Зеленський призначив військового омбудсмена: хто ним став і які отримав повноваження

Військовослужбовці різних формувань зможуть тепер звернутися до Ольги Решетилової щодо порушень їх прав

Глава Української держави Володимир Зеленський 30 грудня підписав указ про призначення правозахисниці Ольги Решетилової (Кобилінської) уповноваженої президента України із захисту прав військовослужбовців та членів сімей українських воїнів.

"Ольга – відома, досвідчена та ефективна правозахисниця. Вже багато зробила для розвитку наших державних інституцій, для підтримки українців", - наголосив президент.

Глава держави додав, що зараз головне завдання – разом з міністерством оборони України та з громадянським суспільством підготувати законопроєкт про військовий омбудсмен і всі необхідні системні основи роботи цього інституту переконаний, що українські воїни мають отримати дієві інструменти захисту своїх прав. зокрема, має відбутися реальна модернізація управління людьми в силах оборони України.

30 грудня у своєму щоденному відеозверненні Зеленський заявив, не називаючи імені, що вибрав "сильну кандидатуру", яка "здатна буде захищати права наших воїнів" і зможе "дійсно впливати на ситуацію та реально допомагати воїнам, рідним наших воїнів". він аргументував "запитом від наших військових" та "об'єктивною потребою".

Він уточнював, що після призначення омбудсмена буде запущено інститути омбудсмена, погоджено відповідний законопроєкт про військовий омбудсмен, системні засади його діяльності: повноваження, "фінанси та все інше".

"Я прошу Верховну Раду України та уряд своєчасно підтримати новації, які будуть запропоновані. Маю вже незабаром дати старт роботі військового омбудсмена", - наголосив Зеленський.

За словами військового юриста Тараса Барановського, законопроєкт про військового омбудсмена зараз "дуже симпатичний".

"Військовий омбудсмен матиме право на безперешкодне право приймання головами правоохоронних органів, міністром оборони, генеральним прокурором та його заступниками. Це особа, до якої кожен військовий зможе звернутися письмово, телефоном або за допомогою месенджерів та повідомити про свою проблему чи порушення прав. цьому це можна буде зробити анонімно", - зазначив Боровський.

Крім того, військовий омбудсмен отримає право безперешкодного доступу до позицій або місця дислокації військових. .