Сьогодні, 4 липня, військові моряки в Україні відзначають своє професійне свято. Президент України Володимир Зеленський з цього приводу прибув в Одеську область, щоб привітати представників ВМС. Як оцінюєте нинішній стан наших військово-морських сил (ВМС) нашої країни? Що важливо робити для їх розвитку? Експерти оцінили для порталу "Коментарі".
Владимир Зеленский. Фото: ТСН
Генерал-лейтенант, колишній заступник начальника Генштабу ЗСУ Ігор Романенко підкреслює, що зараз актуальність ВМС у складі збройних сил значно зросла.
"Керівництво країни, ЗСУ все більше розуміють значущість морської компоненти в обороноздатності нашої держави. Важливо розуміти, що море — не просто південний фланг нашої обороноздатності, а й — шляхом посилення ВМС — кращі економічні, політичні можливості, зростання ролі і значущості нашої держави в світі як морської держави", — зазначає генерал.
За його словами, після захоплення росіянами Криму, де були наші бази, наш корабельний склад, ми знаходимося зараз в стадії відродження ВМС. І тут дуже важлива роль союзників.
"Британія допомагає в будівництві ракетних катерів, інфраструктури, баз. Америка надає катера Island (призначені для проведення пошуково-рятувальних робіт та патрулювання). Правда, зараз вже американці розуміють, що їх катера мають надходити до нас не демілітаризовані, а з певним озброєнням, необхідним для оборони морських рубежів. До речі, сьогодні президент, виступаючи в Одеській області під час урочистих заходів з нагоди Дня ВМС Збройних сил України, повідомив, що США в 2022 році почнуть передачу Україні бойових катерів Mark VI, — акцентує Ігор Романенко. — Допомога Турецької Республіки — і в перспективному будівництві есмінців, і в поставках БПЛ Bayraktar TB2, які відмінно зарекомендували себе на Кавказі. Їх вдосконалена модель в цьому році має надійти на озброєння ВМС України".
Оснащують ВМС України і представники вітчизняного військово-промислового комплексу, підкреслює генерал.
"Прийнято на озброєння ракетний комплекс "Нептун" ("берег-корабель"). Ракети можуть модернізуватися як ракетний комплекс "корабель-корабель" і не тільки, — зазначає Ігор Романенко. — Це надзвичайно важливо в тій ситуації, яка складається на морських рубежах нашої держави".
Директор Українського інституту морського права і безпеки, юрист-міжнародник Богдан Устименко підкреслює, що наші ВМС після анексії Криму росіянами втратили 80% своїх активів.
"Важливо розуміти, що ВМС — це не тільки кораблі й катери, а й авіація, берегові ракетні дивізіони та артилерія, спецпідрозділи і морська піхота, — зазначає експерт. — І зараз ми все це розвиваємо і зміцнюємо, багато в чому за допомогою наших міжнародних партнерів. До кінця року, відповідно до інформації командувача ВМС, буде сформований перший дивізіон Island. Мова щодо п'яти катерів, які були передані нам США. Зараз Island базуються в порту Південний (Одеська область). Також українські ВМС активно посилюються безпілотниками. Це відповідає вимогам сучасності. Крім того, підписано меморандум про морське співробітництво між Україною і Британією. Це важливий крок у напрямку розвитку національного флоту. А ще почалося будівництво нового корвета українських ВМС в Туреччині".
Богдан Устименко нагадав, що вже заявлено — головною базою ВМС України, яку мають намір активно розвивати, стане Очаків (Миколаївська область). Також розвиватимуть базу вітчизняних військово-морських сил в Бердянську (Запорізька область).
"Керівництвом держави прийнято рішення посилювати військово-морський потенціал України на Азовському морі. Це дуже важливо. Нам потрібно захистити наше територіальне море і виключну морську економічну зону, торгові шляхи. 57% українського експорту і 37% всієї міжнародної торгівлі України відбуваються за допомогою наших морських портів. Тому слід максимально зміцнювати ВМС. Для нас це — життєво-важливе питання, — впевнений Богдан Устименко. — Розвиток власного військово-морського потенціалу є одним із пріоритетів країни, оскільки все так же велика ймовірність морської блокади України з боку РФ. Наслідки можуть бути катастрофічними для нас".
На думку експерта, українському керівництву також необхідно попрацювати над створенням нового регіонального військово-морського з'єднання в Чорноморському регіоні.
"Це має бути свого роду коаліція ВМС наших партнерів з активною участю України — для протидії незаконним діям країни-агресора на море. Крім того, слід інтенсифікувати проведення навчань на морі", — вважає Богдан Устименко.
Нагадаємо, раніше в Україну повернулися 12 співробітників морського вантажного судна "Srakane", які протягом цілого року не могли вибратися з Бразилії.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.