Україну чекають жорстокі болісні рішення: на що тиснуть США
Території та люди будуть втрачені тимчасово чи назовні, припускає Павло Клімкін
Очевидно, що значна частина переговорів про закінчення війни йтиме між Вашингтоном та Москвою, до невдоволення та тривоги України та Європи. При цьому президент США Дональд Трамп та його команда вважають, що тиск має здійснюватися як на російський режим, так і на Україну, щоб країни, що воюють, прийняли певний варіант майбутньої домовленості. І він буде тяжким для України. Про це екс-міністр закордонних справ України, співзасновник Центру національної стійкості та розвитку Павло Клімкін розповів в інтерв'ю Radio NV, повідомляє портал "Коментарі".
Дипломат розповів, що тема виборів в Україні після закінчення війни не нова і давно обговорюється на Заході.
"Вона обговорюється в експертних і політичних колах і у Вашингтоні, і в Європі. Тут проблема не стільки з легітимністю - що і "качає" (російський правитель Володимир) Путін. Насправді, для багатьох наших партнерів питання в тому - а хто і як готовий взяти на себе відповідальність за майбутні рішення", - вважає експерт.
Серед найболючіших, як він вважає, будуть рішення, в результаті яких буде втрачено " нашу землю і наших людей".
"Ми, звичайно, не визнаватимемо це юридично, але, можливо, американці тиснуть, щоб ми визнали це квазі-політично. Ну, наприклад, сказали, що ми не чіпаємо окуповані території і вони залишаються в тому статусі", - припускає ексміністр.
Він вважає, що американці наполягатимуть на варіанті, який був за часів СРСР для балтійських країн - Литви, Латвії та Естонії.
"Тобто вони не були визнані частиною СРСР, але загалом жодні санкції щодо них не діяли. І це означає, що будь-які варіанти наших дій - політичні чи не політичні, будуть майже неможливими", - уточнює дипломат.
Якщо США змусять Україну юридично відмовитися від окупованих Росією територій, то для світу це, за метафорою Клімкіна, буде схожим на цунамі або виверження вулкана, яке змінить клімат на планеті.
"Якщо Україну справді змусять до юридичного визнання, то це означатиме зміну правил гри не тільки для нас, а для всього світу. І не тільки для американців, а й, наприклад, для тих самих китайців, і для всіх інших. Тобто це означає ефект доміно, яке заведе цей світ дуже далеко. ", - вважає експерт.
Тому, враховуючи ризики юридичного визнання, Клімкін припускає, що Росія спробує домовитися зі Штатами "понятійно". Окупацію територій України світом не буде визнано, але фактично залишатимуться у статусі російської території. Саме цього прагнутиме Путін — відкрити окуповані території для світу і фактично їх легалізувати. Але не юридично, а політично.
"Коментарі" повідомляли про російське вкидання, яке опублікувало видання "Країна", що знаходиться під санкціями в Україні. У публікації було викладено "план" дій щодо "встановлення миру" в Україні, який нібито скоро почне виконуватися. А також вигідні для РФ "умови" припинення вогню, які нібито стануть умовою угоди. Вкидання свідчило, що на встановлення миру відводиться 100 днів, і до 9 травня перемир'я буде досягнуто, а потім в Україні мають відбутися вибори. Глава Офісу президента Андрій Єрмак попередив, що ця інформація не має нічого спільного із реальністю.