"ДНР" і "ЛНР" уклали договір про "єдиний економічний простір": які є варіанти розвитку ситуації

Окупанти стверджують, що «єдиний економічний простір» між Донецьком і Луганськом дозволить зняти обмеження на переміщення громадян, продукції та фінансів

Ватажки окупованих територій Донбасу, так званих "ЛНР" і "ДНР", Леонід Пасічник та Денис Пушилін Денис Володимирович домовилися про створення "єдиного економічного простору" з метою "стратегічного партнерства в економічній, митній та податковій сферах". Крім того, вони нібито готуються до так званого "референдуму" про об'єднання "республік". З чим пов'язані ці процеси? Які є варіанти розвитку ситуації? На ці питання намагалися відповісти експерти виданню "Коментарі-Україна".

Договір про створення єдиного економічного простору на тимчасово непідконтрольних територіях якоюсь мірою може трохи поліпшити ситуацію для місцевих жителів, що для нас є позитивним. Так вважає один з учасників політичної підгрупи перемовників щодо врегулювання ситуації на Донбасі в рамках Мінського формату, голова Центру дослідження соціальних перспектив Донбасу Сергій Гармаш.

"По суті, це оптимізації Москвою своїх витрат на утримання т.зв. "Республік". Митна діра займала досить багато коштів, до того ж посилювала боротьбу т.зв. "Еліт" цих "республік" між собою. Другий мотив - ідеологічний. Показати, що кудись вони все ж рухаються. Тим більше, що об'єднання "республік" було одним із бажань адептів "русского мира". Тобто, два мотиви: оптимізація витрат і логістичної системи управління (чим Москва полегшила собі життя) і - ідеологічний", - пояснює Сергій Гармаш.

Він акцентує, що розмови про подібне економічне об'єднання починалися ще колишніми "керівниками" т.зв. "республік" - Плотницьким і Захарченком. Але тоді вони ні до чого не призвели. Ну, а нові "лідери республік", схоже, більш слухняні Москві.

"Але це абсолютно не означає, що т.зв. "ДНР" і "ЛНР" об'єднаються, — підкреслює Сергій Гармаш. - Навіть у тексті заяви про створення єдиного економічного простору йдеться, що воно створюється для програм розвитку "республік" на 2022-2024 рр. Тобто, ні про яке об'єднання мови бути не може. У кращому випадку - економічна система за зразком того ж безмитне простору між РФ і Білоруссю. Але політичного об'єднання не буде".

Не вірить експерт і в те, що "республіки" стануть проводити референдум про об'єднання.

"Зараз в ньому немає ніякого сенсу. Поки працюють Мінські угоди, поки РФ не відмовилася від них, від надії за допомогою Мінського процесу реалізувати плани впихнути окупований Донбас з політичне тіло України, ніякого об'єднання не буде. Воно можливе лише тоді, коли Росія побачить, що у неї немає можливості дипломатичним, політичним шляхом натиснути на Україну. Тоді вона може за прикладом Абхазії та Південної Осетії, визнати цю "республіку" або "республіки" і надавати військову допомогу. Консервуючи конфлікт з абхазького зразка. Але це небажаний, в тому числі для РФ, варіант. І він буде відкладатися на крайній випадок, - упевнений Сергій Гармаш. - Тому не вірю у референдум про об'єднання "республік" або про їх приєднання до Росії".

Виконавчий директор в Центрі прикладних політичних досліджень "Пента", політичний експерт Олександр Леонов підкреслює, що такі ініціативи час від часу з'являються і проголошуються. Але поки що далі заяв справа не пішла.

"Причини таких "об'єднавчих" ініціатив зрозумілі. В ОРДЛО склалися свої клани, свої угруповання, які тримають економіку, "кордони". І ніхто не хоче ділитися. Все це затратно, в тому числі для російського бюджету. І РФ періодично намагається якось зменшити витрати на псевдореспубліки, - пояснює експерт. - Подивимося, наскільки вдасться цього разу. Чи вийде домовитися про поділ сфер впливу".

Що стосується розмов про об'єднання т.зв. "ДНР" і "ЛНР", то якщо почнуться рухи в цьому напрямі, Україна зможе ставити питання про порушення Росією, яка контролює ОРДЛО, Мінських угод.

"На такі провокації українська сторона повинна реагувати. Як і на роздачу російських паспортів, можливе голосування жителів ОРДЛО на виборах в Держдуму РФ. Слід активно просувати на міжнародній арені все, що відбувається як фактичний вихід Росії з Мінських домовленостей", - впевнений Олександр Леонов.

Нагадаємо, експерти для видання "Коментарі" проаналізували ситуацію в ОРДЛО напередодні виборів до Держдуми, а також розповіли, як події можуть розвиватися далі і як впливають на те, що відбувається, російсько-білоруські навчання "Захід-2021".