Рубрики
МЕНЮ
Таисия Ерохина
Сьогодні, 26 лютого, відбудеться нове засідання РНБО "від Зеленського". "Коментарі" дізналися в експертів, чого чекати і запитали, наскільки ефективний цей важіль впливу.
Колаж: Д. Романюк/Comments.ua
Політичний експерт Михайло Чаплига вважає, що головна мета і майбутнього, і недавніх засідань РНБО, — переділ власності.
"Під приводом санкцій, як правило, проводять переділ власності "попередників". Так робив Порошенко, так робить і Зеленський. У 10% ми бачимо відволікаючі маневри у вигляді боротьби з соцмережами, сайтами, щось хайпове, загорнуте в патріотичну риторику. А в 90% займаються переділом. Можливо, сьогодні будуть і певні політичні рішення. Але, за моєю інформацією, якихось яскравих подій, які можна порівняти з закриттям телеканалів, очікувати не варто", — говорить Михайло Чаплига.
Він підкреслює, що РНБО — це ефективний важіль при переділі власності позасудовим чином.
"Суди — це довго, нудно і не завжди в ту сторону, в яку хотілося б нашій владі. А РНБО — саме воно. Припустимо, існує якийсь бізнес на території України (бізнес-центр, якесь підприємство, труба, як у Медведчука), а глобально гроші — в офшорі десь, за кордоном. Як правило, влада завжди в курсі таких справ — і в частці. Коли влада змінюється, власники, прив'язані до попередньої влади, продовжують заробляти. А нова влада теж хоче їсти. Тому виробили механізм: накласти санкції на оператора, на компанію, запропонувати свою — як приклад. І увійти в управління, а то і перехопити його. Номінально власник колишній, але право управляти у нього забирають, передають "своїм" і отримують прибуток", — пояснює Михайло Чаплига.
Він не виключає, що можуть підняти на засіданні й тему Донбасу, тим більше, що там останнім часом стало неспокійно. Але все це, на думку експерта, лише про людське око від головних завдань, суть яких — відібрати і поділити.
Керівник Центру правового аналізу та дослідження політичних ризиків Михайло Дяденко передбачає, що на сьогоднішньому засіданні РНБО можуть підняти питання судової реформи. Виходячи з останніх заяв самого Зеленського, його Офісу, а також наших західних партнерів про актуальність цієї теми.
"Наскільки це питання варто було б обговорювати в рамках РНБО — складно сказати. Втім, досить дискусійні й рішення, які там приймалися в цьому місяці. У тому числі щодо санкцій проти громадян України. З правової точки зору, все, що знаходиться в межах юрисдикції України, слід вирішувати в судах. Якщо держава ставить під питання правочинність діяльності певних осіб, груп — є суд, який і повинен винести вердикт. А санкції — той випадок, коли юрисдикція України не може поширюватися на тих чи інших осіб", — зазначає Михайло Дяденко.
На його думку, те, як зараз використовує РНБО Зеленський, логічніше було б використовувати Порошенку в перші роки російської агресії.
"Втім, що тоді, що зараз правильніше використовувати все-таки інші інструменти. А якщо їх не вистачає — вносити відповідні зміни в законодавство", — вважає експерт.
Нагадаємо, артисти все частіше повертаються з політики на сцену: чи буде так само із Зеленським.
Новини