Рубрики
МЕНЮ
Таисия Ерохина
Протистояння "вулиці" та Офісу президента триває у 2021 році. Були вже мітинги ФОПів, тарифні протести, зараз проходять акції на підтримку активіста Сергія Стерненка, якому суд виніс вирок — сім років позбавлення волі. "Коментарі" дізналися в експертів, хто і як себе показав (зокрема — Аваков) і чого чекати далі.
Колаж: Д. Романюк/Comments.ua
Експерт з конституційного права Богдан Бондаренко звертає уваги, що акція на підтримку Стерненка, яка проходить в суботу, була куди спокійніше, ніж попередня, коли біля Офісу президента відбувалися зіткнення. Багато в чому тут зіграло роль, що в цей раз оточення поруч із ОП не було.
"Ми бачимо, що зараз на протести виходить кілька груп людей. Одні — ті, хто особисто був знайомий зі Стерненком або підтримує його позицію. Друга — ті, хто вважає Зеленського, скажімо так, "ворогом України". І готові виходить на будь-які акції проти чинної влади. Найчастіше — це електорат якоїсь однієї політичної партії. І треті — люди, які вийшли з різних переконань, в тому числі розуміючи необхідність судової реформи — або просто тому, що є речі, які їм не подобаються в сьогоднішній державі. Те, що людям дають можливість скористатися правом на протест — це добре. Як і те, що в цей раз все пройшло в мирному ключі", — підкреслює Богдан Бондаренко.
Він звертає увагу, що акції протесту не можуть задовольнити всіх. Адже у протестувальників — свої завдання, у МВС — свої (перш за все, забезпечити порядок).
"Зрозуміло, що міністр внутрішніх справ Аваков не зацікавлений, щоб були сплески насильства з двох сторін. І поки він демонструє, що може це забезпечити. Втім, поки не було настільки серйозні зіткнень, щоб сказати, що поліція пройшла перевірку справою і вміє забезпечити громадський порядок, не використовуючи безпідставного насильства у відношенні до протестувальників", — зазначає експерт.
За його словами, наступна акція не випадково анонсована на 9 березня.
"У цей день запланований з'їзд суддів, які будуть обирати нового суддю КСУ. Якась частина протестуючих, безумовно, прийде під Будинок профспілок, де намічений з'їзд. Але далі процес буде переходити, швидше за все, в формат законодавчої роботи щодо судової реформи. А акції перетікатимуть в телеефіри, фейсбук-пости і т.д. Протестуючі чекатимуть пікових моментів у справі Стерненка — рішення щодо апеляції, рішення місцевого суду в інших справах, з ним пов'язаних. Критичної маси протестних настроїв я поки не бачу. Навіть тему тарифів влади вдалося припинити. Тож очікувати якогось нового Майдану в короткостроковій перспективі, як мені здається, не варто", — резюмує Богдан Бондаренко.
Керівник Фундації "Вища школа професійної політики" Олег Вострих акцентує, що президент Зеленський, звичайно ж, пам'ятає про Революцію гідності. Та її наслідки для втікачів у Ростов.
"Зеленський ревно ставиться до своїх рейтингів. Будучи актором в звичайному житті, йому потрібна популярність і любов глядачів (народу). Тому мітинги і вуличні заворушення не додають в його життя спокою і впевненості в завтрашньому дні. І якщо в ситуації з протестами ФОПів, він не став йти на поступки і продовжує гнути свою лінію через Гетманцева та інших "слуг народу", то в ситуації зі Стерненком, мені здається, йому доведеться втрутитися в ситуацію. Хоча б згадати про неї в своєму виступі та дорученні розібратися. Ну і нагадати про чесні суди в Україні та рівність усіх перед законом", — зазначає експерт.
На його думку, вуличні заворушення починають посилюватися і цілком можуть об'єднатися з іншими протестами.
"Весняне політичне загострення починає набирати обертів. І роль міністра внутрішніх справ Авакова, як найбільш підготовленого до нього, зростає в рази, — вважає Олег Вострих. — Його ставки збільшуються. Саме він є для президента рятувальним кругом — або тим, хто його підштовхне (відкриє ворота протестуючих). Але те, що ситуація починає загострюватися, вже видно неозброєним поглядом. Санкції проти Медведчука і компанії змушують проросійські сили виходити з тіні та розгойдувати човен державності України. У той же час на патріотичному фланзі підсилює свою активність Порошенко. І все це — на тлі економічного спаду, провалу вакцинації, драконівських цін на комунальні послуги. Думаю, "слугам" доведеться шукати підтримки в парламенті та вирішувати питання нової коаліції в Кабінеті міністрів. Вулиця починає підштовхувати президента до дії. Або ж вулиця почне діяти сама. Під керівництвом, звичайно, певних гравців у владі".
Раніше повідомлялося, що артисти повертаються з політики на сцену. Експерти спрогнозували, чи буде так само із Зеленським.
Новини