Байден, Путін та українське питання: ситуація напередодні переговорів та можливі сценарії

В останні місяці відносини між РФ та США стали більш нестабільними

Чим ближче заплановані на 7 грудня переговори президента США Джо Байдена та президента Росії Володимира Путіна (у форматі відеодзвінка), тим гостріші заяви у ракурсі російсько-українського конфлікту, який там також обговорюватиметься.

Звучать гострі заяви з боку американських сенаторів.

Міністр оборони України Олексій Резніков закликає Канаду, США та Великобританію спільно та швидко надати військову підтримку Україні у її протистоянні з Росією.

З якими позиціями підходять сторони до онлайн-зустрічі? Чи справді для України це – доленосні переговори, які відбуваються без нашої участі? Що буде, якщо Байден та Путін ні до чого не домовляться? Щоб розібратися у цих питаннях, видання "Коментарі" звернулося до експертів.

Імовірність того, що результат переговорів Путіна та Байдена матиме для України негативні наслідки – максимально великий

Політичний експерт Денис Гороховський погоджується з тим, що майбутні переговори президента США Джо Байдена та президента Росії Володимира Путіна для України можна назвати визначальними.

"Очевидно, що значна частина їх буде присвячена "Північному потоку-2". І вже сьогодні можна говорити, що до переговорів готуються не лише Росія та США, але вплинути на них намагається Європа. Тільки Україна, зважаючи на все, просто чекає результату. Кожна зацікавлена сторона намагається вплинути на ситуацію на свою користь і, на жаль, сьогодні вже можна констатувати, що і для США, і, наприклад, для Німеччини свої інтереси та інтереси України вже не тотожні", – зазначає Денис Гороховський.

Він наголошує, що Німеччина зацікавлена у запуску потоку, вони це кажуть відкритим текстом і просять США не вводити санкції. У свою чергу адміністрація Байдена теж не хоче підривати "євроатлантичне партнерство", тому питання про санкції щодо ПП-2, по суті, розкололо американський Конгрес.

"За фактом виходить, що на сьогодні у ПП-2 не зацікавлена лише Україна. І очевидно, що інтереси України сьогодні мало кого цікавлять із топ-країн, – наголошує Денис Гороховський. – Але щоб зберегти особу, дозвіл на запуск ПП-2 доведуть тим, що це нібито дозволить уникнути повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Саме такий наратив уже транслює німецька преса. Це виправдання зручне і для США. Росія теж відверто підігрує, проводячи різні військові заходи поблизу кордону. Загалом, ймовірність того, що результат переговорів Путіна та Байдена матиме для України негативні наслідки – максимально великий".

Якщо сторони розійдуться, ні про що не домовившись, можливість відкритої війни між Росією та Україною зросте

На думку політолога, експерта з питань російської агресії проти України Віктора Каспрука, інтерактивна зустріч між Байденом та Путіним цікава тим, що обидві сторони чітко заявили про свої позиції. І навряд чи готові від них принципово відмовлятися.

"Більше того, Москва не поступиться українським питанням, оскільки там уже порахували всю Україну своєю територією. І не виключено, що вони вже потай підготували склад окупаційних адміністрацій, які планують на місці Української держави. Очевидно, що радники Байдена врахували всі проколи минулої такої зустрічі в Женеві, і вказали президенту США на підводне каміння, на яке його може заганяти російський диктатор", – пояснює Віктор Каспрук.

Якщо сторони розійдуться, ні про що не домовившись, можливість відкритої війни між Росією та Україною зросте, прогнозує експерт.

Втім, Путін і так постійно підтримує конфронтацію на Донбасі на тому перманентному рівні, щоби показати Україні та колективному Заходу – РФ від українців ніколи не відстане.

"Істотним плюсом цієї ситуації є те, що українська армія, яка святкує сьогодні 30-річчя, вже давно не є такою, якою була у 2014 році. І у Кремлі про це добре знають, – зазначає Віктор Каспрук. – Україна сьогодні може самостійно та успішно стримувати війська Росії. Але якщо США закриють для росіян повітряний простір над Україною, то шанси вистояти у нас значно збільшаться".

З огляду на попередні переговори росіян з американцями (наприклад, на рівні глав зовнішньополітичних відомств), експерт прогнозує, що навряд чи сторонам вдасться домовитись.

"Але коли Байден чітко донесе до Путіна свою позицію щодо України, це може спонукати Кремль замислитися над тим, ЩО вони можуть втратити у разі відкритої агресії проти України. Тож, гадаю, у Росії невеликі шанси на бліцкриг. Путіну потрібна лише швидка перемога. А вона малоймовірна", – резюмує Віктор Каспрук.
Раніше на порталі "Коментарі" Росія продовжує нарощування військ: де з'явилася нова техніка.