Путін висунув низку вимог Україні: шантаж чи загроза великої війни
Президент РФ додав, що вирішувати конфлікт на Донбасі шляхом переговорів, на його думку, вже не є актуальним
Після визнання Л-ДНР президент РФ Володимир Путін продовжує загострювати ситуацію.
22 лютого він виступив із низкою ультимативних заяв на адресу України. У тому числі, що "Мінських угод" більше немає (нібито з вини Києва та Заходу), що РФ визнала "ДНР" та "ЛНР" у тих межах, які позначені в їхніх "конституціях" (тобто в адмінкордонах Донецької та Луганської областей) ), що у разі необхідності армія РФ "виконуватиме на Донбасі взяті на себе зобов'язання". Також він зажадав від України публічної відмови від курсу в НАТО, визнання Криму російським, нейтралітету, демілітаризації, дотримання без'ядерного статусу.
Про що говорять ці заяви? Шантаж чи реальна загроза великої війни? Як можуть події розвиватись далі? Відповіді на ці запитання видання "Коментарі" шукало разом з експертами.
Треба пам'ятати, що Путін 2014-го зупинився там, де його зупинили
Політичний аналітик, доктор історичних наук Олена Галкіна впевнена, що Путін намагається отримати вигоду з очевидно програшного рішення, яке змусило його прийняти конфігурація, що склалася до лютого 2022 року, коли дії РФ як сторони-агресора проти України вперше в історії наочно і переконливо демонструються США та союзниками .
За її словами, Кремль намагався зробити так, щоб не було санкцій та інших серйозних негативних наслідків: Україну всіляко залякували, щоб сама вийшла із Мінських угод першою, віддала ОРДЛО. Але Україна, наголошує експерт, виявляла системну стійкість та мудрість, на шантаж не пішла. Чекати далі, продовжувати діяти інерційно Путін не міг, оскільки Захід обіцяв санкції просто за продовження концентрації військ та іншого шантажу. Тому Путін вийшов із "Мінська" першим – і зараз шантажем же намагається мінімізувати втрати.
Цей прийом, зазначає Олена Галкіна, щонайменше двічі відмінно спрацював у 2014-му.
Спочатку, коли 1 березня Радфед дав Путіну згоду на військову агресію проти України. Світ тоді завмер в очікуванні масштабної війни в Європі, тоді як на процес окупації Криму та гібридну агресію на сході та півдні України (т.зв. "російська весна") де-факто США та ЄС заплющили очі, обіцяючи Україні політичну, економічну підтримку, але не в Криму (швидке надходження траншу МВФ, підписання політичної частини Угоди про асоціацію з ЄС, санкції проти Кремля – як ми зараз знаємо, за фактом дуже слабкий пакет).
А потім коли ДРГ захоплювали контроль над містами Донецької та Луганської області. Була все та ж концентрація російських військ на кордоні з Україною, стурбованість НАТО, відмова Кремля від діалогу з Києвом. В результаті МЗС Німеччини виступає проти вступу України до НАТО, 17.04.2014 у Женеві було зроблено заяву Керрі, Ештон, Лаврова та Дещиці, після чого російські диверсанти, переговори яких на той час активно публікувала СБУ, перетворилися на офіційний дискурс як української влади, так і та міжнародному, у "шахтарів та трактористів".
Слід заспокоїтись і досить скептично ставитися до заяв Путіна
Співголова Громадської ініціативи "Права Справа", історик, юрист Дмитро Снєгирьов розмірковує так:
Експерт запевняє, що сценарій, який зараз розігрує Москва, він озвучував ще 2016 року. Про нього знала розвідувальна спільнота. Відповідно, готували певну протидію.
Щодо можливості розширення територій квазіутворень до адмінкордонів Донецької та Луганської областей, то тут, на його думку, не можна виключати сценарій локальних військових операцій.
Загроза у нас завжди є і буде, доки поряд існує імперська, бандитська Росія, яка не потерпить поряд із собою незалежної України
Голова правління Центру стратегічних досліджень Павло Жовніренко вважає, що Росія програла цей раунд. Те, що вимагала від Заходу (щоб Україна ніколи не вступила до НАТО, а Альянс відійшов на позицію 1997 року), вона не отримала. І тепер намагається вимагати того ж ще чогось – від України.
Щодо інших "хотілок" Путіна, їх може бути скільки завгодно, зазначає він. Але і Захід відкинув ці вимоги, і Україна – тим паче.
Щодо окупованої частини Донбасу – треба оголошувати про можливість українським громадянам виїхати з тієї території, упевнений Павло Жовніренко.
На його думку, має бути програма прийому громадян України, котрі хочуть переселитися сюди. З місцем, де людина безпосередньо зможе жити, працювати і таке інше. Виділити цей переїзд певний термін (припустимо 3 місяці). А потім оголошується повна блокада тих псевдо незалежних територій.