Санкції Зеленського проти Путіна: що це означає – про переговори тепер можна забути

Крім президента Росії безстрокові санкції запроваджено проти Пєскова, Шойгу, Мішустіна та інших топ-чиновників

Президент України Володимир Зеленський підписав указ про санкції проти російського президента Володимира Путіна, його топ-оточення, низки інших персон із країни-агресора. Відповідний указ опубліковано на сайті президента України 9 червня. Що це означає? Чому вони підписані саме зараз? Чи це робить переговори Зеленського з Путіним неможливими? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.

Ціль сьогоднішнього рішення Зеленського є, і не одна

Політичний експерт Світлана Кушнір упевнена, що санкції проти Путіна, його оточення, членів уряду РФ, а також 261 ректорів ВНЗ – це правильно.

"Нагадаю, що ЄС, Великобританія та США ввели персональні санкції проти Путіна та Лаврова ще 24-25 лютого. Потім були ще санкції проти рідних та не дуже російського президента, – зазначає експерт. – Але що буде від санкцій у сухому залишку?".

Зрозуміло, продовжує Світлана Кушнір, що будь-яке майно росіян на території України вже апріорі йтиме під конфіскацію.

"Особисто Шойгу, Лавров та інші камарильї на чолі з агресором Путіним не прийдуть отримувати візи для в'їзду в Україну. Але все ж таки, мета у сьогоднішнього рішення Зеленського є, і не одна", – упевнена експерт.

Наша розвідка повідомляє, нагадує Світлана Кушнір, що референдум щодо приєднання нових окупованих територій (частини Херсонської, Запорізької, Харківської областей) готується на осінь.

"Ясно ж, що приженуть не тільки Газманова пісні співати про велич росії в Нижні Сірогози, а й "рибка" більша у вигляді VIP-агітаторів (включаючи урядовців) прибуде на українську землю. Цей факт юридично можна буде фіксувати – і явити світові як акт кричущого порушення законів України", – пояснює експерт.

До того ж, наголошує вона, санкції від офіційного Києва проти вищого керівництва РФ – це ще й акт дружньої підтримки та запевнення США, що на поступки під час переговорів українська влада не піде.

"Про готовність частини американського політстеблішменту до низки поступок росіянам за рахунок України нам розповіли під час Всесвітнього економічного форуму в Давосі, що пройшов у травні, вустами екс-держсекретаря США Генрі Кісінджера. Тож ми публічно відрізали прямий шлях зупинки війни через відмову від української землі, – зазначає Світлана Кушнір. – Крім того, такий указ – сигнал російським учасникам переговорів. Наразі формула обміну полоненими між РФ та Україною могла бути 50 на 50. Але росіяни не захотіли віддавати азовців – навіть після того, як українська сторона запропонувала щодо обмінного фонду затриманого у вугільній справі Віктора Медведчука. Думаю, що Зеленський зробив хід у відповідь на таку незговірливу позицію РФ".

На самі ж переговори між Україною та РФ цей указ також може вплинути, вважає експерт. І пояснює:

"Росіяни образяться - і перестануть спілкуватися (зараз спілкування та обмін думками та пропозиціями відбувається в кулуарах, як таких прямих зустрічей немає). Але, з іншого боку, такий указ Зеленського відкриває можливості для посередників під час переговорів уже вищого рангу. Коли, власне, і остаточно вирішуватиметься результат російсько-української війни. Якщо цю позицію візьме турецький президент Ердоган, то й санкції проти того ж Путіна не стануть на заваді. Тим більше, що Туреччина та РФ останнім часом демонструють усілякий взаєморозвиток бізнесу. Чисто формально тепер не тільки відкриття заочних справ проти російських військових злочинців у владі можливе, а й заочне правосуддя. Адже ці персони внесені до списку РНБО, що розв'язує руки і розслідуванню, та українській Феміді".

Якщо вдасться подібний імпульс задати і нашим західним партнерам, то глава Кремля по суті опиниться в пастці

Політолог Дмитро Воронков припускає, що ці санкції з боку Володимира Зеленського введені саме зараз із, як мінімум, двома цілями.

"Перша – це свого роду заклик до Заходу посилити персональні санкції проти особисто Путіна та його оточення. Якби український президент це зробив, як ЄС у лютому, то зараз не було б можливості задати новий імпульс. Вважаю, що в цьому є певний сенс. Адже український санкційний перелік стосовно Путіна за своєю, скажімо так, саме смисловою (а не логічною) природою – набагато жорсткіший. Якщо санкції Заходу передбачають заморожування активів, але не забороняють переміщення глави РФ територією Європи (нібито для збереження дипломатичних коридорів), то український варіант передбачає не просто заморожування активів, а й заборону на входження у територіальні води та повітряний простір країни, відмову у наданні віз та позбавлення держнагород України", – наголошує політолог.

За його словами, зрозуміло, що Путін і так сюди не сунувся б. Але якщо вдасться подібний імпульс задати і нашим західним партнерам, то глава Кремля по суті опиниться у пастці.

"Він не зможе втекти за кордон, якщо на нього організовуватимуться замахи внаслідок внутрішнього перевороту у владі. А вони цілком ймовірні. Або скажемо так, якщо буде революція за аналогією з українським Майданом. Тобто Путін стане легкою мішенню. Санкції стосуються також глави Міноборони – Шойгу. А оскільки не все путінське оточення смертельно хворе (як повідомляли неодноразово ЗМІ, у Путіна, ймовірно, онкологія), то, можливо, є "червоні лінії", за які воно не захоче переходити. Віддавши перевагу, використовуючи можливість, прибрати Путіна і правити самостійно. Якби було відповідне рішення Гаазького суду, то Путіна на Заході й так ніхто не побачив би. Але ми розуміємо, що це тривала процедура – і навіть у вмираючого диктатора поки що маса можливостей безслідно зникнути і дожити свій вік спокійно", – зазначає Дмитро Воронков.

Він вважає, що навіть позбавлення державних нагород – болісно для Путіна. І морально, і психологічно.

"Адже він хотів залишитися в історії, а не вляпатися в неї. І ось – він третій глава держави, який офіційно потрапив до переліку ізгоїв. Тобто, для нього це подібно до публічної порки", – вважає експерт.

Друга мета санкцій, на його думку, – це дипломатія із сильною українською домінантою.

"Поки що будь-які переговори малоймовірні. Особливо з огляду на те, що їх може не прийняти українське суспільство. І ось цей жест Зеленського також демонструє, що Україна відтепер говоритиме з позиції сили, – пояснює політолог. – І тільки якщо про це ключове – ПОПРОСИТЬ – сама РФ. Тоді це нівелює ризики українського обурення у суспільстві. Є ще одна причина, чому відповідний указ з'явився саме зараз. Це сталося після того, як було розбито міф про могутність російської армії, а Україна наростила військові "м'язи" за сприяння Заходу. Тож ми бачимо ще й демонстрацію сили. І якщо переговори і будуть – ми бачимо ще й своєрідне посилання від Києва – Москві. Що ми не будемо більше ініціювати мирні переговори, а чекаємо на ваші пропозиції – і такі, які влаштують саме Україну".

Читайте також на порталі "Коментарі" - на Банковій пояснили, чому зараз немає сенсу прискорювати темпи мобілізації.