Топ-корупціонери на фронті: що стоїть за ініціативою нардепів, до чого вона може призвести

Перспектива для ТОПкорупціонерів опинитися на війні викликала активне обговорення у суспільстві

Центр Протидії Корупції повідомив, що Верховна Рада збирається остаточно проголосувати за звільнення ТОПкорупціонерів із в'язниці в обмін на їхню військову службу. У першому читанні законопроект №11079-1 проголосували кілька тижнів тому. Після цього у Раді заявили, що зі звільненням топ-корупціонерів вийшло випадково і до другого читання це приберуть. Однак у ЦПК наголошують, що із законопроекту хочуть прибрати лише топ-корупціонерів, засуджених за особливо тяжкі корупційні злочини, і подаватиму це як велику перемогу. Тоді як більшість топ-корупціонерів "наздоганяють" за формально не особливо тяжкі злочини, а просто тяжкі. І саме цих персонажів депутати начебто хочуть "відмазати". Про що свідчить така ініціатива? Чи варто мобілізувати корупціонерів? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.

Топ-корупціонери зможуть зручно влаштуватися в армії

Старший лейтенант, лицар ордена Богдана Хмельницького, колишній командир роти 47-ї бригади, експерт Аналітичної групи "Левіафан" Микола Мельник виступає проти цього законопроекту.

"Якщо т.зв. топ-корупціонери змогли знайти гроші у своїх матрацах та підкупити достатню кількість народних депутатів, які почали лобіювати подібну нісенітницю, то вони відшукають і можливість зручно влаштуватися в армії. Та ще й "відмитися" при цьому", – пояснює свою позицію експерт.

Тобто, продовжує він, у той час, як звичайні українці, які не мають таких коштів, штурмуватимуть чергову посадку або триматимуть чергову складну позицію, "воюючі" топ-корупціонери спокійно сидітимуть на командно-спостережному пункті батальйону чи бригади, попиватимуть чаї, водитимуть дівчат і викладатимуть патріотичні фото – як вони героїчно захищають Україну.

"До речі, такі приклади вже є у ЗСУ, – запевняє Микола Мельник. - Коли туди люди йдуть, щоб відмити свій пошарпаний життям образ. І "геройствують" дуже далеко від лінії фронту".

"Закиди" ЦПК мало допомагають тим, хто сидить в окопах

Адвокат, кандидат юридичних наук, громадський діяч Сергій Войченко поділився такою думкою:

"Якщо та чи інша особа хоче захищати Україну – слід надати такий шанс. Навіть, якщо людина перебуває в ув'язненні, якщо вона оступилася. А тим більше якщо ще немає вироку суду".

Експерт вважає, що як засудженим, так і тим, хто поки що проходить у статусі підозрюваного, потрібно дати можливість служити у ЗСУ.

"А "закиди" ЦПК насправді мало допомагають тим, хто сидить в окопах. Представники ЦПК бігають по судах, відпрацьовують гранти (забуваючи про презумпцію невинності) – замість того, щоб піти до ТЦК, стати на захист своєї країни", – наголошує Сергій Войченко.

Депутати не до кінця усвідомлюють, до яких наслідків може призвести їх ініціатива

Керівник Центру політичної розвідки, політтехнолог Олег Постернак упевнений, що подібні ініціативи ні до чого ефективного не призведуть.

"Тема мобілізації виставляється в такий спосіб, як покарання. Так ми ніколи не досягнемо якісного складу військовослужбовців у ЗСУ", – аргументує він.

Схоже, що депутати, які просувають такі ініціативи, не до кінця усвідомлюють, до яких це може призвести наслідків, вважає політтехнолог.

По-перше, пояснює він, це фактично підрив системи відповідальності за боротьбу з корупцією.

По-друге – удар по системі мотивації служби у ЗСУ.

"Адже навіть якщо топ-корупціонера буде мобілізовано, він, швидше за все, не залишить розташування частини, мінімально залучаючись до процесу оборони країни. І тоді виникає легальний спосіб уникнути покарання, – наголошує Олег Постернак. – Не думаю, що цей законопроект додасть балів Україні, особливо на етапі виходу нашої євроінтеграції на фінальний етап у вигляді початку переговорів із певними країнами та щодо певних позицій. Адже розвалюється суть антикорупційної політики, яка має передбачати жорстку відповідальність за відповідні корупційні діяння".

Читайте також на порталі "Коментарі" - виникне хаос: ЗМІ пояснили, чому Рада може знову взятися за закон про мобілізацію.