За ухвалення проекту закону загалом проголосували 276 народних депутатів
Верховна Рада підтримала 7 лютого зміни у Податковому Кодексі:
– про скорочення термінів перевірок відшкодування ПДВ із 60 до 30 днів;
– про звільнення від оподаткування наданих державою безкоштовно LED- ламп.
Норми пройшли у законопроекті №6085 про погодження термінології Податкового кодексу відповідно до Закону України "Про електронні довірчі послуги" (прийнято загалом 276 голосами). Про що свідчать ці зміни? Чому прийняті саме зараз? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.
Будь-яка спроба прискорити процеси відшкодування ПДВ не може не вітатись
Аналітик "Центру розумних рішень" В'ячеслав Черкашин вважає, що обидві норми – загалом позитивні.
"Пільги по LED-лампах є природним продовженням програми Камбіна з безкоштовної заміни старих ламп, що стартувала в січні цього року, – пояснює він. - У проекті гроші ЄС (фінансує заміну 30 млн ламп), а на кону економія 1.5 гігавата електроенергії на тлі інфраструктурного терору з боку Росії. Брати податки з цього проекту недоречно, тож рішення парламентарів цілком виправдане. Важливо, щоб не було зловживання, але це не є питанням податкової політики".
Коментуючи скорочення термінів перевірок відшкодування ПДВ із 60 до 30 днів, В'ячеслав Черкашин зазначив, що з початку повномасштабної війни тривалість процедур відшкодування ПДВ, незважаючи на всі зусилля податкових органів та казначейства, залишається у межах чотирьох-п'яти місяців. Тому, наголошує він, будь-яка спроба прискорити ці процеси не може не вітатись.
У світлі останніх корупційних скандалів, які прокотилися Україною, влада мала щось показати
Глава Асоціації власників малого та середнього бізнесу Руслан Соболь пояснює:
"Звільнення від оподаткування наданих державою безкоштовно LED-ламп – це не ініціатива української держави, а підтримка з боку наших європейських партнерів та донорів. А ВР просто підводить під цю відповідну законодавчу базу. Щодо скорочення термінів перевірок відшкодування ПДВ з 60 до 30 днів, то важливо розуміти – якщо механізм такої компенсації реально існує, він має бути автоматичним. Не 30, не 60 днів, а в момент подання суб'єктом податкової накладної. Зареєстрував він її – програма автоматично нарахувала повернення ПДВ".
Людський фактор, упевнений експерт, не повинен бути присутнім. Інакше відбуватиметься, як відбувається. А саме цей інструмент став корупційним.
"На ньому заробляють податківці, а реальний сектор економіки отримав величезний головний біль. Останнім часом податкові накладні взагалі стали блокуватися. У світлі останніх
корупційних скандалів, які прокотилися Україною (і, схоже, продовжуватимуться), влада мала щось показати. Мовляв, дивіться ми працюємо, ми щось робимо і для суспільства теж. Не лише для себе. Не тільки розкрадаємо бюджетні кошти, кошти наших донорів, а й ніби дбаємо про реальний сектор економіки. Те, що відбувається, виглядає як замилювання очей, – вважає Руслан Соболь. – Якщо постає завдання вирішити питання – це робиться одним законом. Розробляється автоматичний механізм відшкодування ПДВ. У наш час автоматизованих, децентралізованих систем зробити таке дуже просто. Було б бажання".
Читайте також на порталі "Коментарі" – у Кремлі знову зіпсують через постачання зброї Україні: про що це говорить.