Головна Новини Політика вибори Місцеві вибори в Україні: чому затягнулися підрахунки і яких результатів варто очікувати
commentss НОВИНИ Всі новини

Місцеві вибори в Україні: чому затягнулися підрахунки і яких результатів варто очікувати

Сьогодні повинні з'явиться результати місцевих виборів, але поки не відомо, як відреагує на них громадськість

6 листопада 2020, 14:10
Поділіться публікацією:

Сьогодні, 6 листопада, Центральна виборча комісія (ЦВК) має оголосити результати місцевих виборів в Україні. "Коментарі" разом з експертами розбиралися, чому в ряді міст України досі не можуть завершити підрахунок голосів, як це може відбитися на підсумках голосування і хто може оскаржити результати.

Місцеві вибори в Україні: чому затягнулися підрахунки і яких результатів варто очікувати

Складна виборча система

На думку політолога Валентина Гладких, складності з підрахунком результатів місцевих виборів пов'язані з тим, що у нас була впроваджена складна виборча модель.

"Це ускладнило роботу всіх видів комісій. Потрібно багато параметрів підрахувати, — пояснює експерт. — Перш за все, скільки голосів за мера, потім — партії, окремі кандидати, квоти. Потім ранжування кандидатів. І лише після цього можна підбивати результати. Так що саме нова виборча модель серйозно ускладнила підрахунок голосів і встановлення результатів ".

Крім того, підкреслює Валентина Гладких, позначився рівень компетенції й професіоналізму дільничних, територіальних комісій і ЦВК.

"Модель нова, з нею раніше ніхто не працював. А в комісіях масово виявилися нові люди, які не мають відповідного досвіду, — каже політолог. — Але на тлі всіх новацій навіть професійні юристи не можуть досі де-не-де зафіксувати чіткий результат ".

Фальсифікації, на думку експерта, можливі лише за умови консолідованої позиції усіх членів комісії та спостерігачів. Що малоймовірно, тому що ті ж комісії наповнені представниками різних — як правило, конкуруючих — політсил.

Ключова проблема тривалих підрахунків

Політолог Андрій Золотарьов також вважає однією з ключових проблем тривалих підрахунків той варіант Виборчого кодексу, який ми отримали.

"Він, м'яко кажучи, сирий. Що не дивно, адже списаний з матриці виборів в ... Пітерської міську думу. Причому там потім довелося анулювати результати, тому що при такому варіанті виборчої системи підрахувати голоси було практично неможливо ", — зазначає політолог.

Другою проблемою він вважає традиційний "шахер-махер" на виборах.

"Пам'ятаєте фільм "Банди Нью-Йорка"? Там показана Америка середини 19 століття, але мало що змінилося з того часу в сенсі махінацій під час виборів. У фільмі є персонаж, який говорить приблизно наступне: "Монарх переміг, набравши на 3 тисячі голосів більше, ніж було виборців". Суть в тому, що результат залежить не від кількості бюлетенів, а від "якості" підрахунку. Так що друга проблема, після складної нормативної бази, це традиційне політичне крутійство ", — каже Андрій Золотарьов.

Він вважає, що навіть якщо Кличко не виграє в першому турі, навряд чи в команді мера Києва будуть оскаржувати результат. Тому що шансів у його конкурента в другому немає.

"Наявний розрив подолати неможливо, — впевнений політолог. — Навіть якщо явка у другому турі (у разі, якщо Кличко не виграє в першому) буде нижче плінтуса, все одно він перемагає. А сутяжництво далеко не завжди на руку — судові розборки принесуть швидше репутаційні втрати ".

Нагадаємо, вчора стало відомо, що другий тур місцевих виборів відбудеться в 15 українських містах, 15 і 22 листопада.



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини