Вода для Криму: коли і за яких умов Україна може почати поставки на окуповані території

Експерти оцінили можливість поставок води України на територію окупованого півострова

Україна може почати поставки води на окуповану територію півострова Крим (наземним транспортом, в цистернах, під прапором Червоного Хреста) тільки в тому випадку, якщо міжнародні місії зафіксують можливість гуманітарної загрози українцям, які проживають на півострові. Про це заявив віце-прем'єр-міністр - міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексій Резніков. Експерти оцінили для порталу "Коментарі" такий підхід і ймовірність подібних поставок води.

Кому в Криму потрібна вода

Експерт Міжнародного інституту демократій Євген Дикий зазначає: "При всій повазі до Рєзникову, який в цілому займає дуже правильну позицію і є одним з наших" твердих "переговірників з РФ, мені здається, що тут він трохи необережний. Зрозуміло, що своєю заявою він хотів фактично просто знову дати "отлуп" вимогам РФ відновити постачання води через Північно-Кримський канал, і виходив з того, що описана ситуація в реальності неможлива. Однак РФ здатна інспірувати заяви будь-яких псевдогуманітарних організацій по "гуманітарної кризи", і тоді згадка цього інтерв'ю може поставити нас в кілька незручне становище".

Євген Дикий підкреслює, що люди в Криму не вмирають від спраги, а головними суб'єктами водопостачання є промисловість, агросектор і військові бази РФ.

"Але авторам" розіпнутих хлопчиків "не так вже й важко буде зобразити" померлу від спраги бабусю "або щось подібне. Тому я б не радив розкидатися такими обіцянками. Гуманітарні конвої з української водою можуть з'явитися в Криму тільки так, як з'являлися "білі конвої" РФ на Донбасі - після встановлення контролю над територією півострова і під захистом нашої армії", - резюмує експерт Міжнародного інституту демократій.

Чи не перші заяви про постачання води до Криму

Економічний експерт, експерт з питань тимчасово окупованих територій, Глава правління БО "Інститут чорноморських стратегічних досліджень" Юрій Смілянський зізнався: "Складно коментувати фрази, позбавлені будь-якого сенсу, відірвані від реальностей життя. Подібна заява звучить вже не перший раз. Можливо, вимовляючи подібні "сентенції", міністр здається собі дуже дотепним. Насправді - від влади проректи чергова дурість".

Турбота про долю жителів Криму

Політичний експерт Дмитро Воронков вважає, що іншу риторику влада собі та не може дозволити.

"Було б помилкою проявляти надмірну принциповість і байдужість, оскільки це могло б зіграти тільки в мінус репутації України. Безумовно, ми не повинні йти на поступки Кремлю або шантаж, але при цьому ми повинні демонструвати і кримчанам, і світовій спільноті свою зацікавленість в благополуччі наших людей на окупованих територіях і прагнення до єдності з ними. Тобто, повинен бути певний баланс нашої публічної політики щодо водопостачання Криму. І гуманітарна катастрофа - цілком обґрунтована червона лінія, де Україна готова перед кримчанами взяти на себе зобов'язання, які автоматично взяла на себе спочатку Росія, незаконно окупувавши Крим. Так що, з моєї точки зору, цілком логічно і правильно озвучена позиція Рєзнікова", - говорить Дмитро Воронков.

Він також зазначає, що образ "рятівника" - завжди відмінний інструмент для політичного іміджу.

"РФ сама вже давно використовує цей образ на Донбасі, поставляючи туди вибухонебезпечну" гуманітарку ". Але під виглядом нібито реальної гуманітарної продовольчої місії. І саме тому навряд чи РФ дозволить перехопити цю "естафету" нам. Швидше спробує приписати до своїх заслуг перемогу над гуманітарною катастрофою. Тобто буде шукати якісь інші (але в будь-якому випадку - тимчасові) варіанти розв'язання проблеми. Але в тому, що Україна була б готова до таких поставок в разі критичної ситуації, я не сумніваюся", - підкреслює політексперт.

На його думку, якби Україна почала такі поставки (під егідою того ж Червоного Хреста), то отримала б інформаційно стратегічну перевагу. Плюс - можливість провести завуальований поглиблений моніторинг, ревізію ситуації, в тому числі щодо порушення прав і свобод кримчан. Що своєю чергою, після подання відповідних даних, могло б сприяти посиленню санкцій тиску на Росію.

Нагадаємо, в Офісі президента розповіли, чи будуть депортовані росіяни з Криму після деокупацію.