Закон про корінні народи: чим важливий для України і до чого тут Крим

Експерти розповіли, хто може вважатися корінним народом в Україні і які є плюси та мінуси у прийнятого закону

1 липня у Верховній Раді був проголосований закон, який прописує поняття "корінний народ" для України. Відтепер такий статус у нашій державі мають кримчаки, караїми та, звичайно, кримські татари.

"Коментарі" попросили експертів пояснити важливість цього закону, вельми розкритикованого Росією, і назвати негативні моменти, якщо такі в документі присутні.

"Цей закон слід було прийняти ще чверть століття тому"

Доктор юридичних наук, експостпред президента України в АРК Борис Бабин вважає, що складно знайти негатив у законі, який наша країна повинна була прийняти під час розвитку конституційних норм, тобто ще 25 років тому.

"Також непросто відшукати підступ у документі, який відповідає міжнародним стандартам у цій сфері, насамперед — Декларації ООН про права корінних народів, якої Україна зобов'язалася дотримуватися у 2014 році", — зазначає Борис Бабин.

На його думку, цей закон — не стільки про деокупацію Криму, скільки про відновлення історичної справедливості.

"Реакція агресора тут легко пояснюється, оскільки РФ за корінними народами Криму їхні колективні права, звісно, не визнає", — пояснює Борис Бабин.
"Є низка національностей, які не мають фактично батьківщини, крім України"

Ексзаступник міністра внутрішніх справ України, колишній губернатор Закарпаття і Луганщини, народний депутат Верховної Ради 6-го і 7-го скликань, кандидат юридичних наук Геннадій Москаль критикує прийнятий закон.

"Який парламент, таке і голосування, — каже він. — Виходить, ми прийняли закон для Криму. Я колись очолював комітет у справах національностей. І це питання порушувалося неодноразово. Кримчаків, як таких, у природі практично немає. Немає ні писемності у них, ні мови. Караїми залишилися теж всі в Криму (в районі Євпаторії). Одиниці може тут. Кримські татари, киримли, теж на 99,9% залишилися в Криму, тут тільки їхні "вожді". А роми у нас — корінний народ? А гагаузи? Низка національностей є, які не мають фактично батьківщини, крім України", — наголошує Геннадій Москаль.

На його думку, сьогодні ця влада думає, що вона розумніша інших, а попередня була дурна.

"Абсолютно порожній закон, який нічого не дає. Де позиція нашого Інституту етнонаціональної політики Академії наук? Потрібно було тоді називати корінними народами всіх, хто не має іншого місця проживання. Їх багато... Ухвалення цього закону — дурниця. Зеленський хоче прославитися тим, що при ньому прийняли те, чого не прийняли раніше. А користі від цього прийняття я не бачу, — зізнався експерт. — Як і від того ж закону про освіту, який остаточно вступить в силу у 2023 році, давши корінним народам можливість вивчати всі предмети рідною мовою, а нацменшинам — тільки українською".

Нагадаємо, раніше "Коментарі" повідомляли, як до ініціативи визнати кримських татар корінним народом України ставляться деякі з народних депутатів України. Ексклюзивна думка — в нашому матеріалі.

Також на порталі ви можете дізнатися, як у Зеленського відреагували на невдоволення росіян законом про корінні народи.