Рубрики
МЕНЮ
Николай Лисицын
Угода між США та Україною, яка має дати Штатам доступ до ресурсів країни в обмін на гарантії безпеки, буксує. Україна відкинула і другий варіант угоди, на якій наполягав Білий дім, оскільки Банкову не влаштовує сума, що закладена в документі, у 500 мільярдів доларів. Про це повідомляє портал "Коментарі" із посиланням на Bloomberg.
Трамп та Зеленський не знаходять спільної мови у переговорах про ресурсну угоду. Фото: Офіс президента / скріншот
Україна відмовилася від вимог США щодо створення фонду на 500 мільярдів доларів, який мав стати частиною угоди, яка передбачає передачу частини мінеральних ресурсів країни на користь Вашингтона. Про це агентству Bloomberg повідомив український чиновник, знайомий із перебігом переговорів. За словами співрозмовника агентства, фонд мав компенсувати допомогу, яку США надала з початку російської агресії. Проте українська сторона стверджує, що реальна сума підтримки набагато нижча і становить близько 90 мільярдів доларів.
Очікується, що учасники переговорів продовжать роботу, оскільки проект угоди, запропонований Вашингтоном, містить спірні положення, а президент України Володимир Зеленський не готовий підписувати його. Український президент наполягає, що будь-яка угода щодо українських природних ресурсів має бути забезпечена гарантіями безпеки з боку США. Bloomberg зазначає, що переговори продовжуються "на тлі зростаючого тиску і невдоволення з обох сторін".
Зазначається також, що міністр фінансів США Скотт Бессент пояснив , що в рамках угоди доходи від природних ресурсів України, а також інфраструктурних активів будуть направлені до спеціального фонду для довгострокового відновлення та розвитку. США отримають економічні та управлінські права у цьому фонді, що, за словами Бессента, забезпечить прозорість та підзвітність. Однак він наголосив, що США нібито "не володітимуть фізичними активами України і не збільшать її боргове навантаження".
Зазначимо, що за даними New York Times, до проекту нової угоди щодо ресурсів, яку Зеленський відмовився підписати вже 22 лютого, включили ще й доходи від окупованих Росією територій. За даними ЗМІ, у разі повернення цих територій Україною частка надходжень до фонду цих земель становитиме 66%. Умови документу передбачають, що Україна має вносити внески до фонду до того часу, поки він не досягне $500 млрд. Водночас, як пишуть журналісти, США планують реінвестувати частину доходів у відновлення України, зокрема, у надра та інфраструктуру. Однак жодних зобов'язань Штатів у документі знову не прописано. Хоча Україна не завершила угоду на суботу, її згода на умови означала б капітуляцію перед американськими вимогами після тижня інтенсивного тиску президента Трампа.
Новини