Слідами візиту Борреля: чи зважиться ЄС на нові санкції проти Росії

Чи варто чекати більш жорстких рішень по Росії від керівництва Євросоюзу - читачам "Коментарів" розповіли експерти

Після провальної поїздки в Москву, де верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель був буквально принижений діями Кремля (справа Навального, висилка трьох європейських дипломатів), в Європарламенті пройшли спеціальні слухання, присвячені цьому візиту. Група європарламентарів порахувала, що його підсумки завдали "серйозної шкоди репутації Євросоюзу". Сам Боррель заявив, що ЄС стоїть на історичному перехресті у своїх відносинах з Росією і має прийняти "рішення століття" - прагнути до співпраці або до конфронтації. Яке рішення і чому в результаті обере ЄС і що може послужити поштовхом для більш жорстких рішень щодо РФ міркували експерти.

"Росія розуміє лише мову санкцій і тиску"

Політичний експерт Сергій Таран наголошує, що спроба "побачити світ в очах Путіна" сповнена великим розчаруванням.

"Для Путіна гарячі точки та різного роду конфлікти - суть режиму, точка опори. Ті, хто вважає, що можна з Путіним домовитися, повинні усвідомити, що ні з яких гарячих точок РФ, яка сама ж їх нерідко створювала, не зникла. Росія розуміє лише мову санкцій і тиску. Але цього, на жаль, не розуміють в ЄС", - зазначає Сергій Таран.

Він вважає, що ЄС навіть після приниження, якого зазнав Боррель, буде швидше обурюватися, ніж реально протидіяти Росії. Тим більше, що Євросоюз - структура різношерста, є там і підгодовані Кремлем "голуби", активно ратують за зближення з РФ.

"Підштовхнути ЄС до посилення санкцій проти Росії може тільки пряма загроза їх національним інтересам, - підкреслює Сергій Таран. - Страждаючі національні цікаві України, а також права і свободи росіян насправді мало хвилюють представників Євросоюзу".

"Керівництво ЄС чекатиме реакції з Вашингтона"

"Я б не став чекати різкої зміни політики ЄС щодо Росії в гіршу сторону після подібних заяв, - каже політолог, кандидат політичних наук, професор кафедри міжнародних відносин НАУ Максим Ялі. - Економічні інтереси є головними у внутрішньому порядку і зовнішній політиці ЄС в цілому".

За словами політолога, практичним підтвердженням цього є відновлення будівництва "Північного потоку-2" та заяви німецьких чиновників про те, що "справу Навального" необхідно розглядати окремо - і вона не повинна впливати на реалізацію економічних проектів.

"Франція, яка є другою (після Німеччини) економікою ЄС і має серйозні бізнес-проекти з РФ, керується тим же принципом. Саме ці дві країни мають основне економічний і політичний вплив в ЄС на формування зовнішньої та внутрішньої політики", - підкреслює Максим Ялі.

Він упевнений, керівництво ЄС чекатиме реакції з Вашингтона. А формування єдиної політики відносно РФ, в тому числі санкцій, знову стане одним з пріоритетів двосторонніх відносин при президенті Байдені.

"Можливо прийняття окремих резолюцій Європарламенту з різкою критикою погіршення ситуації в РФ з правами людини та свободою слова. Але на ділі ніяких серйозних санкцій прийнято не буде. Принаймні, найближчим часом", - прогнозує Максим Ялі.

Як повідомляв портал "Коментарі", глава дипломатії Євросоюзу Жозеп Боррель здійснив візит до Москви. І прийом йому там зробили вельми прохолодний. Чому Росія пішла на явне загострення, оголосивши перед візитом вирок опозиціонеру Олексію Навальному (засудили до 3,5 років), а в процесі візиту заявивши про висилку ряду дипломатів за участь в "незаконних акціях" на підтримку Навального, розбиралися українські експерти.