Головна Новини Політика зовнішня політика Битва за США: який результат вигідний Україні
commentss НОВИНИ Всі новини

Битва за США: який результат вигідний Україні

Експерти оцінили можливі результати виборів президента США в контексті вигод і ризиків для України

4 листопада 2020, 10:56
Поділіться публікацією:

Мабуть, найважливішою політичною подією на даний час є вибори президента США. За напруженою гонкою чинного президента Дональда Трампа і кандидата від демократів Джо Байдена пильно стежать політологи всього світу. Не залишилися осторонь і українські фахівці.

Битва за США: який результат вигідний Україні

Так, директор Департаменту внутрішньої політики Міжнародного центру перспективних досліджень (МЦПД), доктор політичних наук Ігор Петренко підкреслює, що про остаточні результати битви республіканця Дональда Трампа і демократа Джо Байдена за Білий дім говорити поки рано. Підрахунок триває. До того ж значна частина американців голосувала поштою, так що підбивання підсумків затягнеться.

"Судові розгляди будуть при будь-якому результаті"

"Зараз збираються дані безпосередньо з виборчих дільниць. Згідно з ними, Байден лідирує, показуючи непогану динаміку. Але важливо розуміти, що остаточне рішення в США приймають виборщики, а не населення в цілому. Також важливо розуміти, що існує велика поляризація суспільства. Люди з різних таборів готові йти до кінця, захищаючи "свого" кандидата. Це може привести до вуличних протистоянь ", — каже Ігор Петренко.

Він також звертає увагу, що ніхто з кандидатів не готовий визнавати свою поразку. І, швидше за все, при будь-якому результаті будуть судові розгляди.

"Є нарікання на голосування поштою. Обидві команди використовували армії юристів, які уважно стежили за голосуванням, фіксували будь-які порушення, щоб в разі мінімального відриву відіграти ситуацію, — зазначає експерт. — Мінімальний відрив між Трампом і Байденом — найгірший варіант розвитку подій. Це спровокує відстоювання своєї позиції різними способами ".

Ігор Петренко підкреслює, що для України важливо, що наші високопосадовці не підтримували цього разу відкрито одного з кандидатів в президенти США, як це було в 2016-му. Тоді ставка команди Порошенко на американських демократів (які в підсумку програли) привела до різкого охолодження відносин між Києвом і Вашингтоном. Більш-менш вони потеплішали лише останнім часом.

"Так, Україна намагалася використовувати в передвиборчій боротьбі кандидатів. Але офіційний Київ в цей раз зумів зберегти нейтралітет. Як наслідок, при будь-якому розкладі, в Україні, думаю, збережеться двопартійна підтримка і республіканців, і демократів", — резюмує експерт.

"Київ чекає додатковий імпульс з Вашингтона"

Навколо президентських виборів 2020 року в США сформувався великий ореол доленосності. Існує такий підхід для відображення дійсності у найважливішій державі світу. Про це говорить експерт-міжнародник, кандидат політичних наук Олександр Мішин.

"Перед американськими елітами гостро стоїть дилема: яким повинен бути стиль лідерства в країні, щоб її позиції на міжнародній арені усталилися, і при цьому електорат був задоволений якістю внутрішньої політики? США — цей маяк демократії для всього світу, і важливо щоб саме ця характеристика посилювалася, — підкреслює експерт. — Особливо на тлі зростаючих авторитарних тенденцій і популізму в різних точках світу, що викликає тривожність ".

Переможцю американських виборів доведеться займатися розв'язанням проблеми реконструкції глобального образу США, а також, що називається "зцілювати душу самої Америки", неабияк пошарпану наслідками поляризації різних сегментів американського суспільства.

"Загалом, буде добре, якщо в Києві після виборів в США відчують додатковий імпульс з Вашингтона, що містить в собі підтримку і всебічне зміцнення євроатлантичного та європейського курсу України. І звичайно надійне американське плече в питаннях приборкання російської агресії і відновлення територіальної цілісності країни ", — зазначає Олександр Мішин.

Він підкреслює, що для України ні Дональд Трамп, ні Джо Байден — не "темні конячки".

"Обидва політики досить рельєфно проявили себе на українському напрямку: Трамп, бувши президентом, а Байден, в статусі віце-президента, — нагадує експерт. — Якихось особливих сюрпризів від кого-небудь з них очікувати не варто, адже вони обидва на стратегічному рівні виступають за багатогранну підтримку української сторони. Різниця полягає скоріше в тактичних деталях і інструментах, тобто структурі команд радників, формах і обсягах допомоги, оперативності реагування, гостроті уваги. Безумовно, все це в комплексі буде впливати на характер двосторонніх відносин, але важливо пам'ятати, що Україна суверенна держава, і США завжди зважали на це, на відміну від Росії".

Істотний момент, який слід враховувати, полягає в тому, що лідерська конфігурація влади в США буде сформована в будь-якому випадку на 4 роки.

"Це той рідкісний випадок, коли очевидно — для Трампа тимчасові обмеження мандата пов'язані з конституційними обмеженнями у вигляді двох термінів, а для Джо Байдена з його поважним віком. З цієї причини, увагу необхідно приділяти діяльності віце-президентів, а також представників молодшого покоління, як серед демократів, так і серед республіканців ", — вважає Олександр Мішин.

Він також упевнений, що українській стороні незалежно від того, якою буде команда в Білому домі, доцільно і далі зміцнювати двопартійну підтримку з боку США.

"Паралельно з виборами американського президента також відбуваються вибори в обидві палати Конгресу. Тут протікає гостра боротьба демократів і республіканців за мандати, як в частині розподілу місць в Сенаті, так і в Палаті представників, — говорить експерт. — Підтримка законодавців — фундаментальна складова практичної реалізації передвиборної програми переможця президентської кампанії. Слід пам'ятати зазначену деталь. Тим більше, що у 2021-2022 рр. господар Білого дому буде занурений, перш за все, в розв'язання проблем, що накопичилися внутрішньополітичних проблем. У поточних умовах пандемії, економічних викликів, породжених нею, а також через загострення расового питання, зовнішня політика тимчасово відходить на другий план. Хочеться сподіватися, що не на периферію, адже від цього залежить демократичний прогрес великого числа країн світу".

Як раніше повідомляли "Коментарі", в Нью-Йорку повідомили про гучний скандал під час виборів.



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/

Новини