Спікер парламенту поки не може підписати закон, адже в Раді досі не розглянули ряд постанов про скасування прийняття документа
Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки передав на підпис новому голові Верховної Ради Руслану Стефанчуку законопроект №5599 про олігархів, прийнятий у вересні. Про це повідомив представник президента в Конституційному Суді України Федір Веніславський, який також є членом комітету.
Експерти розповіли виданню "Коментарі", як ситуація з резонансним законопроектом може розвиватися далі.
Офіс президента отримає можливість позбавити "організаційної та інформаційної зброї" як своїх чинних, так і потенційних опонентів
Директор Київського інституту мирних досліджень, професор, політексперт Андрій Мішин акцентує, що кожен закон має виражений цільовий і функціональний характер. І, на його думку, вже в повній назві документа №5599 "Про запобігання загроз національній безпеці, пов'язаних з надмірним впливом осіб, які мають значну економічну і політичну вагу в суспільному житті (олігархів)" ми бачимо серйозний конфлікт з базовими правами людини.
"Адже впливові люди за визначенням позитивно впливають на громадське життя, - пояснює експерт. - Інтереси великого національного капіталу в більшості тотожні національним інтересам. У сучасному визначенні західних експертів погрозами "національної безпеки" можуть бути тільки зовнішні сили. А з внутрішніми проблемами розвинене демократичне суспільство може впоратися без силових інструментів. Що, до речі, абсолютно наочно бачимо в "Стратегії національної безпеки США". Тому, є великі сумніви в досягненні головної мети, яку через імплементацію цього закону переслідує Офіс президента - про демонстрацію зарубіжним партнерам курсу на ослаблення влади олігархів і подолання корупції".
За словами Андрія Мішина, закон про олігархів цікавий західному бізнесу (деяким великим кампаніям з ЄС і США) як можливість позбавити впливових українських підприємців основних активів і не допустити їх участі у "великій приватизації".
"Офіс президента отримає можливість позбавити" організаційної та інформаційної зброї "як своїх чинних, так і потенційних опонентів. Перш за все, умовну "проєвропейську" опозицію Петра Порошенка, і умовну "проросійську" опозицію Віктора Медведчука. Їх будуть примушувати відмовитися від фінансування основних медіа-ресурсів підконтрольних політичних сил, - прогнозує експерт. - Закон набуде чинності тільки через півроку після підписання президентом. Ще до цього часу до Києва прийде (зрозуміло негативний) вердикт Венеціанської комісії, але її аргументи влада тихо проігнорує. Для Заходу більш важливо, щоб президент Зеленський був активним бійцем в гібридній війні, а хто сказав, що війни виграються в судах?"
Ключове питання саме в тому, в якій редакції буде підписаний цей законопроект
Кандидат політичних наук, політолог Олексій Якубін вважає найбільш важливою відповіддю на питання, в якій редакції законопроект, зрештою, буде підписаний, в тому числі президентом.
"На момент прийняття законопроекту №5599 колишній спікер Ради Дмитро Разумков заявляв, що згоден підписати даний закон. Але в статті 5 будуть всі три редакції, як в стенограмі. Тобто, визначати олігархів зможуть Рада нацбезпеки і оборони (РНБО), Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) або якась спеціальна комісія в контексті НАЗК. І Разумков підкреслював, що готовий підписати законопроект з усіма трьома правками, які взаємовиключають одне одну, - акцентує політолог. - А Стефанчук, що став тепер спікером, робив акцент на тому, що будуть проведені правки (хоч це не відповідає стенограмі), згідно з якими тільки РНБО буде визначати олігархів".
За словами Олексія Якубіна, ключове питання саме в тому, в якій редакції буде підписаний цей законопроект. Чи буде там врахована ситуація, що в залі депутати проголосували всі три норми. Або ж там буде відредагована версія.
"І хто її повинен підписати? Стефанчук? Виходить, що він буде підписувати відредагований заднім числом варіант - і в такому вигляді передасть президенту. Але з точки зору регламенту Ради, так не можна, - пояснює експерт. - Якщо була стенограма і вона зафіксувала протиріччя, то потрібно переголосувати документ. В іншому випадку, виникне ситуація, коли норми цього законопроекту можна оскаржувати в суді (в контексті неправомірної процедури прийняття його в такому вигляді). Це зможуть робити навіть ті, кого назвуть олігархами. По-друге, я впевнений, що буде звернення від депутатів до Конституційного суду України даного документа на розгляд його відповідності Основному закону. Причому як норм, які там прописані, так і процедури прийняття. Думаю, що КСУ зможе за процедурними моментами просто скасувати цей закон".
В інтерв'ю для порталу "Коментарі" глава Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев прокоментував основні позиції закону про олігархів.