Головна Новини Політика кабмін У Кабміні зібралися скорочувати чиновників: про що говорить це рішення та що дасть
commentss НОВИНИ Всі новини

У Кабміні зібралися скорочувати чиновників: про що говорить це рішення та що дасть

Є підстави говорити, що влада бере курс на централізоване державне планування та менеджмент

30 грудня 2023, 11:14 comments1435
Поділіться публікацією:

З 1 січня 2024 року в Україні кількість чиновників скоротять на 20 тисяч, а оплата праці посадових осіб провадитиметься за принципом справедливості. Про це 29 грудня після засідання уряду повідомив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль. Експерти проаналізували для видання "Коментарі" ці заяви та можливий ефект від них.

У Кабміні зібралися скорочувати чиновників: про що говорить це рішення та що дасть

В Україні кількість чиновників скоротять на 20 тисяч. Фото: із відкритих джерел

Замість символічних дій уряду треба нарешті зрозуміти, що економіка – це наука

Головний економіст, керівник з економічних реформ Офісу простих рішень та результатів Ярослав Романчук наголошує, що важливими є логічні дії, а не просто механічне скорочення двох десятків чиновників.

"Питання у функціоналі, – пояснює він. – У тому, від чого у воєнний час уряд може відмовитись. І тоді слід говорити про скорочення у 10-20 разів більші. Тоді це дозволило б заощадити мільярди. А формальні параметри тут – це ні про що".

Експерт вважає, що ми зіштовхуємось із поняттям інтерпретації справедливості. Коли чиновники діють за принципом, "ворон ворону очей не виклює". Тому, прогнозує він, економіка не помітить сприятливих змін від таких "реформ".

"Що економіка помітить – то це її вбивство, якщо запропонована Кабміном стратегія доходів втілиться у життя. І, судячи з документів, які підготував протягом цього року Нацбанк. Схоже, взято курс на централізоване державне планування та менеджмент. Одержавлення економіки. Це історично хибний шлях, який не дає економіці шансів розвиватись. Лише проїдати, причому при закручуванні гайок, збиранні більшої кількості податків, отримання більшої кількості запозичень", – пояснює Ярослав Романчук.

При цьому, продовжує він, слід розуміти, що Україна – не та країна, яка як Білорусь чи Росія – сліпо підкорятиметься натиску тоталітарної машини. Звичайно, зростатиме протест, "сіра економіка", відтік підприємницького людського капіталу за кордон, попереджає експерт.

"Замість символічних дій, особливо до кінця року, особливо на фоні стратегії доходів, уряду треба нарешті зрозуміти, що економіка – це наука. І, якщо ви пропонуєте якісь системні рішення, вони не повинні бути висмоктані з пальця, не повинні братися з циркулярів МВФ або рекомендацій Держдепу США. Вони мають бути засновані на науці. На бажанні розвивати, а не знищувати економіку своєї держави. Нічого подібного у діях Кабміну України не проглядається. Лише ситуативне емоційне реагування, яке не дозволить нашій економіці досягти суттєвого зростання", – констатує експерт.

Міра правильна, але бентежить дуже маленька сума, яку в уряді мають намір заощадити

Аналітик "Центру розумних рішень" В'ячеслав Черкашин міркує так:

"Уряд може зараз говорити будь-що, навіть про скорочення самого себе. Але дерево пізнається за своїм плодом. А останній із них – національна стратегія доходів, яка знищує спрощену систему оподаткування та проповідує надзвичайне підвищення податків у найближчі чотири роки".

Така "стратегія" – це, по суті, каток, який знищить відновлення воюючої економіки, попереджає В'ячеслав Черкашин.

Економічний експерт Данило Монін акцентує, що цей захід розроблявся Мінфіном ще 2023 року – для запуску 2024-го.

"Міра правильна, – вважає він, – але бентежить дуже маленька сума, яку в уряді мають намір заощадити внаслідок оновленої системи оплати праці та скорочення вакансій чиновників. Мова про приблизно 8 млрд гривень, які мають намір направити на потреби безпеки та оборони України".

На думку Данила Моніна, треба скорочувати чиновницький апарат та його зарплати-премії набагато більші.

"Особливо з огляду на те, що кількість населення в Україні скоротилася з моменту російського вторгнення на 25-30%. Відповідно, у таких обсягах слід робити і скорочення чиновників", – пояснює експерт.

Читайте також на порталі "Коментарі" — на фоні масованого удару РФ по Україні Британія терміново надсилає допомогу: про що йдеться.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини