У МЗС зробили заяву про альтернативу НАТО

У зовнішньополітичному відомстві зазначили, що, маючи гіркий досвід Будапештського меморандуму, Україна не ухвалить альтернативи членства в НАТО

Україна виключає будь-які альтернативи вступу до НАТО після Будапештського меморандуму. Він став прикрим досвідом для України. Як передає портал "Коментарі", про це йдеться у заяві Міністерства закордонних справ України.

Заява була оприлюднена з нагоди 30-ї річниці підписання Будапештського меморандуму за два дні до річниці підписання документа 5 грудня.

Будапештський меморандум має забезпечити Україні гарантії безпеки, суверенітету та територіальної цілісності в обмін на відмову від третього у світі за потенціалом ядерного арсеналу. Меморандум має стати значним етапом у зміцненні глобального ядерного роззброєння та служити прикладом для інших держав у відмові від ядерної зброї.

Однак Росія, будучи одним із гарантів безпеки України, знехтувала документом та міжнародним правом.

"Порушення Росією Будапештського меморандуму створило небезпечний прецедент, що підірвав довіру до самої ідеї ядерного роззброєння. Натомість бачимо активні спроби різних країн від Індо-Тихоокеанського регіону та Близького Сходу до євроатлантичного простору створити чи розширити наявні ядерні арсенали", - йдеться у заяві.

МЗС наголосило, що Будапештський меморандум став пам'яткою недалекоглядності у прийнятті стратегічних рішень безпеки. Міністерство вважає, що він має бути прикладом країнам НАТО про те, що розвиток безпекової архітектури за рахунок інтересів України, а не з їх урахуванням, приречений на провал.

Відомство зазначає, що історичну помилку потрібно виправити, а Україна має отримати чіткі гарантії безпеки, які юридично зобов'язують.

Україна звертається до США та Британії, які підписали Будапештський меморандум, до Франції та Китаю, які до нього приєдналися, до всіх держав-учасниць Договору про нерозповсюдження ядерної зброї із закликом підтримати надання Україні дієвих гарантій безпеки. Україна вважає, що такою гарантією є повноправне членство у НАТО.

"Маючи за плечима гіркий досвід Будапештського меморандуму, ми не погодимося на жодні альтернативи, сурогати чи замінники повноправного членства України в НАТО", - заявило МЗС.

У зовнішньополітичному відомстві додали, що 30-річчя з моменту підписання Будапештського меморандуму є сприятливою нагодою для дієвого кроку до приєднання України до Вашингтонського договору.

Читайте також на порталі "Коментарі" - останній шанс: ЗМІ дізналися, чи отримає Україна запрошення до НАТО цього тижня.