Рубрики
МЕНЮ
Таисия Ерохина
Федеральні слідчі провели обшук у квартирі й офісі Манхеттена Рудольфа Джуліані, колишнього мера Нью-Йорка, який був особистим адвокатом екс-президента Дональда Трампа. Обшуки були частиною розслідування кримінальної справи про торгівлю Джуліані в Україні. Ниточки можуть вести до Коломойського і Фукса.
Справа Джуліані. Колаж: Д. Романюк / Comments.ua
Про що свідчить те, що відбувається? Як це може позначитися на українській владі, а також на тих, хто безпосередньо причетний до "справи Джуліані"? "Коментарі" шукали відповіді разом із експертами.
Експерт Українського інституту політики Владислав Дзівідзинський нагадує, що Руді Джуліані спершу хотів використати справу Хантера Байдена-молодшого в Україні (мова про його перебування в раді директорів приватна газодобувної група Burisma Holdings в 2014-2019 роках, що республіканці намагалися подати як якусь корупційну схему) проти Джо Байдена, що конкурує з Дональдом Трампом за пост президента США. Джуліані прилітав в Україну, вів тут якісь розслідування. Тепер бумеранг повернувся. Федеральні прокурори намагаються з'ясувати, чи займався Джуліані незаконної роботою лобі в інтересах українських чиновників у 2019 році.
"Зрозуміло, що у такої гучної справи повинні бути замовники. І що через Джуліані хочуть вдарити по Трампу, який з травня має намір відновити активність, в тому числі, проводити мітинги під гаслом "Зробимо Америку знову великою" ( "Make America Great Again"). І замовлення цілком може бути від нової американської адміністрації, яка вирішила серйозно притиснути політичних опонентів. І ми розуміємо, як постраждає репутація і без того не безгрішного Трампа, якщо буде доведена вина Джуліані", — зазначає Владислав Дзівідзинський.
На його думку, українська влада буде всіляко допомагати "нарити" щось на Джуліані та Ко, які були не дуже прихильні до Зеленського і Ко.
"Основний удар може бути по Ігорю Коломойському і його партнеру Павлу Фуксу, в яких і так є проблеми з американською Фемідою, — прогнозує експерт. — А компанії Фукса недавно потрапили ще й під санкції РНБО".
У Мережі, зокрема, пишуть, що Фукс особисто привозив Джуліані в 2017 році в Україну. І навіть організовував йому "підряд" в Харкові, де адвокат Трампа нібито допомагав своїми платними консультаціями створювати міську службу порятунку. Загалом, якщо знати, що шукати і хотіти це щось знайти — все можливо.
"Не виключаю, що американці будуть тиснути на українську владу, що може викликати у неї якийсь опір. Якщо бити доведеться по умовно "своїх". Як, наприклад, було з Дубинським, якого зі скрипом виключали з фракції за оприлюднення "плівок Деркача". А ось по умовно "чужих" бити можуть. І навіть із задоволенням. Ми бачимо це на прикладі ударів через РНБО по представниках ОПЗЖ, — підкреслює Владислав Дзівідзинський. — Все виглядає так, що після інавгурації Байдена (сталася 20 січня) українська влада робить все для покращення відносин з уже новою адміністрацією Білого дому. Ми бачимо це за діями президента, РНБО, керівників правоохоронних органів (МВС, ДБР, НАЗК). Думаю, якщо будуть відповідні запити, Україна може надати всі, що цікавлять американську сторону, матеріали. І, цілком ймовірно, це поглибить розлом між Зеленським і Коломойським".
Політтехнолог, співзасновник Агентства моделювання ситуація, переможець голосування "Топ-50 політичних експертів та аналітиків України" на порталі "Коментарі" Олексій Голобуцький вважає, що справа Джуліані — це чисто американські розбірки, хоч і пов'язані з Україною.
"Ми не знаємо поки, що саме там накопали. Але якщо в справі дійсно є українські фігуранти, це точно буде не в плюс і їм, і нашій країні в цілому. Конкретні сюжетні лінії справи поки не ясні. Зате ясно, що Україну, як і раніше, використовують для внутрішніх розслідувань у США", — підкреслює Олексій Голобуцький.
Він також зазначає, що зі зняття глави НАК Нафтогаз Андрія Коболєва, за якого відверто "топили" представники колективного Заходу, включаючи США, не скажеш, що українська влада так вже залежна від зовнішнього впливу, як вважають деякі.
"Складно зрозуміти, в яку грають гру представники Офісу президента. І чи грають, — розмірковує експерт. — Не дивлячись на сигнали з США, той же Деркач, що вкинув у маси записи розмов Байдена-Порошенка і названий у Штатах агентом РФ, у нас до цих пір на волі та при депутатському мандаті. В Україні все куплено, все пов'язані між собою. І якщо ті ж американці реально хочуть до чогось докопатися, реально мають намір притиснути когось за, припустимо, справою Джуліані, їм потрібно висаджувати сюди десант ФБР, щоб вони брали місцевих фігурантів — і вивозили за океан для допитів. У нас же зрушень не буде. Нова влада прийшла — і що? Хоч хтось із тих, кого варто було б посадити, "сів"? За одними ознаками начебто щось робиться проти Коломойського, за іншими — ні. Законодавство у нас не працює, зате процвітає імітація діяльності".
Нагадаємо, експерти пояснили, як на олігархові Ігорі Коломойському позначаться обшуки в його офісі в Києві, що стосуються справи Центренерго.
Новини