Нова ТСК у Раді: по кому може вдарити розслідування
Експерти оцінили створення нової ТСК у Раді з розслідування порушників суверенітету і територіальної цілісності України
Верховна Рада підтримала ініціативу "Слуги народу" і створила 19 травня тимчасову слідчу комісію (ТСК) Верховної Ради з розслідування можливих злочинів представників державної влади, що сприяли порушенню державного суверенітету і територіальної цілісності України. Про що говорить це рішення? По кому може вдарити розслідування ТСК? Чи буде якийсь толк від цього розслідування? "Коментарі" дізналися прогнози експертів.
"Ця ТСК навряд чи буде займатися якимось порушеннями"
Заступник директора Українського інституту майбутнього Євген Мироненко підкреслює, що ТСК - непоганий інструмент парламентського контролю. Хороша практика. І, як правило, її використовує опозиція, реагуючи на ті чи інші дії влади. Але тут пішли швидше від зворотного.
"В цьому випадку ТСК створили як альтернативу пропозиції опозиції щодо створення парламентської слідчої комісії з розслідування зриву спецоперації щодо "вагнеровців". Тобто, в якійсь мірі, метою її створення було закрити цю тему. І отримати можливість наносити певні публічні удари по позиціях попередньої влади. У ракурсі тих же "плівок Медведчука", до яких намагаються прив'язати Порошенка", - пояснює Євген Мироненко.
На його думку, ця ТСК навряд чи буде займатися якимось порушеннями, до яких можуть бути причетні представники чинної влади. Про це говорить хоча б те, що головою ТСК обирали Мар'яну Безуглу з фракції "Слуга народу".
"При цьому потрібно розуміти, що ТСК нікого не притягає до відповідальності. Але вона може надати правоохоронцям певний фактаж, за допомогою якого ті будуть займатися якоюсь справою. Але в основному функції парламентської комісії використовуються для публічного оприлюднення тих чи інших ймовірних порушень", - підкреслює експерт.
"Спроба влади перехопити ініціативу в опозиції"
Викладач Київського національного університету (КНУ) імені Тараса Шевченка, політолог Петро Олещук впевнений, що рішення зі створення саме такої ТСК - це спроба влади перехопити в опозиції ініціативу щодо парламентських слідчих комісій.
Він нагадує, що опозиційні фракції вимагали тривалий час створення ТСК щодо "справи вагнеровців", намагаючись використовувати її в своїх інтересах. Але 19 травня ВР провалила створення ТСК з розслідування зриву спецоперації щодо "вагнеровців" (ініціювали "Голос" і "Європейська солідарність"). І прийняла рішення про створення видозміненої комісії.
"Зараз влада перемикає увагу з одного епізоду на ряд інших, деякі з яких стосуються екс-президента Порошенка. Таким чином, замість використання трибуни тільки для "звинувачення влади", можна підняти і багато неприємних для нинішньої опозиції епізоди. І дискурс навколо скандалів кардинально змінюється", - пояснює Петро Олещук.
Раніше повідомлялося, що гряде прес-конференція з нагоди другої річниці президентства. Експерти розповіли, про що потрібно запитати Зеленського.