Офіс генерального прокурора України вирішив розсекретити матеріали по справі про Іловайської трагедії на Донбасі. Про це повідомила глава відомства Ірина Венедиктова. Нагадаємо, що 29 серпня 2014 року під час забезпечення в районі Іловайська "зеленого коридору" для виходу з оточення українських військовослужбовців, окупанти розстріляли їх. Тоді загинуло 366 українських військових, 429 отримали поранення різного ступеня тяжкості, 300 потрапили в полон, а 24 пропали безвісти. Рішення ОГПУ розсекретити матеріали по цій справі проаналізували для порталу "Коментарі" експерти.
Іловайськ (фото з відкритих джерел)
Генерал-лейтенант, колишній заступник начальника Генштабу ЗСУ Ігор Романенко підкреслює, що після "Іловайська" пройшло 7 років. І періодично робилися спроби знайти відповіді на питання, пов'язані з цією трагедією.
"Була створена державна комісія, я поряд з низкою інших військових, журналістів входив до її складу. Уже тоді, кілька років тому, було видно, що частина матеріалів знищувалася. Людина слабка сам по собі, робить помилки. А потім частина з цих людей намагається приховати помилки. Тим часом Революція Гідності була якраз за правду і справедливість, — підкреслює генерал. — І запит на правду з того часу великий, в тому числі щодо подій, пов'язаних з Іловайськ. Люди хочуть знати правду і домогтися справедливості: героїв заохотити, негідників покарати відповідно до законодавства України ".
Але чим далі від подій, тим менше фактів, відзначає Ігор Романенко.
"З іншого боку, кажуть, що з часом більш об'єктивно можна зробити аналіз резонансних подій. Їх безпосередні учасники зопалу можуть багато наговорити ... І хоч їх показання дуже важливі, але якщо зроблені "на емоціях", вони не завжди відображають дійсну картину подій ", — пояснює генерал.
Він підкреслює, що експрезидент Порошенко і колишній головний військовий прокурор Матіос звели все до того, що в усьому винна Росія.
"Це так, росіяни ввели регулярні війська, після чого почалися проблеми. Але не можна замовчувати і власні помилки, — впевнений Ігор Романенко. — Якби наше військово-політичне керівництво того часу не зупинилася перед Донецьком, перед Луганськом, а продовжило операцію, вийшло на межі, ми мали б зовсім іншу картину. Є військовий закон — поки ти тиснеш, а противник біжить, потрібно продовжувати тиснути. Влітку 2014 го у противника був переполох, він готовий був бігти. Нам тоді пояснювали, що ми за гуманітарні підходи, а тому не станемо штурмувати міста. Але це дилетантський підхід. В результаті Росія ввела війська. Путіну розвідка доповіла, що якщо зараз не вторгнутися, українські військові дійдуть до кордону. Після захоплення Криму і невиразною реакцією на це світової спільноти, Путін знахабнів. І ввів війська на Донбас".
На жаль, але в те, що сталося була і вина нашої держави, вважає генерал.
"По-перше — великі недоліки в управлінні військами. Ми билися розчепіреними пальцями, а не єдиним кулаком. Лише через деякий час антитерористична операція, в якій були задіяні різні види військ, представники МВС, добробати (і всюди були свої командири), була перейменована в операцію Об'єднаних сил. З єдиним центром управління. Якому все підпорядковувалися. А до цього не було єдиного планування, єдиних завдань, єдиної відповідальності. За що довелося платити страшну ціну. У тому числі під час Иловайской трагедії, — зазначає Ігор Романенко. — По-друге, були великі проблеми з дисципліною, з виконанням завдань. Взвод називав себе батальйоном, точне число сил і засобів було невідомо. А коли стало проблемно, деякі добробати завантажилися в автобуси — і рвонули по своїх містах і селах, залишивши "дірки" на фронті. І коли одні кинули позиції, інші своїми тілами закривали ці "дірки". Замовчувати це не можна. Всі помилки, на всіх рівнях, слід аналізувати. Особливо свої. Щоб в подальшому їх не повторювати. І в цьому сенсі розслідування Иловайской трагедії — більш ніж необхідно".
За словами народного депутата України VIII скликання, представника Мережі захисту національних інтересів "Антс" Наталії Веселової, при президенті Порошенко тема "Іловайська" була більш закрита для обговорення, ніж зараз. Хоч була резонансна і тоді, і зараз.
"Суспільство вимагає відповідей — що це було? Зрозуміло, що трагедія. Але чому? Що до неї призвело? Невдала операція? Несвоєчасне реагування на ті чи інші відомості? Люди, не отримуючи відповіді, починають самі їх придумувати. І це шкодить державі, розколює суспільство. Адже у одних — своя правда, у інших — своя. Безумовно, є необхідність дати відповіді на які стоять ребром питання. Тим більше, що зараз є така можливість. В Офісі генпрокурора розповіли, що опитано безліч свідків, вивчено безліч документів. І знадобився час, щоб зрозуміти картину того, що відбувається", — вважає Наталія Веселова.
За її словами, важко сказати, хто з колишнього військово-політичного керівництва України може потрапити під удар.
"Ми ж не знаємо точно, як все відбувалося. Чи знали Міноборони і Генштаб, що у Іловайська вже стоять регулярні війська РФ. Чи розуміли наші військові, що потрапляють в "котел", в оточення. Залежно від того, які відповіді є у Генпрокуратури, стане зрозуміло, хто винен? Судити про це, не бачачи всіх матеріалів, складно, — зазначає Наталія Веселова. — Можливо, все зовсім не так, як нас переконують певні волонтери, військові. Адже кожен, перебуваючи на своїй місці, бачить ту картину, яка досяжна його погляду. Це лише пазлик. шматочок. А загальну картину можна зрозуміти, побачивши все пазли, що, сподіваюся нам і надасть Офіс генпрокурора. Чи є в справі політичне підґрунтя? Можна припустити, що є певний приціл в сторону колишнього президента Порошенко. І все ж всі відповіді будуть лише, коли ми побачимо загальну картину. У будь-якому випадку, рішення оприлюднити дані по Иловайской трагедії — позитивне і потрібне".
Як раніше повідомляв портал "Коментарі", бойовику "ДНР" повідомили про підозру в катуванні військових.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.