Санкції проти Росії та допомога Україні: що так і не так робить Захід

Експерти вважають, що санкції мають довгострокову перспективу, але саме військова допомога Україні потрібна зараз

Президент України Володимир Зеленський у черговому зверненні до Заходу заявив, що проти Росії потрібно ввести такі санкції, щоб російська держава не мала грошей руйнувати життя. А Україні треба надати таку допомогу, щоб не дати агресору безкарно знищувати життя цивільних людей. Експерти розповіли виданню "Коментарі", що так і не так робить Захід – і на що слід розраховувати Україні.

ЙТретя світова війна вже йде, розростається, охоплює все більші території і РФ не зупиниться

Аналітик, політолог, кандидат політичних наук Олеся Яхно пояснює:

"Оскільки Захід відмовився у військовому сенсі посилено допомагати Україні (не просто певного виду озброєнням, а закриттям неба, наданням нам літаків, потужних засобів ППО та ПРО) залишаються опції економічного тиску. І тут, на мою думку, Захід вже практично все зробив. Санкцій запроваджено багато. Можливо, не всі набули чинності. До того ж вони вводяться поступово. Але добре те, що всі ці економічні удари мають тривалий ефект. І вони вбивають російську економіку. Більше того, роблять деякі процеси незворотними".

Проблема в тому, зазначає експерт, що швидкість набуття чинності санкціями – повільна. Якісь рішення хотілося б реалізовувати швидше. А якісь – бачити масованішими. Щоб у Росії швидше закінчилися ресурси на війну.

"Але тактика Заходу в тому, що щодня запроваджуються нові санкції проти країни-агресора, щодня йдуть чергові компанії із російського ринку. Розраховуємо на те що, рано чи пізно російські громадяни прозріють. І перестануть пов'язувати внутрішні проблеми з "українськими бандерівцями", з "американськими піндосами", з гуманоїдами. Зрозуміють, що біда – у їхній владі. У її агресивності. У її небажанні займатися внутрішніми проблемами, воліючи збільшувати зовнішні. Санкції точно вб'ють російську економіку. Але це буде розтягнуте у часі", – наголошує Олеся Яхно.

За її словами, у військовому сенсі Україна, звичайно, хотіла б закритого неба. Тоді не було б таких руйнувань, такої кількості жертв, зокрема серед мирних громадян. Але Захід боїться цього йти, аргументуючи не бажанням розв'язати Третю світову війну.

"Позиція помилкова, бо Третя світова вже йде. Вночі були удари по посольству США в одному з міст Іраку. За деякими даними, ракети випущені із боку Ірану. Вони розірвалися поряд із посольством, пошкодили телецентр. Не виключено, що будуть такі дії в інших частинах світу. Можливо, спочатку носять гібридний характер, коли не зрозуміло буде, хто це робить. Але вже зрозуміло, що триває Третя світова війна. Навіть якщо хтось запустив ці ракети, щоби відвернути увагу США від теми України. Війна розростається. Охоплює все більші території, – наголошує Олеся Яхно. – Ми вже чуємо від європейських чиновників заяви, що РФ може вдарити по одній із країн ЄС. І вона справді може. А тому сподіватися, що хтось, безкарно руйнуючи ракетами українські міста, зупиниться на цьому – невірна тактика. Вже видно, що РФ не зупиниться, бо перейшла всі межі. Тож і антиросійські санкції, і військова допомога Україні мають бути потужнішими".
Зупинити агресора лише економічними санкціями не вдасться

Глава Українського аналітичного центру, економіст Олександр Охріменко не сумнівається, що Захід може і збільшуватиме санкції проти Росії.

"Але вже видно, що на сьогоднішній момент Путін погоджується на будь-які економічні втрати, – наголошує він. – Для нього головне – війна. Тож за допомогою економічних санкцій зупинити агресора не вдасться".

Руйнування економіки РФ йде і продовжується. Але на це потрібен час. Реальні наслідки стануть відчутні через рік, два. Але стільки часу війни Україна не витримає, вважає експерт.

"Щодо допомоги з боку ЄС – Україні. Допомагатимуть біженцям, гуманітарні конвої будуть. Даватимуть якісь гроші. Але важливо розуміти, що Євросоюз є дуже різноплановим. І там різне ставлення до ситуації. Так, у ЄС ми маємо низку потужних союзників. Як та сама Польща. Але та сама Німеччина (лідер ЄС) займатиме нейтральну, а то й навколоросійську позицію. Тому що її економіка надзвичайно пов'язана російською. І Німеччина не може одним махом відмовитися від російського газу та співпраці зі Ощадбанком РФ. Тож Німеччина виступатиме лише наполовину нашим союзником. Так, якщо вона років через 5 відмовиться від енергетичної залежності від РФ, вона може стати жорсткішою. Але не раніше", – прогнозує Олександр Охріменко.

Україна може лише сама перемогти Росію, зазначає він. Воювати за нас ніхто не буде – і це треба чітко розуміти.

Як повідомляв портал, прем'єр-міністр Британії Борис Джонсон закликав лідерів країн Вишеградської групи (Чехія, Угорщина, Польща та Словаччина) розробити "План Маршалла для України", а фінансувати його можуть частково відчуженим майном російських олігархів.