Вибори в Харкові: чому влада гальмує процес і хто може обійняти посаду міського голови
Хто зможе стати мером після одіозного Геннадія Кернеса, який на останніх виборах, фізично не беручи в них участі, отримав переважну більшість голосів харків'ян
У Верховній раді взялися за призначення виборів мера Харкова. Незабаром це питання розгляне комітет з питань організації державної влади і місцевого самоврядування. Як скоро відбудуться вибори в першій столиці України? У кого на даний момент найбільше шансів? Як і чому може змінитися ситуація? Портал "Коментарі" поставив ці питання експертам.
Ні Офіс президента, ні місцеві еліти не мають кандидатур, які могли б впевнено перемогти
Експерт із питань децентралізації та діяльності (проблем) об'єднаних територіальних громад (ОТГ), секретар Лозівської міської ради Харківської області Юрій Кушнір зазначає: "Безумовно, тема виборів міського голови Харкова цікавить не тільки харків'ян і жителів області. По-перше, Харків - одне з найбільших міст країни. По-друге, всім цікаво, хто зможе стати мером після одіозного Геннадія Кернеса, який на останніх виборах, фізично не беручи в них участі, отримав переважну більшість голосів харків'ян (понад 60%) ".
Нагадаємо, що Геннадій Кернес, в черговий раз став мером Харкова на місцевих виборах восени-2020 року, помер в грудні того ж року після тривалого лікування в німецькій клініці Шаріте.
"На сьогодні ні Офіс президента, ні місцеві еліти не мають кандидатур, які могли б впевнено перемогти. І з цим, я вважаю, пов'язано, що до Верховної Ради було подано неповний пакет документів для призначення виборів. Водночас зволікання з їх призначенням, враховуючи внутрішню специфіку Харкова і географічну близькість до східного сусіда, можуть привести до непередбачуваних наслідків, навіть до втрати контролю над стратегічно важливим для держави регіоном. Тому, на мій погляд, вибори повинні бути призначені на жовтень цього року", - говорить Юрій Кушнір.
З кандидатів, які зможуть претендувати на посаду міського голови Харкова, експерт зазначив чинного секретаря міської ради Ігоря Терехова, колишнього мера Михайла Добкіна і нардепа від ОПЗЖ, "срібного призера" останньої виборчої гонки Олександра Фельдмана.
"Але річ у тому, що всі перераховані вище особи" топчуться "на одному і тому ж електоральному полі. Проукраїнська і проєвропейська частина харків'ян навряд чи проголосує за них. Кому вдасться достукатися до цієї частини електорату - поки невідомо. Такою фігурою могла б стати колишня голова ОДА і чинний нардеп Юлія Світлична, яка досягла значних успіхів в управлінні на Харківщині, - вважає Юрій Кушнір. - Також під великим питанням - на кого поставить Офіс президента, оскільки ставка на Олексія Кучера (екс-глава Харківської ОДА - ред.) З тріском провалилася (трохи понад 7% виборців). А обпектися двічі на виборах в Харкові - це недозволена розкіш для ОП ".
На думку Юрія Кушніра, не маючи яскраво вираженого лідера на старті, вибори міського голови Харкова можуть принести і досить непередбачувані результати. Що, своєю чергою, вплине на формування регіональної політики як в короткостроковій, так і в довгостроковій перспективі.
Найбільші шанси будуть у того, хто піде за протекцією очільника МВС Арсен Аваков
Політолог, директор аналітичного центру "Політика" Микола Давидюк вважає, що за впливом, силою і можливостями - глава МВС Арсен Аваков є на сьогодні головним бенефіціаром міста і регіону. Стало бути, той, на кого зробить ставку беззмінний з 2014 року міністр внутрішніх справ, який очолював Харківську облдержадміністрацію (2005-2010 роки), швидше за все, переможе.
"Нагадаю, що в кінці минулого року Аваков видав книгу "2014. Миттєвості харківської весни", в якій описував, як Харків і всю Слобожанщину рятували від навали "русского міра". А презентував він її 5 січня в Харкові. Управляти яким він навряд чи дозволить комусь, крім "своєї" людини". Так що навряд чи є шанси у команди Медведчука "взяти Харків" через Фельдмана. Навіть бізнесмен Ярославський на сьогодні не настільки ресурсний, щоб змагатися з Аваковим. Тому, наголошую, найбільші шанси будуть у того, хто піде за протекцією глави МВС ", - каже Микола Давидюк.
Втім, робити остаточні висновки, на його думку, поки рано.
"Харків - місто-мільйонник. Є різні течії, різні групи впливу, досить медіа-ресурсів. І сценарії можуть бути різні. Тому влада і відтягує призначення виборів. Грає з документами. Але як тільки призначать дату - відразу почнеться виборча кампанія. І буде вона жорстка і насичена. Це буде головна виборча кампанія цього року ", - прогнозує директор аналітичного центру" Політика".
Раніше портал "Коментарі" розповідав, хто і чому повинен понести відповідальність за "Харківські угоди".