Боротьба Зеленського з олігархами: чи підтримають депутати закон

Деякі члени парламенту вважають, що нинішній закон про олігархів не допоможе Україні в деолігархізації

У четвер, 1 липня, члени парламенту прибули на позачергове засідання. Ініціатива подібного зібрання належить президенту Володимиру Зеленському. Одне з питань порядку денного — так званий "закон про деолігархізацію". Що думають про цей документ дехто із нардепів, повідомила парламентська кореспондентка видання "Коментарі" Марія Рада.

"Закон є незмістовним"

На думку депутатки і глави партії "Голос" Кіри Рудик, їхня політсила неодноразово акцентувала увагу на тому, що президенту вже зараз вистачає ресурсів для боротьби з олігархами. Нардеп каже, що немає тільки політичної волі. А нинішній "закон про олігархів" протистояти цьому явищу не зможе.

"Справді допомогти може антиолігархічний пакет "Голосу", який спрямований на підтримку держави в протистоянні олігархічним монополіям, — стверджує Рудик. — Він складається з чотирьох пунктів. Перше — судова реформа, яка вже почалася. Друге — зміни в Податковий кодекс, щоб великі підприємства почали платити податки також, як і малий і середній бізнес".

Також, за словами політикині, пропозиція "Голосу" включає в себе внесення зміни до антимонопольного законодавства і до закону про державне корпоративне управління. Останнє, каже Рудик, одне з найважливіших.

"Зараз уряд намагається обкладати податками малий і середній бізнес, щоб наповнити бюджет. Насправді ж гроші "витікають" через неякісне управління держпідприємствами. Повинні бути створені наглядові ради, які чітко пояснять, куди і навіщо йдуть фінанси", — підкреслює депутат.

Нинішній же законопроєкт, за її словами, спрямований лише на те, щоб назвати олігархів олігархами, заборонити їм фінансувати партії і приватизувати підприємства. За словами Кіри Рудик, ніхто із олігархів прямо не робив нічого із перерахованих дій. Подати ж декларацію таким людям, на думку політика, допоможе команда хороших досвідчених юристів. Тому Рудик називає наявний на розгляді ВР закон незмістовним. "Голос" його підтримувати не буде.

"Україні варто взяти приклад з США"

Співголова партії "Опозиційна платформа — За життя" Юрій Бойко охарактеризував законопроєкти, винесені на голосування позачергового засідання Ради, як політичне сміття.

"Сьогодні людей найбільше хвилюють тарифи — вони знову ростуть, і боротьба з епідемією — наближається нова хвиля ковіду. Ці теми наша партія підтримала б при розгляді в парламенті", — підкреслив політик.

Закон же про статус олігархів, на думку Бойко, викликає чимало запитань.

"По-перше, чому б політикам не почати з себе? Для цього потрібно відокремити гроші від влади, а саме — перестати виплачувати тіньову зарплату в конвертах депутатам "Слуги народу", — стверджує народний депутат. — По-друге, чому "таємна канцелярія" РНБО повинна визначати, хто яким олігархом є? Вони вже продемонстрували свою заангажованість в оголошенні санкцій проти контрабандистів. Зниження потоку контрабанди в Україні не відбулося, просто половина людей, яка займається цим всім, перелаштували свій ринок".

За словами Юрія Бойка, існуючий законопроєкт про олігархів є чисто іміджевим, зробленим для додаткового піару влади. Саме тому, каже політик, "ОПЗЖ" підтримувати його не буде.

На питання про те, чи є в Україні олігархи, Бойко відповів ствердно. При цьому він вважає, що подібний "статус" людині повинні "привласнювати" в суді, а не після засідання РНБО.

"Україні варто взяти приклад із США, — зауважив нардеп. — Там для боротьби з олігархами зробили, по суті, лише дві речі: обмежили політичну корупцію — "занесення" грошей до Конгресу, а також налагодили роботу антимонопольного комітету".

Нагадаємо, раніше "Коментарі" повідомляли, чекати українцям винесення питання про статус олігархів на суд національного референдуму. Що про це думають експерти, читайте в нашому матеріалі.

Також на порталі ви можете дізнатися про те, кого в Україні можуть зарахувати до олігархів.