Провал оборони: Зеленському поставили гострі питання про "неправильну оцінку розвідданих" у 2022 року
Військових затримали за відносно невелику невдачу під Харковом на тлі того, що ніхто не поніс відповідальності за втрату всього півдня країни за лічені дні
З початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну між військовими та політиками існував неоголошений договір: аналіз правильності управлінських рішень (крім корупції та держзради) треба залишити на "після війни", стверджує екс-генпрокурор України Юрій Луценко, який воював у лавах ЗСУ. Цей договір розірвано - почалися показові посадки військових за недоліки оборони Харкова. Але провал української оборони у лютому 2022 року найвище керівництво країни, як і раніше, обговорювати не хоче, наголошує Луценко.
Луценко вважає, що за негласним договором можна знімати генералів з посад, "відправляти у відстійник", але дослідження кримінальності тих чи інших рішень потрібно робити пізніше, у мирний час. На його думку, під час війни "арештовувати людину в погонах – абсурд".
"Але в голові у Зеленського вже не Перемога, а другий термін. А значить, перемогти треба конкурентів. А конкуренти – військові. Тому договір розірвано. Почалися показові посадки військових", - пише екс-глава МВС України.
Він попереджає, що все на світі має зворотний ефект, особливо звинувачення політичного керівництва на адресу військового керівництва.
"У підозрі генералу пишуть, що командувач ОТУ Харків "неправильно оцінив розвіддані", "не готувався до наступу ворога" і тому має бути притягнутий до кримінальної відповідальності. Чому тоді немає справи про неправильну оцінку інформацій західних розвідок про неминучість вторгнення Росії на територію України?" ", - ставить питання Луценко.
Він нагадує, що 106 стаття Конституції України чітко визначає, що президент країни "приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення військового стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі ЗАГРОЗИ нападу, небезпеки державної незалежності України".
"Які наслідки принесла відмова президента Зеленського оголосити мобілізацію, підвищення боєздатності військ і запровадження військового стану для виведення ЗСУ на межі оборони з одночасною евакуацією населення - ми знаємо: на заздалегідь зазначених за шість (!) місяців розвідкою напрямках зважилися у лютому-березні рашисти йшли без особливих зусиль. Через незруйновані мости новими дорогами без будь-яких шляхів. фортифікаційних споруд для ВСУ. Вже 26 лютого росіяни окупували Мелітополь, 2 березня Херсон, 2 березня був оточений Маріуполь.
Він вважає, що військові також можуть нагадати політикам, що передбачений у 2019 році законодавством План оборони вони отримали за 2,5 місяці до війни, а Стратегічний план застосування ЗСУ, частиною якого є Стратегічний план розгортання ЗСУ, так і не затвердили Верховний Головнокомандувач.
"А якщо (військові у Зеленського) запитають, чому до 2019 року на Чонгарі було 21 тис. українських військ з наданими артилерійськими та ракетними дивізіонами, а у лютому 2022 року там залишився напівкомплектний батальйон морпіхів та 8 саперів на 24 мости? Або чому після особистої особи? презентації директором ЦРУ напрямків та сил вторгнення росіян саме із Гостомельського аеропорту – головного напряму ріс десанту – було знято бригаду НГУ?”, – каже екс-міністр.
Луценко зазначає, що в ласть країни всю війну каже, що такі питання не на часі, але насправді, на його думку, "не на часі лише політичні справи проти військових".
Як писав портал "Коментарі", 21 та 22 січня суд обрав запобіжні заходи колишньому командувачу оперативно-тактичного управління "Харків", бригадному генералу Юрію Галушкіну та екс-командиру 125-ї окремої бригади ТРО, генерал-лейтенанту Артуру Горбенку. Генералів підозрюють у неналежній обороні Харківської області під час настання росіян у 2024 році, у тому числі - ухвалення неправильних рішень, неуваги до даних розвідки та у потуранні дезертирству та догляду військових зі своїх позицій. За Галушкіна 22 січня внесли 5 млн застави, проте ГБР цього ж дня затримала його повторно, заявивши, що "розкрилися нові факти".