Головна Новини Політика вибори Чи будуть вибори у жовтні: у Раді дали гарантії у питанні виборів у 2025 році
commentss НОВИНИ Всі новини

Чи будуть вибори у жовтні: у Раді дали гарантії у питанні виборів у 2025 році

Корнієнко вважає, що виборчий процес, ймовірно, проходитиме в стислі терміни, а не у стандартний двомісячний період.

18 лютого 2025, 19:20
Поділіться публікацією:


 Для організації президентських і парламентських виборів після закінчення війни необхідно ухвалити спеціальний закон. Чинне законодавство не містить положень, які б регулювали позастрокові вибори у поствоєнний період. Про це повідомив перший заступник голови Верховної Ради України Олександр Корнієнко під час ефіру телемарафону.

Чи будуть вибори у жовтні: у Раді дали гарантії у питанні виборів у 2025 році

Олександр Корнієнко (фото з відкритих джерел)

За його словами, Виборчий кодекс України передбачає процедури лише для строкових і дострокових виборів, проте механізму проведення позастрокових виборів у післявоєнний час немає. Він зазначив, що такого варіанту ніхто не передбачав, оскільки повномасштабне вторгнення Росії стало неочікуваним і затяжним.

"В нас є правове регулювання у Виборчому кодексі, яке стосується строкових і дострокових виборів, а щодо позастрокових виборів такого немає. Бо ніхто не передбачав, що у нас буде повномасштабне вторгнення і ще й таке тривале", — пояснив він.

Корнієнко наголосив, що необхідно ухвалити окремий закон, який визначить особливості виборчого процесу у післявоєнний період. Документ стосуватиметься не лише президентських і парламентських виборів, а, ймовірно, й місцевих, якщо їх доведеться відкласти через війну.

На його думку, ухвалення такого закону буде складним процесом через політичні суперечки, зокрема щодо організації тимчасових виборчих дільниць.

Він підкреслив, що інфраструктура сильно постраждала, і наразі втрачено понад 5 тисяч виборчих дільниць. У зв’язку з цим Центральна виборча комісія пропонує створення тимчасових дільниць, проте, за словами Корнієнка, проти цього рішення виступатиме частина політиків. Також певні політичні сили можуть критикувати виборчу систему загалом, вимагаючи змін до Виборчого кодексу.

"В нас зруйнована інфраструктура — більше 5 тисяч дільниць втрачено наразі і ЦВК пропонує як одне із рішень — це тимчасові так звані дільниці. Але будуть люди, які виступатимуть проти цього. Це я вам гарантую. Також будуть партії, котрі "атакуватимуть" виборчу систему, щоб відійти від Виборчого кодексу", — зазначив заступник голови ВР.

Попри можливі дискусії, перший заступник голови Верховної Ради переконаний, що закон ухвалять швидко. Він буде заснований на положеннях чинного Виборчого кодексу приблизно на 95%. Разом з тим, для реалізації закону знадобиться перегляд держбюджету, оскільки у видатках на 2025 рік витрати на вибори поки що не передбачені.

Корнієнко також зазначив, що виборчий процес у післявоєнний період повинен бути скорочений з огляду на безпекові ризики, адже стандартні два місяці на проведення кампанії можуть створити додаткові загрози.

Щодо можливих дат виборів, він підкреслив, що жодних рішень поки не ухвалено, а прогноз щодо голосування 26 жовтня 2025 року не має під собою підстав.

"Немає ніяких зараз дат затверджених. Є принципові речі — вибори можуть бути проведені протягом півроку після завершення правового режиму воєнного стану. Для проведення президентських і парламентських виборів потрібна підготовка", — підкреслив він.

Корнієнко також повідомив, що Центральна виборча комісія вже понад рік працює над оновленням реєстру виборців і проводить перевірку виборчих дільниць. Особлива увага приділяється забезпеченню безбар’єрного доступу для людей з інвалідністю, зокрема ветеранів, які внаслідок війни зазнали травм і потребують спеціально облаштованих приміщень.

Нагадаємо, що "Коментарі" писали про те, що стало відомо, навіщо Трампу насправді вибори в УкраїніЯкщо адміністрація президента США Дональда Трампа затіяла історію з виборами в Україні для того, щоб поставити в Києві потрібну та зручну людину, то Білий дім ризикує: цього може не статися. Однак завдання ослаблення української влади загалом, що Трампу також вигідно, вибори можуть вирішити. Про це розмірковував политолог Олег Саакян в інтерв'ю Radio NV.

 



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини