Головна Новини Політика внутрішня політика Зеленський хоче захистити нацменшини в Україні: чи потрібен новий закон
commentss НОВИНИ Всі новини

Зеленський хоче захистити нацменшини в Україні: чи потрібен новий закон

Експерти розповіли, з якими проблемами стикаються нацменшини в Україні

22 лютого 2021, 12:30 comments1202
Поділіться публікацією:

Президент Володимир Зеленський вважає, що необхідно прийняти закон, який врегулює захист самобутності та рівноправності національних меншин, які проживають в Україні. "Коментарі" запитали експертів, чому це важливо і які ризики потрібно врахувати.

Зеленський хоче захистити нацменшини в Україні: чи потрібен новий закон

Фото з відкритих джерел

"Етнополітична сфера в Україні на подив погано регулюється законодавством"

Історик, політолог і дослідник радикалізму, керівник Групи моніторингу прав національних меншин В'ячеслав Лихачов вітає намір української влади в найближчому майбутньому розглянути і прийняти новий закон про національні меншини.

"Можливо, це прозвучить дещо категорично, але етнополітична сфера в Україні на подив погано регулюється законодавством. Чинний закон про національні меншини був прийнятий ще в 1992 році, він не відповідає на багато питань і просто морально застарів. З того часу міжнародні в цілому і європейські зокрема уявлення про права меншин і гарантії, які держава зобов'язана їм надавати, значно еволюціонували. Крім того, у багатьох питаннях (в першу чергу — в мовному), накопичилася низка протиріч в законодавстві, особливо в останнє десятиліття", — зазначає експерт.

За його словами, слабкість законодавчої бази і майже повне самоусунення держави з життя національних спільнот дозволили спекулювати антиукраїнській російській пропаганді на темі захисту етнічних і мовних меншин в Україні. В першу чергу пропаганда ця була орієнтована на міжнародну спільноту, але також потенційно здатна дестабілізувати ситуацію всередині нашої країни.

"Давно необхідно дати меншинам, з одного боку, почуття захищеності, а іншого — забезпечити їм гарантії повноцінної інтеграції в українське суспільство. Шкода, що цього не зробили раніше. Але добре, що хоча б зараз взялися за цю тему, — говорить В'ячеслав Лихачов. — Правда, я боюся, що президентом керує не прагнення навести порядок в проблемній сфері, а бажання продемонструвати європейським партнерам увагу до прав національних меншин".

Експерт нагадує, що Венеціанська комісія, а слідом за нею і Євросоюз наполягають на закріпленні в українському законодавстві мовних прав меншин, що піддаються загрозі, на думку деяких наших партнерів, у світлі прийняття в останні роки законів про освіту і функціонування української мови як державної.

"Я згоден з необхідністю, як, власне, це і передбачалося спочатку, врегулювати ці питання. Проте, боюся, що прагнення держави заспокоїти міжнародну спільноту в цьому контексті може витіснити на другий план все інше. Згадаю тут лише проблему абсолютно неадекватного розуміння в українському контексті, в тому числі законодавчому, концепту корінних народів. Тим часом, на мій погляд, нормальна законотворчість у цій сфері має починатися з розробки фундаментальної рамкової Концепції основ державної етнополітики. Спираючись на неї вже можна формулювати більш конкретне "вузьке" законодавство, в тому числі (але далеко не тільки) і обговорюваний закон про нацменшини", — резюмує В'ячеслав Лихачов.

"Слід створити ефективні запобіжники щодо сепаратистських рухів"

На думку експерта у сфері комунікацій, співзасновниці Мережі захисту національних інтересів "АНТС" Людмили Долгоновської, попри те, що базовий закон "Про національні меншини в Україні" був прийнятий ще в 1992 році, вітчизняне законодавство про захист прав національних меншин гарне і відповідає кращим міжнародним практикам.

"Свідченням тому є фактична відсутність міжетнічних конфліктів в нашій країні за всю історію її незалежності, — каже Людмила Долгоновська. — Припускаю, що ініціатива глави держави пов'язана зі спробою запобігти загрозі національній безпеці з боку сусідніх держав, які активно підтримують свої національні меншини в Україні. Це, перш за все, Угорщина, що веде проактивну, а часом і агресивну, політику в цьому напрямку".

Експерт підкреслює, що Україна як демократична правова держава повинна забезпечити право національних і етнічних меншин на збереження своєї самобутності. Але при цьому слід створити ефективні запобіжники щодо сепаратистських рухів. Також важливо докладати всіх зусиль для формування української політичної нації, зазначає Людмила Долгоновська.

Нагадаємо, експерти підбили підсумки для України в річницю Дня Героїв Небесної сотні.



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
comments

Обговорення

Поділіться своєю думкою!

Aleks

22 лютого 2021, 18:04

Украина - единственная страна в мире, где: - за 20 лет до Холокоста был погромный ГЕНОЦИИД (1917-1920); - руководство страны призывляет чтить погромщиков во главе с Петлюрой!!! - на могиле жертв Холокоста (Бабий Яр) стоит памятник пособникам убийц (коллаборантам ОУН). В мире идет борьба с бывшими нацистами, а в Украине нужно бороться с их героизацией!!!! 17 декабря 2020 Верховная Рада приняла постановление о праздновании памятных дат в 2021 году. В списке разные деятели и даты, но некоторые выделяются особенно. Вот, например, предлагается отпраздновать 100-летие Володымыра Щигельского, нацистского военного преступника, коменданта украинской вспомогательной полиции. Участвовал в массовом уничтожении евреев и поляков. Щигельского казнили в 1949 в Польше за преступления против мирного населения. Будет Украина также праздновать 110-летие Романа Клячкивского. Это вообще крупнейший "герой" - организатор Волынской резни, массового уничтожения десятков тысяч мирных поляков, включая женщин и детей, отрядами УПА в 1943-44 годах. Торжественно отметят 130-летие нацисткого коллаборанта Ивана Литвиненко - участника Холокоста и Волынской резни, казненного в Киеве в 1947 году. Непременно надо почтить 110-летие нацистского коллаборанта, главы областной управы в Ровно Ростислава Волошина - соучастника уничтожения более 20 тысяч евреев Ровно и позднее тысяч поляков в УПА. Будут праздновать и нацисткого коллаборанта Мыколу Капустянкого - организатора вспомогательной полиции в Киеве, соучастника уничтожения евреев в Киеве, организатора батальонов шуцманшафт. День памяти Холокоста, государственный Украинский институт нацпамяти отмечает внесением в "Виртуальный некрополь украинской эмиграции" нацистского военного преступника, замкомандира Зондеркоманды 10А Айнзацгруппы D Ивана Юрьева. Зондеркоманда 10А - организатор массового уничтожения евреев Мариуполя, Таганрога, Ростова-на-Дону, Краснодара. Эта зондеркоманда впервые применила машины-душегубки, убив воспитанников Ейского детского дома - детей восьми национальностей. В общей сложности, они убили более 100 тысяч евреев. Командир зондеркоманды Курт Кристман умер в тюрьме, сам Юрьев сбежал в Канаду, где умер в 1970 году. Сегодня глава Украинского института нацпамяти Антон Дробович поприветствовал участников круглого стола по теме Шоа и заявил, "что лучше, чем через судьбы и биографии отдельных людей, невозможно войти в проблематику Холокоста. Когда изучаешь судьбу отдельного человека, происходит максимальная эмпатия, сопереживание, вживание в контекст”. Видимо, с целью эмпатии и вживания в контекст, УИНП Дробовича, включил в проект "Виртуальный некрополь украинской эмиграции" нацистского военного преступника, замкомандира Зондеркоманды 10А Айнзацгруппы D Ивана Юрьева. https://www.facebook.com/photo?fbid=4013106475388057

Ирина

22 лютого 2021, 16:34

А люди жалуются , для народа же все https://kosatka.media/uk/category/vozobnovlyaemaya-energia/news/zelenskiy-rasschityvaet-stroit-dlya-pereselencev-zhile-s-solnechnymi-panelyami-v-sotrudnichestve-s-naftogazom

Василий

22 лютого 2021, 13:17

Дан, красиво глаголишь. Нацисты-ЭТО такие как ты, которые не желают учить язык страны , гражданином которой они являются. Посмотрел бы я на тебя в другой стране Европы, где гражданин бы не знал национальный язык, кроме России, которую ты очень любишь и обожаешь, но которая каленым железом выжигает наследие коренных народов. Нечего здесь сопли свои распускать и ныть, что ущемляют русский язык!

Дан

22 лютого 2021, 12:45

Языковые ограничения и дискриминация национальных общин в сфере образования, судо и делопроизводства, бизнеса и медиарекламы является проявлением откровенно НАЦИСТСКОГО характера майдановской власти. Нежелание адептов майдана проводить внутреннюю политику в многонациональной стране в духе назревших демократических изменений и нежелание принимать решения на принципах разумных и цивилизованных политических компромиссов СТАВИТ КРЕСТ на достижении гражданского мира и процветания в Украине.


Новини