Порушено всі традиції: стало відомо, кого Трамп покликав на інавгурацію
Участь іноземних лідерів у церемонії ніколи не передбачалося
Новообраний президент США Дональд Трамп запросив на свою майбутню інавгурацію низку чинних та колишніх іноземних лідерів. Це - порушення традицій проведення церемонії, яка вважається у Штатах виключно внутрішньою подією. Про це повідомляє портал "Коментарі" із посиланням на USA Today.
При цьому репутація багатьох запрошених неоднозначна, підкреслює видання. За даними USA Today, серед запрошених на інавгурацію, наприклад, експрезидент Бразилії Жаїр Болсонару. Його звинувачували у спробі державного перевороту після поразки на виборах 2022 року. Ймовірно, пише видання, він планував вбивство чинного президента Луїса Інасіу Лули да Сілви перед тим, як той обійняв посаду 2023 року.
Запрошення отримав і президент Аргентини Хав'єр Мілей, якого, за даними газети, американський політик називає своїм "улюбленим президентом". Мілей, як і Трамп, ображає своїх політичних опонентів, а Конгрес Аргентини вважає "щурячим гніздом".
Може з'явитися у Вашингтоні й президент Сальвадора Найіб Букел, якого звинувачують у масових порушеннях прав людини. Букеле переобрався на другий термін президентства, попри заборону. Журналісти пишуть і про прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, якого звинувачували в підриві демократії, ослабленні судової системи в країні та значному зростанні корупції.
Запрошено і прем'єр-міністра Італії Джорджа Мелоні, яка минулого тижня відвідала Трампа у його резиденції у Мар-а-Лаго. Трамп називає Мелоні "фантастичною жінкою". Також Трамп запросив лідера КНР Сі Цзіньпіна, якого називав "сильною людиною", "королем, який контролює 14 млрд людей залізним кулаком", та "довічним президентом". Журналісти називають такий крок Трампа "безпрецедентним", адже Китай є одним із головних геополітичних суперників Америки.
Як писали "Коментарі", Сі Цзіньпін навряд чи приїде до Трампа 20 січня. Китайський лідер може відправити на інавгурацію Трампа свого заступника Хань Чженя, який інколи заміщає главу КНР у "церемоніальних ролях". Інший варіант – це міністр закордонних справ Ван І.
Щодо України, то президент Володимир Зеленський натякав, що готовий побувати на інавгурації Трампа, але без запрошення не поїде (а такого не було). У МЗС України нагадали, що інавгурація президента Сполучених Штатів Америки є внутрішньополітичною американською подією, яка ніколи не мала особливого значення для міжнародних лідерів. Увага до церемонії 20 січня дещо перебільшена, вважають у відомстві.