Рубрики
МЕНЮ
Гурген Григорян
Деолігархізація "на марші". Буквально місяць тому радник президента Олег Устенко анонсував "війну проти олігархату", і ось вже 15 квітня за підсумками засідання РНБО Володимир Зеленський запропонував Раді національної безпеки і оборони та Офісу президента спільно з Антимонопольним комітетом розробити новий фундаментальний законопроект про статус олігархів. За словами президента, даний документ буде направлений на зниження впливу олігархів на українську політику і перетворення їх в звичайних бізнесменів.
Чи зможе Зеленський побороти суспільно-політичний устрій країни
Наскільки реально здійснити ці плани і чи можна хоча б теоретично зробити з нашого олігарха бізнесмена — "Коментарі" поговорили з експертами.
У тому, що в Україні немає жодної проблеми з олігархами, і в дійсності це просто модна тема для розмов, упевнений президент Українського аналітичного центру Олександр Охрименко.
Глава Житлового союзу України Олександр Скубченко погоджується: у всіх країнах бізнес в тій чи іншій мірі впливає на владу. І чим більше бізнес, тим більший вплив він робить. Не буває так: ми — влада, а ви — просто бізнесом займайтеся.
На думку аналітика "Центру біржових технологій" Максима Орищака, ключова відмінність українських олігархів полягає в тому, що їх вплив на життя країни абсолютно. В Україні широко поширене кумівство і лобіювання своїх інтересів через "рукостискання". У нас не можна вести бізнес або отримати посаду без хабарів, знайомств, прикриття "погонами". Для економіки така ситуація згубна.
У аналітика Олексія Куща є для нас дві новини: хороша і погана. Хороша полягає в тому, що в нинішніх умовах деіндустріалізації проти олігархів можна не боротися — вони зникнуть самі. Але є і погана: краще від цього не стане.
"Криза вже" перековує "олігархів в просто дуже багатих людей, — пояснює експерт свою думку. — Хтось — під санкціями, хтось — під загрозою видачі в США. "Бодрячком" виглядає, мабуть, один Ахметов, але це до пори до часу. Адже криза — це найкращі ліки від олігархів. Під час кризи 2008-2009-го їм вдалося відновитися за рахунок суспільства, в 2014-2015-му потенціал вже був підірваний, а зараз індустріальний потенціал взагалі обнулится ".
Експерт нагадує: в "великих аграрних державах" олігархів не буває — там правлять життям лендлорди. Але не варто навіть сподіватися, що цей формат краще.
Прагнучи побороти олігархів, не треба забувати про природу самого явища "олігархія". В іншому випадку прибравши одних, можна просто розчистити поле для інших. Про це на своїй сторінці в Фейсбук написав економіст Олександр Гаврутенко.
На думку експерта, олігархію породжують перекручені ідеали, коли гроші і багатство вважаються найвищою людської цінністю. Але ще до цього вони породжують загальну бідність, користолюбство, невігластво, повсюдне недовіру один до одного, заздрість, злість і інші подібні ознаки хворого суспільства. А ось кінцевим і максимально злоякісним симптомом цієї "хвороби" стають кілька найбільш впливових олігархів, які накопичують у своїй власності більшу частку громадського майна.
За словами Гаврутенко, обмежити діяльність олігархів законодавчо — це все одно що законом заборонити існування коронавируса. А ось гігієнічні заходи, такі як демонополізація ринків, очищення судової та правоохоронної систем, підвищення якості і доступності освіти, розвиток громадянського суспільства, дійсно могли б стримати їх шкідливий вплив.
У свою чергу п резидент Інституту реформ і розвитку Києва Олександр Вовченко каже, що в умовах, коли кишенькові депутати, окремі чиновники, цілі міністерства, державні структури, державні підприємства, впливові ЗМІ перебувають "на підтанцьовці" у олігархів, важливо, щоб подібні заяви не були просто інформаційним шумом.
На думку Олексія Куща, закон про перетворення олігархів на бізнесменів виглядає смішно. Зрозуміло, що документа ще немає, але, судячи з того, що звучить з вуст президента і його оточення, закон буде повністю позбавлений будь-яких ідей і політичних смислів. Просто "за все хороше проти всього поганого".
Так ось, по-перше, південнокорейці провели розтин цих ФПГ, заборонивши їм розвиватися по горизонталі. Хочеш плавити метал — тільки плаву метал, хочеш займатися сільським господарством, — значить, виключно сільське господарство. Тобто, якщо спроектувати на Україну, то той же Ахметов займався б тільки металургійним бізнесом, а, скажімо, Коломойський — тільки феросплавами. Це дуже важливий крок, говорить Кущ, оскільки у олігархів забирають можливість захоплювати все сегменти, де проводиться хоч якась додаткова вартість. Якщо цього не зробити на законодавчому рівні, то олігархи, користуючись політичним ресурсом, приходять в зацікавили їх сфери і просто видавлюють з них людей і компанії, які часто на цьому місці показують велику ефективність.
Другий крок Південної Кореї полягав у забороні перехресного фінансування збиткових бізнесів за рахунок прибуткових. Справа в тому, зазначає Кущ, що таке фінансування заганяє олігархів в борги, які вони потім намагаються віддати за рахунок держави, часто цілком успішно.
В Україні ж потрібен ще один важливий крок — заборонити олігархам володіти ЗМІ.
Якщо застосувати цю модель, резюмував Олексій Кущ, то в Україні олігархів просто не буде. Відповідно, нам не потрібен буде закон, адже сам термін "олігарх" зникне.
Новини