Залучення США до переговорів по Донбасу: прорив чи провал для України

Портал «Коментарі» розбирав ситуацію з експертами

Заступник держсекретаря США Вікторія Нуланд побувала з візитом в Москві. З 11 по 13 жовтня вона зустрічалася з вищими посадовими особами, обговорюючи ряд питань, включаючи український кейс. Підсумки переговорів Кремль і Білий дім дали в досить розпливчастих формулюваннях. Україна ж продовжує турбувати питання - чи вдасться повноцінно залучити США до врегулювання конфлікту на Донбасі? І чи буде від цього користь? Портал "Коментарі" розбирав ситуацію з експертами.


Екс-заступник міністра внутрішніх справ України, колишній губернатор Закарпаття і Луганщини, народний депутат Верховної Ради 6-го і 7-го скликань Геннадій Москаль упевнений, що ніякого прориву не буде, якщо до переговорів залучать США.


"Нульовий варіант. Зауважте, в Україну Нуланд напередодні візиту в Москву не приїхала, нашої думки ніхто не питав. Що хоче Америка? Так того ж, схоже, що і Росія: особливий статус Донбасу, вибори, амністія ... Те, що не можливо в Україні на сьогоднішній день, - зазначає Геннадій Москаль. - Особливий статус Донбасу і вибори там в російському (американському?) трактуванні - і ми втрачаємо ОРДЛО повністю, як колись Сербія втратила Косово. Знову ж таки, з подачі США ".


На думку екс-губернатора, за таким сценарієм США може з нашими європейськими "партнерами" (Німеччиною, Францією) намагатися дотиснути Україну.


"І хто на тих виборах в ОРДЛО переможе? Точно не "Слуга народу" або якась інша з партій, які ми знаємо. Переможуть місцеві партії, які швидко створять. Буде своя влада, скажуть Україні - до побачення. США бачать так закінчення цього конфлікту. А Україна - інакше. Не підходить нам такий статус, амністія всім бойовикам. У нас кажуть - амністія тільки тим, у кого руки не в крові. А як це можна ідентифікувати? Навіть якщо Зеленський на це піде, почнуться масові протести, - вважає Геннадій Москаль. - А після надання особливого статусу Донбасу, після проведення там виборів за особливими правилами, де гарантія, що інші області не захочуть такого особливого статусу? "


Народний депутат України VIII скликання, представник Мережі захисту національних інтересів "Антс" Наталія Веселова вважає, що участь США в переговорах по врегулюванню конфлікту на Донбасі багато в чому залежить від України.


"Суть в тому, наскільки наполегливо буде керівництво нашої країни пропонувати свій план. І чи є у нас взагалі план залучення США до переговорного процесу. Якщо представить чіткий план, якщо буде видно, що він здатний привести до певних результатів у переговорному процесі, думаю, США приєднаються. Якщо ж Штати не бачитимуть чіткого плану і бажання України рухати цей кейс, ніхто до таких переговорів приєднуватися не стане. Висновок: Україні потрібно самій генерувати плани і наполегливо пропонувати їх країні-партнеру ", - зазначає Наталія Веселова.


Вона зізналася, що має досвід спілкування з представниками Північної Ірландії, людьми які брали участь в переговорному процесі, сприяли припинення війни там. І вони чітко заявили: без США такі переговори по україно-російського конфлікту зрушити з мертвої точки не можна.


"Росія вважає себе великою державою, імперією. І розмовляти готова лише з рівними, на її думку, державами, - пояснює Наталія Веселова. - Україну російське керівництво такою не вважає. Для путінської Росії важливо підвищувати свій статус в очах свого населення, світового співтовариства. Тому вибирають когось, на їх погляд, гідного спілкування. Для них це - США або представники ЄС. І якщо США реально включатися в переговорний процес, то для нас можливий певний прогрес. РФ, ймовірно, готова йти на певні поступки в обмін на скасування санкцій, але не хоче поступатися саме Україні. Та й тому ж Євросоюзу - теж. Він в очах Росії виглядає слабким, корумпованим. Адже його можна купити за російські нефтерублі, газорублі, як демонструє та ж ситуація з "Північним потоком-2". А ось США для РФ виглядає противником іншого плану. Якому можна і поступитися, видавши своєму населенню такі поступки за перемогу. Тому залучення США в переговорний процес для України означало б наближення тієї перемоги, до якої ми прагнемо ".


Нагадаємо, на сході України призупинила свою наглядову діяльність Спеціальна моніторингова місія (СММ) ОБСЄ. Таке рішення було прийнято з міркувань безпеки.