експерт. Наразі, з огляду на проблемність (в тому числі й через недопрацювання української влади) вакцинації Кремль може "педалювати" й цю тему.
"Що відбувається, коли людині кажуть про шкоду від щеплень? Крім безпосередніх загроз для супротивників вакцини, знижується довіра до препарату і щеплення. Більшість у громадській думці чи противиться, чи не так наполягає на прискоренні вакцинації. Відповідно влада, яка дуже залежить від громадської думки, буде реагувати на інші запити (на впровадження карантину або на те, чи варто розвивати / забороняти в Україні російську мову) і не виявляти активності щодо вакцинації. Наслідки такого маніпулювання очевидні — держава не справляється з епідемією і заміщає активні дії карантином, по суті, завдаючи собі ж економічного та репутаційного збитків", — підкреслює Богдан Петренко.
На його думку, виходом із цього протистояння повинно стати формування критичного мислення в українців, медіаосвіта (щоб не доводилося спростовувати кожен фейк) і оперативне просування власних наративів.
"Ми повинні перейти від оборони до наступу в інформаційному полі. Щоб зусилля російських пропагандистів спрямовувалися не лише на напад на громадську думку інших країн, а й на формування відповідей про життя в Росії для власної аудиторії", — резюмує конфліктолог.
Щоб розрізняти правду і брехню, можна вивчити офіційний сайт Міністерства охорони здоров'я. Там зібрані найбільш поширені фейки про вакцинацію.
Сайт "Коментарі" також рекомендує прочитати про плюси й мінуси введення паспортів вакцинації в Україні.
Новини