Рубрики
МЕНЮ
Гурген Григорян
Через півтора року після оголошення команди президента Володимира Зеленського про те, що соціальний ліфт в Україні відкритий, можна констатувати, що він все ж або не працює, або працює не так, як ми собі це уявляли. Чому ідея так і не була реалізована? Чи можна списати затримку на коронавірус або є інші причини? А може бути ліфт працює, просто нам "знизу" це не дуже добре помітно? Ці та інші питання "Коментарі" обговорили разом з економістами.
Колаж: Д. Романюк/Comments.ua
На думку аналітика "Центру біржових технологій" Максима Орищака, для будь-яких змін потрібен час.
При цьому, продовжує Орищак, потрібно розуміти, що ініціативи — це далеко не рецепти вирішення проблем. Статистика по сайту говорить про те, що надіслали 4109 ідей і тисячі шістсот тридцять два проекту, які можуть зробити державні послуги зручними та зрозумілими. Але ж не завжди потрібно придумувати щось нове — часом можна запозичувати ідеї у інших країн. Але в будь-якому випадку для впровадження знадобиться затвердження проекту на державному рівні, згода департаментів впроваджувати зміни, якісні виконавці і якісний керівник проекту по впровадженню змін. І в нашій країні серйозна заминка може статися на будь-якому з цих рівнів. Уряд не має часу на проекти по зручності, так як є інші більш важливі завдання: ситуація з коронавірусів, пошуки зовнішніх кредиторів, виконання вимог МВФ і т.д. Департаменти можуть гальмувати процеси, не бажаючи змінювати щось з різних причин. Виконавці можуть бути взяті "подешевше", що створює ризик невиконання поставлених завдань. А керівників в нашій країні прийнято брати по знайомству, а не за знаннями і досвідом.
Так що, підсумував експерт, сам по собі проект важливий і потрібний. Залишилося тільки дочекатися, коли це питання стане важливим і потрібним для уряду, і тоді процеси будуть рухатися швидше.
З тим, що для змін потрібен час, не посперечаєшся. Але справа в тому, що соціальний ліфт за версією Зеленського виглядає зовсім не так, як ми собі уявляли раніше. І в той час як "старовіри" під соціальним ліфтом розуміють зростання в соціальній ієрархії, у Зеленського, як уже говорилося вище, вирішили таким чином зібрати інноваційні ідеї та розробки. Сайт донині повідомляє, що "ліфт відкритий" і пропонує "розповісти про себе" і "поділитися готовим продуктом".
Аналітик Олексій Кущ констатує: у нас, як завжди, переплутали Божий дар з яєчнею. Мало того, що не бачать різниці між різними моделями, так ще й не використовують працюють ідеї, а імітують видимість діяльності.
За словами Олексія Куща, у Зеленського підмінили модель соціального ліфта моделлю вікіноміка — використання в своїх бізнес-технологіях для досягнення комерційного успіху принципів масового співробітництва та ідеології відкритого коду. Ідея полягає в тому, щоб під час вирішення певної проблеми підключити всіх, у кого є ідеї — тобто використовувати потенціал натовпу. При цьому ті, чиї ідеї спрацюють, отримають винагороду.
Хоча, додав експерт, справедливості заради треба сказати, що де в чому ідея все ж спрацювала. Спочатку вона була частиною передвиборної стратегії: Зеленський йшов як народний кандидат і йому був потрібен "народний проект". Так що це завдання було виконане.
Що стосується соціального ліфта "по-українськи", то, каже Олексій Кущ, у нас це скоріше соціальна катапульта. У владу "закидають" кілька випадкових, нерідко досить одіозних людей, які є прикриттям для входу сотень тих, хто дійсно потрібен.
Коронавірус, як відомо, вніс розбрат і хитання в багато сфер нашого життя.
Економіст Владислав Банків вважає, що саме тут коронавірус все ж ні до чого, а модель соціального ліфта не працює, оскільки держапарат тотально корумпований, процвітає непотизм і продаж "хлібних" посад.
Треба сказати, що експерти довго винних у затримках з роботою "ліфта" хто не шукає і практично одностайно прийшли до висновку: в усьому винна корупція.
На думку Вовченко, владі варто спуститися на землю і, нарешті, побачити, що багато українців просто виснажені щоденною виживанням, так що сил на "скелелазіння" у них просто немає. Те, що склалася в країні, плачевна, можна побачити з цифр масового безробіття, трудової міграції, середньої зарплати і мінімальної пенсії в Україні. У нашій країні навіть взяти елементарну довідку стає на кшталт подвигу, про який можна написати цілу хрестоматію. А що вже говорити про відстоювання своїх інтересів і прав?
На думку Владислава Банкова, суспільству необхідно зосередитися на зменшенні ролі держави в повсякденному житті, розвивати нерегульований сектор економіки, і при цьому в мінімальному ступені взаємодіяти з корупціонерами, наділеними владними повноваженнями. Причому кооперуватися, об'єднуватися і взаємодіяти треба не тільки в моменти, коли не вистачає грошей на комуналку, але і при вирішенні рутинних завдань, заміщаючи функції вироджується держави.
Раніше "Коментарі" писали, що в 2019 році у Зеленського обіцяли, що LIFT змінить країну і дасть можливість умовним слюсарям і куховаркам з народу розповісти про своїх уявленнях та ідеях того, як облаштувати Україну і спробувати вирішити злободенні проблеми.
Новини