День Конституції та війна в Україні: які зміни до Основного Закону слід внести

Експерти розповіли, що потрібно змінити у Конституції України

Сьогодні, 28 червня, Україна відзначає День Конституції. З цього приводу президент Володимир Зеленський випустив нове звернення. З огляду на російське широкомасштабне вторгнення, його причини та наслідки – які зміни нам слід внести до Основного Закону після війни чи навіть у процесі протистояння з країною-агресором?

У Законі мають з'явитися продиктовані війною норми

Голова Центру політичних студій "Доктрина", політичний консультант Ярослав Божко розмірковує так:

"Насамперед у перспективі варто очікувати на вдосконалення законодавства про воєнний стан. В багатьох аспектах наші правові акти базуються на застарілих і неактуальних нормах, а новий соціальний контекст дає можливість їх протестувати, відточити в реальних обставинах. Права та свободи громадян, як і національні інтереси мають бути чітко розмежовані та захищені".

По-друге, продовжує експерт, варто очікувати на появу в Конституції заборони на діяльність проросійських політичних та громадських рухів.

"Раніше законодавство обмежувалося більш розпливчастими формулюваннями, тепер виникає необхідність сформувати нові положення, які більш відкрито говорять про заборону проросійського курсу в політиці, – зазначає Ярослав Божко. – Крім того, абсолютно точно має бути вдосконалено законодавство про особисту самооборону, яке розширює можливості громадян із самозахисту. Всі ці норми продиктовані насамперед війною, переживанням конкретної ситуації, в якій ми опинилися. Багато в чому ефективність законодавства залежить від адекватного реагування на зміну соціальних контекстів".

Потрібен цілий "військовий блок" статей та спрощення у питанні проведення рефендумів

Політичний консультант Олександр Вербицький вважає логічним, що якщо ми вже стали країною-кандидатом у ЄС, то Євросоюз як мету із Конституції можна виключити, а НАТО залишити. Але, це, підкреслює він, не раніше, як нас приймуть у ту й іншу організації.

"Необхідно включити статтю про можливість/право громадян України здійснювати збройний захист свого майна, а також свого життя та життя оточуючих у разі виникнення небезпеки, – продовжує експерт. – Потрібен взагалі цілий "військовий блок" статей, які мають набирати чинності у особливий період автоматично та передбачати як спрощене судочинство, питання відповідальності всіх і кожного у воєнний час, так і регулювати взаємини з питань мобілізації, бюджетних відносин, управління державою взагалі та територіями під ударом, зокрема. Це питання армії, територіальної оборони, волонтерської діяльності. Все відповідним чином прописано, зокрема, підзаконними актами".

Крім того, на думку Олександра Вербицького, у Конституції має з'явитися нарешті дієвий інструмент обліку думки людей – референдум, з алгоритмом реалізації на рівні об'єднаних територіальних громад (ВТГ). А Всеукраїнський референдум, виписаний сьогодні під системні партії, але не під народну ініціативу, має бути інструментом реалізації думки – спрощений, упевнений експерт.

В іншому випадку, попереджає він, у нас знову виникає ситуація, ніби влада боїться людей.

"Конституція України – хороша, але її, особливо щодо місцевого самоврядування, необхідно вдосконалювати. Наприклад, запроваджувати обмеження на зайняття виборних посад, звужувати норми політичного представництва у громадах, запроваджувати норми прямої відповідальності та підзвітності чиновників перед жителями ОТГ. Щоб вони реально займалися інтересами громади, а не вирішували, кольори якогось партійного прапора, чи може бути нова дорога, чи нові вікна у школі, чи котельня, – наголошує Олександр Вербицький. – При внесенні змін до Основного Закону я рекомендував би звернути увагу на практику управління у тих містах, областях та громадах, де бойові дії йшли чи ще йдуть. Саме там стає зрозуміло, що є право та обов'язок громадянина, його честь та гідність – і що таке насправді Держава з погляду захисту інтересів та гарантії життя простим людям".

Окремим блоком необхідні, вважає експерт, зміни до прав ЗМІ на період воєнного часу. Сьогоднішня подача інформації, на його думку, нерідко виглядає як інформаційне свавілля щодо своїх громадян.

Як повідомляв портал "Коментарі", за яких умов буде результат в антимонопольній політиці і чому важливо залучати до неї суспільство.