Блінкен відмовився від зустрічі з Лавровим, а Байден – від саміту з Путіним. Невже США виходять із переговорного процесу?

Білий дім готовий розглянути можливість проведення зустрічі президентів за умови, якщо Росія піде на деескалацію конфлікту та відведе свої війська від України

Глава Держдепу США Етоні Блінкен відмовився від наміченої на 24 лютого зустрічі з міністром закордонних справ РФ Сергієм Лавровим. Відповідно, зриваються потенційні переговори американського та російського президентів, ґрунт для яких мали готувати голови зовнішньополітичних відомств.

Чи означає це, що США виходять із переговорного процесу? На це запитання порталу "Коментарі" відповіли експерти.

Скасування зустрічей – це скоріше спроба посилити серйозність санкційного процесу

Кандидат політичних наук, політолог Олексій Якубін не вважає, що скасування запланованих зустрічей на найвищому рівні означає, що переговорний процес між РФ та США буде повністю зупинено.

"Це скоріше тимчасовий захід на тлі визнання Росією квазіреспублік та загострення на Донбасі. Можливо, у США вирішили таким чином компенсувати у символічній площині точковість санкцій , про які вчора оголосив Байден. Тому що від Штатів явно очікували жорсткішої відповіді на дії РФ. А санкції виявилися більшою мірою персональні (хіба що є моменти з банками та суверенним боргом) та попереджувальні. Тож скасування зустрічі Блінкена та Лаврова (яка, нагадаю, мала закласти основи для нової зустрічі Байдена та Путіна) на даний момент – скоріше спроба посилити серйозність санкційного процесу. Мовляв, дивіться, ми навіть зустрічі скасуємо. Але це схоже на тимчасову паузу. Тут і зараз. Тому що незрозуміло, що обговорювати в умовах, що склалися зараз", – пояснює політолог.

Однак, упевнений він, це не означає, що двері для дипломатії зачинені. Що, до речі, бачимо за заявами Байдена. За закликами до Путіна зупинитись, відіграти назад та дати шанс на політико-дипломатичне врегулювання.

"Найближчі дні можуть стати вирішальними, – прогнозує Олексій Якубін. – Якщо буде загострення, це може призвести як до запровадження нових санкцій, так і нових переговорів у спробі зупинити ескалацію. Мені також здається, було б добре, щоб Захід не лише вводив санкції та скасовував зустрічі з РФ, а й більше допомагав Україні. Адже ми розуміємо, як все, що відбувається, б'є по нашій економіці. Потрібні сильні проактивні сигнали. Щоб той самий ЄС дав чітку перспективу членства, щоб пробачили нам якісь зовнішні борги, дали дешеві кредити. То був би найважливіший елемент підтримки".

Якщо Росія виявить розсудливість – переговори можуть відновитись

Голова Інституту публічної політики та консалтингу, політичний консультант Сергій Биков розмірковує так:

"Переговори можна вести з тими, хто виконує домовленості чи, як мінімум, виявляє конструктивну позицію. На тлі нового витка російської агресії, заяв Пєскова, що Росія вийшла з "Мінська", ультиматумів від Путіна, говорити про те, що РФ хоче вести переговори – не доводиться".

Водночас експерт впевнений, що якщо Росія виявить розсудливість – переговори можуть відновитися.

"Але Росія має припинити агресивні дії щодо своїх сусідів", – наголошує Сергій Биков.

Важливо просто пам'ятати, що переговори завжди краще, ніж війна

Політтехнолог, партнер SIC Group, голова Інституту демократії та розвитку PolitA та партії "Національна платформа" Катерина Одарченко впевнена, що наразі не йдеться про розрив відносин між США та РФ.

"Так, американці уважно стежать за тим, що робить Росія на окупованих територіях України навколо України. І, звичайно, за таких умов зустрічатися з Лавровим було б не коректно. До того ж я переконана, що розвідка США знала про плани РФ щодо визнання т.зв. "республік". Але поки що не зовсім зрозуміло, до чого все це веде. Завжди можна спростити, кажучи, що буде війна, чи все йде до грузинського сценарію-2008, чи попереду – заморозка ситуації. Але зараз все набагато складніше. І санкції, які запровадив Байден, не такі прості, як декому здається", – зазначає Катерина Одарченко.

При цьому вона акцентує, що РФ має достатній запас міцності. І є Китай, який може виступити як потужний кредитор, якщо росіянам перекриють доступ до західного капіталу.

"Поки що одне – Україна від того, що відбувається, не виграє. В особливому програші жителі Донбасу, які знову змушені жити під масованими обстрілами та загрозою ще більшої ескалації. Як діятиме Путін, чим відповість Зеленський, який заходів вживатиме Байден – сказати зараз складно. Занадто багатогранна ситуація. Важливо просто пам'ятати, що переговори завжди краще, ніж війна", – резюмує експерт.
Раніше на порталі "Коментарі" - Путін висунув низку вимог Україні: шантаж чи загроза великої війни.