Влітку у Росії буде військовий переворот: що може врятувати Путіна

На різних рівнях у РФ є дуже великий запит на зміну ситуації, і він наростає, вважає Іван Яковіна

Російська Федерація підійшла до межі, за якою без мобілізації спочатку зупиниться наступ, а потім піде відкат назад. Ситуація в економіці погіршується, і загалом у РФ видно всі передумови для можливого – та успішного – військового перевороту, передає портал "Коментарі" з посиланням на журналіста Radio NV Івана Яковіну, який проаналізував ситуацію в Росії.

Журналіст вважає, що російському правителю Володимиру Путіну потрібна мобілізація, інакше забуксує війна. Однак нова мобілізація буде йти погано.

"Навіть дрімучі росіяни вже знають, що їхні батьки-командири ставляться до них на лінії фронту, як до м'яса, що заради постійного наступу вони готові жертвувати своїми людьми в будь-яких кількостях. І так пристрасно бажаючих потрапити туди як фарш особливо немає", – зазначає він.

Навіть перша хвиля призову в РФ у 2022 році, що відбулася за нинішніх часів дуже гладко, викликала різке падіння рейтингу Путіна та різке зростання напруженості та тривожності у російському суспільстві, нагадує Яковіна. Тобто, нова мобілізація буде дуже серйозною проблемою для Росії. А в армії і без нового призову багато проблем, і саме така ситуація у 2022 році призвела до появи феномену на ім'я Євгена Пригожина та бунту.

Журналіст пояснює, що "армійська" проблема Путіна – лише шматочок пазла. Російська економіка під ударами українських дронів та під санкціями потихеньку розвалюється. Доводиться заморожувати вклади, друкувати нічим не забезпечені рублі, а це вже викликає невдоволення і навіть ненависть еліти, якій є що втрачати.

Те, що зараз відбувається, не подобається в Росії не лише еліті - "загалом нікому", вказує Яковіна. За його оцінкою, в Росії на різних рівнях є дуже великий запит на зміну ситуації, і він наростає

"У російській армії сміливих, буйних, по-справжньому самовідданих і відважних офіцерів мало. Але під час війни такі люди час від часу в армії з'являються. Я думаю, що десь до літа різко зростуть шанси на те, що якийсь генерал або навіть полковник вирішить, що йому все набридло, що навколо бардак, крадіжка та зрада, і що настав час брати владу в свої руки", - припускає журналіст.

Він вважає, що "новий похід на Москву", заряджений ідеєю навести лад на тлі невдоволення простого народу мобілізацією, на тлі невдоволення простого народу злиднями, на тлі невдоволення еліти вилученням грошей та знеціненням вкладів, на тлі розкладання та втоми армії від війни, отримає величезні шанси успіху.

Яковина нагадує, що марш Пригожина в ситуації, коли справи в РФ були набагато кращими, не зустрів особливого опору - творець ПВК "Вагнер" тоді "дав задню" сам. Зараз ситуація в Росії "похмуріша, набагато гірша, складніша".

І коли хтось відносно молодий, енергійний і популярний у військах оголосить про початок військового походу на Москву, до цієї людини війська почнуть примикати, полк за полком. Його підтримають, тому що те, що зараз відбувається, не подобається взагалі нікому. такого, такої групи людей у російській армії чи російській еліті, які скажуть — чудово, все класно, все дуже добре", - вважає журналіст.

Путін більше не може забезпечити інтереси ані еліти, ані простого населення, стверджує Яковіна. Тому зараз цінність його самого та його правління наближається до нуля.

"Так, він контролює ситуацію на даний момент, але, в основному, силовими методами, а не просто через те, що людям подобається, як він править. Тому в такій ситуації будь-який агент змін, особливо якийсь рішучий бойовий офіцер, отримає величезний кредит довіри та підтримки від населення, від еліти, від армії, від усіх.

Він додає, що Путін за владу боротися не буде, тому що найбільше у світі він боїться за свою особисту безпеку. Крім того, Яковіна акцентує увагу на одній важливій деталі. Все, що описано в сценарії можливого перевороту в РФ, може не статися в тому випадку, якщо Дональду Трампу вдасться переконати Путіна піти на переговори і укласти мирну угоду. І насправді, як здається журналісту, цей другий сценарій досить реалістичний.

"Ось тоді, тоді, гадаю, не відбудеться переворот. Тому що Путіна найголовніше - це збереження влади, і ось цей інший альтернативний сценарій дозволить йому владу зберегти", - підсумував Яковіна.

"Коментарі" повідомляли про російське вкидання, яке опублікувало видання "Країна", що знаходиться під санкціями в Україні. У публікації було викладено "план" дій щодо "встановлення миру" в Україні, який нібито скоро почне виконуватися. А також вигідні для РФ "умови" припинення вогню, які нібито стануть умовою угоди. Вкидання свідчило, що на встановлення миру відводиться 100 днів, і до 9 травня перемир'я буде досягнуто, а потім в Україні мають відбутися вибори. Глава Офісу президента Андрій Єрмак попередив, що ця інформація не має нічого спільного із реальністю.
При цьому Кіт Келлог також зазначав, що планує досягти миру в Україні за 100 днів. Проте в Офісі президента України у лютому після інтерв'ю Келлога назвали його план провальним. У команди Зеленського склалося враження, що він побудований лише на двох постулатах: припинення вогню та вибори в Україні .