Рубрики
МЕНЮ
Козлова Альбіна
Останнім часом найвище військово-політичне керівництво Республіки Білорусь (РБ) активно брязкає зброєю, підігруючи Росії у війні з Україною. Так, 23 травня Міноборони РБ оголосило про черговий етап перевірки сил реагування (особливістю даного етапу є перевірка озброєння, військової та спецтехніки, що утримуються на тривалому зберіганні у військових частинах бойового, тилового та технічного забезпечення).
Фото ілюстративне / Pixabay
26 травня самопроголошений президент Олександр Лукашенко анонсував створення у Збройних силах Південного оперативного командування. У червні розпочалися тренування з переведення з мирного на воєнний час. Спостерігається накопичення сил та військової техніки (зокрема російської) у районі білорусько-українського кордону. Видання "Коментарі" обговорило з експертами ймовірність того, що Росія все ж таки втягне Білорусь у відкриту війну з Україною.
Керівник дослідницьких проектів Центру соціального інжинірингу "РАНД" ("Розпізнавання та аналіз несистемних дій"), соціолог Дмитро Громаков пояснює:
"Білорусь втягнута у війну з 24 лютого, коли з її території по нас полетіли ракети та в Україну зайшли російські танки. Питання зараз стоїть про зміну ролі Білорусі у цій війні від "пособника" до "агресора" у разі заходу армії РБ в Україну".
Білоруський фронт у нас уже, по суті, відкритий, вважає експерт. Адже ми перебуваємо у прямому конфлікті з усіма зовнішньополітичними треками на рівні міжнародних інститутів (ООН, ОБСЄ), де Білорусь займає проросійські позиції.
"В інформаційному просторі, так само білоруська пропаганда веде агресивний поступ російських наративів і займає відверто антиукраїнські позиції. В економіці ми також знаходимося у відвертому конфлікті. Особливо після націоналізації білоруської власності України. На дипломатичному треку з виїздом білоруського посольства з Києва ми теж припинили співпрацю. У цих умовах прямий збройний конфлікт – лише питання часу", – упевнений Дмитро Громаков.
За його словами, стримуючим фактором виступає лише розуміння білоруськими силовиками, що їхнє включення до конфлікту послабить внутрішні запобіжники та зрушить з мертвої точки внутрішню соціально-політичну ситуацію, поставивши стійкість режиму під загрозу.
"З іншого боку, – продовжує експерт, – розширення учасників конфлікту ще більше поставить під удар легітимність та суб'єктність Лукашенка на Заході. І якщо зараз із ним ще намагаються говорити, то після цієї агресії питання з ним може бути вирішене остаточно, причому військовим шляхом. На тлі демонстрованої нездатності армії РФ забезпечити вирішення військових завдань, він має розуміння, що рятувати його буде просто нікому. Як відзначають багато експертів, ступінь готовності білорусів до збройної участі у війні прямо пропорційний успіхам російської армії. Чим успішніша буде ситуація для росіян, тим ймовірніше включення в конфлікт білоруської армії".
Експерт Українського інституту політики Микола Спиридонов вважає, що ймовірність відкриття білоруського фронту є досить високою.
"Білорусь уже давно втратила будь-яку суб'єктність. І ймовірність нападу на Україну з білоруської території я оцінював як високу ще до широкомасштабного вторгнення росіян. Тому що РБ як самостійна держава перестала існувати приблизно з 2020 року. У результаті все так і сталося – атаку на Київ росіяни розпочали, використовуючи територію Білорусі як плацдарм", – наголошує експерт.
Наразі, зазначає він, розглядається два варіанти атаки спільними російсько-білоруськими силами з Білорусі. Один – на Західну Україну, у напрямку Луцька, Волині. Другий (менш ймовірний) – повторний похід на Київ.
"Путін давно вимагає від Лукашенка, щоб РБ взяла безпосередню участь у бойових діях. Але білоруському лідеру поки що вдається упиратися. Мовляв, територію я вам і так надав. А солдати ще мало готові. Якийсь час, можливо, йому ще вдасться "петляти". Але якщо війна затягнеться, швидше за все, білоруським збройним силам доведеться брати у ній участь напряму. Деякі, до речі, вже це роблять, але не під прапором РБ, а в російських підрозділах як контрактники", – наголосив Микола Спиридонов.
Наслідки вторгнення білоруської армії в Україну будуть неприємними для всіх, упевнений він. У противника стане більше атакуючих сил, нам доведеться боротися з великою кількістю окупантів. При цьому Білорусь – країна з обмеженою боєздатністю. І втрати її необстріляної армії, як запевняють військові експерти, будуть величезними.
"Так що пряме входження РБ у війну матиме швидше психологічне значення для Путіна. Що він, по-перше, не один у протистоянні з Україною. По-друге, ще більше (тепер уже кров'ю) скріпить російсько-білоруські узи. Що наблизити повноцінне створення "Союзної держави", — пояснює Микола Спиридонов. — Українській стороні важливо давати чіткі сигнали білорусам, що вторгнення (до якого наші ЗСУ готові, так що несподіванкою воно не стане) буде дуже дорогим їм, адже якщо зараз вони посібники агресора, то при особистому напади самі стануть агресорами. З усіма наслідками у вигляді величезної кількості загиблих і значно жорсткіших санкцій".
Як повідомляв портал "Коментарі", у британській розвідці розповіли, чому армія росії "забуксувала" на фронтах.
Новини