Головна Новини Політика кабмін Про що говорять кадрові ротації Кабміну: головна ціль та наслідки
commentss НОВИНИ Всі новини

Про що говорять кадрові ротації Кабміну: головна ціль та наслідки

Банкова намагається оновити політичну картинку перед черговим етапом зовнішніх переговорів і внутрішньої мобілізації

15 липня 2025, 16:55
Поділіться публікацією:

Очікувані перестановки в Кабміні вже викликають здивування. Нардеп Ярослав Железняк доречно примітив, що у нас буде нове Міністерство ресурсів: це МінЕкономіки + МінАгро + МінЕкологіі. Проте, як говорить нардеп, це було вже у 2019, але тут ще з екологією. Для Коваля та Гринчука вже місце знайшли. Віталія Коваля знову повернуть на голову Фонду держмайна, звідки він і прийшов на посаду міністра аграрної політики, а Світлана Гринчук замінить свого екс-шефа Германа Галущенко опиниться на посаді МінЕнерго. Навіщо знімати з посту прем’єр-міністра Дениса Шмигаля? Що це за умовна перестановка "ліжок" у палаті? На що це має вплинути? Яка головна ціль цього? Видання "Коментарі" з цими питаннями звернулося до експертів.

Про що говорять кадрові ротації Кабміну: головна ціль та наслідки

Кадрові ротації у Кабміні

В умовах суперпрезидентської республіки – прем’єр – суто технічна фігура

Професор кафедри політичних наук у КНУ ім. Шевченка, політолог Анна Малкіна говорить, що очікувані кадрові ротації в Кабміні демонструють не стільки стратегічне переосмислення політики уряду, скільки типову для української політики "реорганізацію заради реорганізації", імітацію бурхливої діяльності. 

"Ідея об’єднати Мінекономіки, МінАПК та Мінекології у "міністерство ресурсів" — уже була протестована в 2019 році, і тоді показала свою неефективність через надмірну концентрацію функцій і відсутність чіткої відповідальності. Додавання екології лише ускладнює управлінську архітектуру. Призначення Віталія Коваля назад у Фонд держмайна та Світлани Гринчук на чолі Міненерго не є кадровими проривами – це скоріше повернення знайомих облич у "комфортні" для Банкової позиції. Йдеться не про нову якість управління, а про збереження політичного контролю над чутливими галузями – енергетикою, агросектором, приватизацією", – прокоментувала політолог.

Щодо можливої відставки прем'єра Дениса Шмигаля, то на думку Анни Малкіної, це, радше, не про провал його роботи, а про потребу оновити політичну картинку перед черговим етапом зовнішніх переговорів і внутрішньої мобілізації. 

"Шмигаль був зручним виконавцем, однак наразі у влади виникла потреба в "новому обличчі", яке дозволить пояснити громадськості і партнерам, що "уряд оновився" й рухається в ногу з викликами. Але насправді, в умовах суперпрезидентської республіки в якій ми живемо, не має значення, хто буде прем’єр-міністром, бо прем’єр – суто технічна фігура", – констатувала експерт.

Свириденко є стовідсотковою креатурою глави Офісу президента

Керівник Центру політичної розвідки, політтехнолог Олег Постернак так прокоментував ситуацію:

"Урядова ротація дійсно виглядає як PR-привід без достатнього обґрунтування. По-перше, вона свідчить, що кадрова лава у нинішній владі дуже вузька. Враження, наче кадрову колоду постійно перетасовують без чіткого розуміння та стратегічного підходу.  По-друге, вся ця встряска Кабміну більше повʼязана із посиленням впливу одних груп оточення президента та відповідно послабленнями інших. Якщо раніше Шмигаль міг вийти на президента напряму і мав широкі звʼязки із різними групами впливу в монобільшості, то Свириденко є стовідсотковою креатурою глави Офісу президента і, зрозуміло, в політичному середовищі її можуть сприймати як надзалежну фігуру". 

Експерт говорить, що є ще й третій момент, Офіс президента заміною урядових чиновників хоче переформатувати матрицю міжнародних впливів та звʼязків. 

"Прикметно, що зміна уряду співпала із тривалим перебуванням спецпредставника президента США Келлога в Україні. Перезавантаження українсько-американських відносин через зміну глави Кабміну та посла України в США повинно засвідчити певний новий комфортний і зручний для американців рівень міжвідомчої та політичної комунікації. Не дарма ж Свириденко відвідувала разом із Єрмаком США і вже тоді була представлена як чиновниця, з якою Вашингтону буде комфортно мати справу", – констатував співрозмовник порталу "Коментарі".

Читайте також на порталі "Коментарі" — уряд підтримав збільшення виплат за народження дитини: чи стане тепер українців більше.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини