Відмова від електроенергії із РФ та Білорусі: чи не постраждає Україна

Експерти кажуть, що заборона на імпорт російської і білоруської електроенергії неспроста буде діяти лише до кінця вересня

Однією з центральних тем в українському інформпросторі зараз стала повна відмова від білоруської і російської електроенергії. Відповідне рішення представники НКРЕКП ухвалили ще 26 травня. "Коментарі" попросили експертів пояснити, кому на руку така ситуація, які ризики вона несе і чи виправдана взагалі.

Рішення швидше політичне, а не економічне чи безпекове

Директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко вважає, що це рішення прийнято, адже залежність від РФ є неприйнятною для українського сектора електроенергетики.

"І хоч за останні кілька місяців ми імпортували невеликі обсяги, але вони впливали на ціноутворення, бо продавалися в пікові періоди, — пояснює експерт. — Чому рішення про заборону імпорту прийнято лише по 31 вересня включно? Напевно, хтось в уряді вважає, що у нас під час опалювального сезону може виникнути дефіцит електроенергії".

Володимир Омельченко зазначає, що ціна на електроенергію в Україні в середньому втричі нижча, ніж у сусідніх країнах. За його словами, в таких умовах генеруючим компаніям неможливо зробити запаси палива до осінньо-зимового періоду, провести нормальні ремонти.

"В уряді це розуміють, а тому страхуються, залишаючи можливість відновити імпорт електроенергії з РФ та Білорусі. Але, з моєї точки зору, неправильно, що такі рішення приймають Кабмін і НКРЕКП. Логічніше було б, закріпивши порядок їх прийняття законодавчим актом, передати ці права РНБО", — стверджує експерт.

На думку Омельченка, те, що зараз відбувається, виглядає швидше як політичне, а не економічне, безпекове рішення.

"На жаль, у нас не виправляють викривлення енергоринку певними перекосами, що не дозволяє нормально функціонувати галузі (боргів уже понад 50 млрд). Не займаються поліпшенням моделі ринку. Щоб був баланс між споживачами і генерацією. Щоб остання мала можливість виробляти реформи, закуповувати паливо. У нас же — маніпуляції на ринку", — підкреслює фахівець.

На думку Володимира Омельченка, потрібні не тимчасові, половинчасті рішення, що дозволяють в опалювальний сезон знову імпортувати російську і білоруську енергію. Це, вважає експерт, виглядає як своєрідний піар-хід. Мова ж має йти про закон, що обмежує або забороняє подібний імпорт, а також про прийняття стратегії, яка змінить модель ринку, дозволить генеруючим компаніям розвиватися, а Україні якомога швидше інтегрувати свої мережі в енергосистему ЄС.

Імпортована з РБ і РФ електроенергія становить приблизно 3% від нашого споживання за рік

Член Наглядової ради Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук впевнений, що заборона імпорту електроенергії з РФ і Білорусі — це політичний крок. Причому досить дивний, непослідовний, вважає експерт.

"Важливо розуміти, що ця заборона стосується тільки комерційних контрактів. Тобто, підприємств, які імпортують цю електроенергію. Але є й інша частина "імпорту" — це аварійна допомога чи перетоки. Це також електроенергії, яка йде в Україну з РФ і Білорусі. Тобто, все одно контакти, з'єднання, використання російської чи білоруської електроенергії — залишаються", — підкреслює Корольчук.

Також, на думку експерта, слід розуміти, що якби влада хотіла продемонструвати не просто політичне рішення в якомусь окремому аспекті, а загальну позицію держави, тоді варто було забороняти імпорт не тільки електроенергії, а й, наприклад, нафтопродуктів. Однак такі зміни, каже Юрій Корольчук, відразу б відчули всі споживачі.

Тому це рішення, на його думку, явно із відтінком подвійних стандартів. До того ж, зазначає експерт, імпорт електроенергії як проблема — багато в чому надумана.

"Так, у нас є певний внутрішній конфлікт. З одного боку — група ДТЕК Ріната Ахметова. З іншого — Ігор Коломойський та Віктор Пінчук з феросплавними заводами. Зрозуміло, що Коломойський і Пінчук зацікавлені купувати електроенергію дешевше. Ось вони і знаходили її, в тому числі, на ринках РФ і Білорусі. Як і інші компанії. ДТЕК ж при цьому в певній мірі втрачав, адже міг сам продавати цю електроенергію, — пояснює експерт. — До того ж імпортувати з Білорусі та Росії ми можемо невеликий обсяг. Приблизно 3% від нашого споживання електроенергії за рік. Це — мізер, який не впливає на енергоринок в цілому".

Не впливає імпорт електроенергії, за словами Корольчука, і на ціну для населення, бо вона у нас регулюються урядом. Але навіть якщо б тарифи на електроенергію встановлювалися за ринковими умовами (коли самі вибираєте постачальника, коли є конкуренція тарифів), імпорт на це б не вплинув, впевнений експерт.

Юрій Корольчук вважає показовим, що заборона буде діяти лише до 1 жовтня.

"Теплові електростанції зараз накопичили вугілля, але схоже, що взимку 2021-22 рр. буде проблема, аналогічна тій, із якою ми зіткнулися в минулому опалювальному сезоні. Нагадаю, що нам тоді не вистачало вугілля. Не виключено, що і цього разу ТЕС — і Ахметова, і Центренерго, і Донбасенерго — підставлять енергосистему. Що будуть віялові відключення. Все це стане можливим без імпорту електроенергії, без активних перетоків, без активної аварійної допомоги — із тих же Білорусі і РФ", — резюмує фахівець.

Нагадаємо, раніше "Коментарі" повідомляли, які заборгованості по тарифам від різних споживачів зафіксували в "Укренерго". Більше конкретики — в нашому матеріалі.

Також на порталі ви можете дізнатися про те, як влітку для українців може змінитися вартість газу.