Рубрики
МЕНЮ
Татьяна Веремеева
Глава Офісу президента України Андрій Єрмак заявив про можливість чергової зустрічі лідерів "Нормандської четвірки" в цьому році. Експерти оцінили для видання "Коментарі" ця заява, а також, що має статися для врегулювання конфлікту на Донбасі.
Голова правління Центру стратегічних досліджень Павло Жовніренко звертає увагу, що Єрмак не дав чітких гарантій зустрічі. До того ж, впевнений експерт, толку від "побачення" в нормандському форматі не буде.
"Глава ОП висловився у стилі: можливо. Тобто, може і не бути. Відмінне "передюачення" у стилі 50 на 50, – говорить Павло Жовніренко. – Але суть навіть не в цьому. Всі подібні зустрічі показали відсутність результатів у врегулюванні не конфлікту, а війни РФ з Україною. Вирішення цього питання не може бути лише на одній ділянці (Донбасі). Проблему потрібно вирішувати в комплексі, включаючи Крим. Нормандський же формат цього не передбачає. До того ж, учасники нормандського формату крім України та РФ – це такі собі волонтери-добровольці. Мова про Німеччину і Францію, які не пов'язані з нами ніякими зобов'язаннями".
У рамках цих зустрічей, продовжує голова правління ЦСД, намагаються вирішити три основні проблеми – безпекову, політичну та гуманітарну.
"РФ вперлася, що спочатку потрібна політична частина (особливий статус, амністія, вибори), Україна – що безпекова (припинення обстрілів, виведення військ, контроль над кордоном). І все в глухому куті, – наголошує Павло Жовніренко. – Вихід тільки у переформатуванні переговорів. У той же Будапештський формат, де будуть не посередники, а повноцінні учасники – Україна, Росія, США і Великобританія. Три останні гарантували нам за без'ядерний статус збереження територіальної цілісності і незалежності. Гарантії не спрацювали... До речі, цілком можливий варіант якогось прогресу в рамках НФ, якщо Москва побачить реальну і швидку перспективу створення нового переговірного майданчику в рамках Будапештського формату. Тоді Кремль може піти на форсоване проведення нормандської зустрічі з якимись поступками щодо Донбасу, яких давно вимагають Україна, Німеччина та певною мірою Франція".
Але ці поступки не вирішать проблеми припинення війни і досягнення справедливого миру, упевнений експерт.
"Вони не вирішать проблеми в цілому. Метою Росії буде створити ілюзію, що нормандський формат – нормальний, що з його допомогою можна "все порішати". Але цей формат, який заснований на Мінських домовленості, може продовжувати роботу тільки в тому секторі, в якому немає особливих протиріч. А саме – гуманітарному. Можуть тривати обміни утримуваними особами, вирішуватися питання спрощення перетину лінії розмежування, соцопитування для жителів окупованих територій, переселенців (по суті – біженців). Але тільки варіант Будапештського формату, учасники якого пов'язані договірним зобов'язанням забезпечити суверенітет України над її територією, може вирішити власне весь спектр проблем, – впевнений Павло Жовніренко. – І я вважаю позитивним моментом, що наші офіційні особи піднімали цю тему – і під час недавнього візиту до Берліну, і в ряді зарубіжних ЗМІ. Це правильні меседжі".
Координатор в "СтопТеррор" Семен Кабакаєв звертає увагу, що з минулої зустрічі в нормандському форматі не сталося нічого, крім обміну заручниками і полоненими. І цей процес, підкреслює він, пройшов на умовах Кремля, а не України.
"Фактичний відвід військ, який влаштував президент Зеленський, призвів до того, що обстріл хоч і стали менше на цих напрямках, але не припинилися. Тим самим Путін продемонстрував, що все повинно бути на його умовах, – зазначає Семен Кабакаєв. – Попередні домовленості не були виконані з боку РФ. І я не розумію сенсу нової зустрічі, якщо РФ продемонструвала, що не готова йти на поступки, а готова чекати від України виконання своїх умов".
За словами координатора "СтопТерор", президент Порошенко свого часу зміг переконати міжнародних лідерів, щоб вони створили антиросійську коаліцію і ввели санкції, поступово їх збільшуючи. Тим самим змушуючи РФ сідати за стіл переговорів.
"На нещодавній прес-конференції Зеленський зазначив, що готовий говорити з Путіним тет-а-тет, – підкреслює Семен Кабакаев. – Якщо це станеться, то міжнародні партнери умиють руки, залишивши нас наодинці з агресором. Це буде фактично розмова миші та кота, кінець якої, я думаю, всім зрозумілий".
Якщо президент Зеленський буде тиснути на Путіна із західними партнерами то тоді, на думку експерта, є шанс врегулювання конфлікту. Але тільки за умови, що буде виконана безпекова складова.
"За Україну нашу роботу, ніхто крім нас, робити не буде", – резюмує експерт.
Директор громадської організації "Українська правова консультативна група", член комісії з реінтеграції Донбасу при президентові України Надія Волкова вважає, що надії на зустріч і їх реалізація можуть кардинально відрізнятися.
"Якщо зустріч планується з тим, щоб врегулювати питання проведення виборів на Донбасі і заручиться для цього відповідною підтримкою, то, найімовірніше, уряд розраховує на якісь зміни в контексті конфлікту, – пояснює експерт. – Але це можуть бути тільки надії, а реальність буде радикально відрізнятися".
На думку Надії Волкової важливим є питання формування проактивної, комплексної, конструктивної і чіткої позиції українського уряду щодо кроків врегулювання. А не точкові, системні рішення, спрямовані на вирішення нагальних питань".
"Якщо нова зустріч у нормандському форматі не буде стосуватися проведення виборів, то я не бачу, як може змінитися ситуація з врегулюванням конфлікту, – говорить експерт. – Тим більше, враховуючи ситуацію з пандемією і всіма обмеженнями, які вона принесла".
Раніше "Коментарі" писали, що федеральний канцлер Німеччини Ангела Меркель виступила за продовження санкцій проти Росії, оскільки не має ніякого прогресу у виконанні Мінських угод. За її словами, порушення фундаментальних правил міжнародного права необхідно називати своїми іменами. Тому політика санкцій буде зберігатися, поки не буде прогресу у вирішенні питання конфлікту на Донбасі.
Новини